Evlerde kullanılan tül perdeler üzerine uygulanan farklı bir çeşit olarak adlandırılır. Balon perde yapımında daha çok organize tül kullanılır.

Balon Perde Nedir?

Balon perde, evlerde kullanılmakta olan tül perde çeşitlerinden bir tanesine verilen bir isimdir. Balon perdeler aklınıza gelebilecek olan her türlü tül modelinden yapılabilmektedir. Ama en çok organize tül bu modeller için kullanılır ve daha şık sonuçlar ortaya çıkartır. Balon perde içinde bundan dolayı organize tül tercih etmek gerekir.

Beyaz noktalı baloon perde modeli

Balon perdenin meydana çıkabilmesi adına tülün hemen arka kısmına halkalı ekstrafor adı verilen dikiş uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama sayesinde perde de balon görüntüsü ortaya çıkmaktadır. Balon görüntüsünden kaynaklı olarak bu şekilde dikilen perdelere balon pere ismi verilir. Bu tarz modellerin kullanılacağı evlerin camlarının ön kısımların açık olması gerekmektedir. Genelde yazlık müstakil evlerde, bahçeli evlerde ve etrafı açık olan evlerde kullanılmaktadır.

Salon balkon perdeleri

Bu tarz evlerin ön kısımları açık olduğundan, bahçesi olduğundan ve camlarının ön kısımları kapalı olmadığından dolayı oldukça şık görüntülerin ortaya çıkmasına yardımcı olan balon perdeler tercih edilir. Kullanım açısından fazla zorluk çıkartmayan balon perde modelleri temizlik açısından kullanana kişiye zorluk çıkartabilmektedir. Buna rağmen şık görüntüsünden kaynaklı olarak insanlar tarafından kullanılır.

Balon Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Balon perde kullanımında pencerenin büyüklüğü oldukça önemlidir. Pencerenin büyük olması gerekir. Çünkü küçük olan pencereler de kullanılacak olan balon perde oldukça kötü, boğucu ve sıkıcı şekilde karşımıza çıkacaktır.
  • Balon tül modelleri konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada uyumdur. Kullanılacak oda ile uyumlu olması ve perdenin kendi içinde uyumlu olması gerekmektedir.
  • Bu tarz perdelerdeki en büyük sorunlardan bir tanesi de temizliktir. Perdeleri genelde kadınlar çamaşır makinesinde yıkamayı tercih ederler ama balon perde çeşitleri dikiminden kaynaklı olarak makine yıkanmaz. Kuru temizleme yapılması gereken ürünler içinde yer almaktadır.
  • Balonlu perde modelleri için tül seçilirken kesinlikle bilen bir kişiden yardım alınmalıdır. Genelde organize tül ile tasarlanan modeller için kurumsal şirketlerden yardım almak gerekir.

Balon Perde Çeşitleri

Balon perde çeşitleri içinde sabit ve mekanizma ile kullanılabilen modeller karşımıza çıkar. Sabit olan modellerin perde boyları sabittir. Mekanizmalı olan modellerde ise perde boyları kişilerin isteklerine göre ayarlanabilir.

Oturma odası balkon perdeleri

Kullanılan mekanizma mekanizma sayesinde insanlar salon modellerine, koltuk takımlarına, camlarına ya da kendi göz zevklerine göre ayarlama yapabilmektedir. İki çeşitte de kullanılacak olan tüller kişilerin isteklerine göre tasarlanabilir.

Ama bu tarz perde modellerinde daha şık, daha kullanışlı ve daha düzgün bir görüntü ortaya çıkması adına kesinlikle organize tül tercih edilmelidir.

Balon Perde Dikimi

Balon perdelerin sabit olanlarının dikimleri oldukça kolaydır. Bu tarz modellerinde tülün ya da organize tülün arka kısmına halkalı olan ekstraforlar kullanılır. Bunlar tülün balon görüntüsü almasına olanak sağlamaktadır. Genelde ipek mat organize tül ya da yarı mat organize tül ile yapıldığında daha şık ve güzel bir görüntüye sahip olur. Bu perdelerin ilk olarak en üst kısımları dikilir ve sonrasında balon görüntüsü dikilmeye başlanır.

Balkon balon perdeleri

Ayrıca balon perde modelleri teknolojinin de desteği mekanizmalı olarak da dikilmektedir. Sabit olan perdeler gibi dikimi sağlanır ve balon kısımlarına mekanizmaya ait olan ipler geçirilir. Mekanizmaya dokunma ile birlikte tülü aşağı ya da yukarı kolaylıkla oynatma imkânınız bulunmaktadır.

balon perdenin arkasına koyacağınız storlar da mekanizmalı olduğu zaman kolay ve basit bir işlem ile hem gündüz hem de gece rahat kullanım olanağını da yaşayabilirsiniz. Mekanizmalı olarak tasarlanan modellerin temizlik işlemleri sabit olan modellere göre daha kolaydır.

Balon Perde Fiyatları

Perde fiyatları seçilecek olan tülün cinsine, mekanizmalı olup olmayacağına göre değişkenlik göstermektedir. Seçilecek olan tül ve kullanılacak olan mekanizma perde dikiminde fiyatı yükselten büyük etkenlerdir. Ayrıca perde ekstradan istenilen aparatlar ya da aksesuarlarda fiyatların değişmesini sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz