Balkon perdesi modelleri içinden açık renkleri tercih etmek güneş ışığının en doğru şekilde iç mekana yansımasına oalnak sağlar.

Balkon Perde Modelleri

İnsanlar ve tasarımcılar perde ile alakalı olarak zaman içinde birçok şeyi kullanıma geçirmiştir. Bunlardan bir tanesi de balkon perede modelleridir. Balkon perde modelleri için plastik, metal, ahşap ve kumaş gibi etkenler kullanılır ve tasarlanır. Balkon perde modellerinde hafif olan modelleri yani kumaşlardan yapılan modelleri seçmek daha kolay kullanım olanağı sağlamaktadır. Cam balkon perde modelleri balkon genel çizgisine uygun olacak olan modern tarzlar ile tasarlanmış olan perde seçenekleri içinden seçilmeli ya da bunlara uygun şekilde dikilmelidir. Balkon perde modelleri içinden sık şekilde stor modeller tercih edilir.  Stor olan modeller kolay şekilde açılma özelliğine ve kapanma özelliğine sahiptir. Özellikle de yaz aylarında güneşin geliş yönüne göre kapatılacağından huzurlu bir ortam yaratır. Balkon perdesi kullanımı dışarıdan gelecek olan güneş ışınlarını engellemenin yanı sıra gözükmesini istemediğiniz durumlarında önüne geçer. Genelde stor modeller tercih edilse de tül, zebra, jaluzi ve el dikimi modellerde tercih edilir. Bu alanlarda kullanılacak olan perde modelleri spor bazlı seçilir ama evinin tamamı klasik bir dekorasyona sahip olan kişiler bu alanları klasik seçimlerle dekore edebilir.

balkon-icin-perdeleri-1

balkon-icin-perdeleri-1

balkon-icin-perdeleri-3

balkon-icin-perdeleri-4

balkon-icin-perdeleri-5

balkon-icin-perdeleri-6

Balkonlar İçin Perde Seçimleri

Batıya ya da güneye bakan balkonlarda sundurmalar kumaşı yoğun olan malzemeler kullanılmalıdır. Bu tarz malzemeler ultraviyole ışınlarını emer ama koyu olan renklerden kesinlikle kaçınılması gerekir.

Balkonlarınız yüksek tavanlara sahipse sundurma ve pileli modeller dekorasyon adına en akıllı karar olacaktır. Kumaştan üstte yapılan sundurma aynı renk ya da uyumlu olan iki renk tercih edilebilir. Ayrıca sundurma altına stor kullanımı da yapılabilmektedir.

balkon-icin-perdeleri-8

Balkona perde için açık renklerin kullanımı mekâna ışığı doğru şekilde iletir ve hafiflik verir. Açık renkler bu alanın büyük gözükmesine olanak sağlar. Küçük desenli olan perde modelleri de odanın boyutunu arttırır. Perdelerde kullanılmış olan yatay çizgilerde boyutunun genişlemesine olanak sağlar.

balkon-icin-perdeleri-9

balkon-icin-perdeleri-10

balkon-icin-perdeleri-11

Renkli ve farklı perde modelleri balkonları daha çok oda havasına büründürmektedir. Bu tarz dekorasyonlarda kullanılacak olan rengin canlı olmasına dikkat edilmelidir.

balkon-icin-perdeleri-12

Katlamalı ve bağcıklı olan balkon perde modelleri belli bir yükseklikte sabit kalabilecek şekilde dikilmelidir. Bu perdeler organze, tül ve ipekten dikilebilir.

balkon-icin-perdeleri-13

Hafif olan organze, tül ve kadife kumaşlarda katlamalı şekilde tasarlandığında balkonlarda kullanılabilir. Bunun için tasarım önemlidir. Fonlar kadifeden seçilirken iç kısımda kullanılacak olan storlarda hafif kumaş tercih edilmelidir.

balkon-icin-perdeleri-14

Balkon perdesi ile uyum sağlayacak olan bir başka detayda duvarlardır. Duvar boyası ve duvar kâğıdı ile balkon perdesinin uyum içinde olması gerekir.

balkon-icin-perdeleri-15

balkon-icin-perdeleri-16

balkon-icin-perdeleri-18

balkon-icin-perdeleri-19

Balkonlarda kullanılacak olan katlamalı perde modellerine Roman ya da Avusturya perde ismi de verilmiştir. Bu camlarda kullanılacak olan yatay Roman perde modelleri Japon güneşlikler ile tamamlanabilir. Katlamalı olan balkon perde modellerinde mekanizma ya da manuel katlama sistemi kullanılabilmektedir. Mekanizma işini kolaylaştıracak ve basitleştirecek olan ayrıntılara sahiptir. Manuel kullanımda ip ya da kumaşı tamamen el yordamı ile toplamanız gerekir. İp ya da kumaş ile tasarlanan modeller görsel açıdan şık olsa da kullanım açısından zorlayabilir.

balkon-icin-perdeleri-20

balkon-icin-perdeleri-21

balkon-icin-perdeleri-22

balkon-icin-perdeleri-23

balkon-icin-perdeleri-24

balkon-icin-perdeleri-25

balkon-icin-perdeleri-26

balkon-icin-perdeleri-27

balkon-icin-perdeleri-28

balkon-icin-perdeleri-29

Balkonda kullanılan perdeler çiçekler ve aksesuarlar ile desteklenmelidir. Katlamalı perde modelinin kullanıldığı camların ön kısmına saksı çiçekleri ya da duvarlardan sarkan sarmaşıklar kullanılabilir. Ortamın renklenmesini isterseniz renkli raflar ve bu rafların üstünde aksesuar ve süsler  kullanımı yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz