Blackout adı verilen karartma perdeleri de kullanım alanı bakımından oldukça çeşitlidir. Daha çok bebek odaları, derin uykuyu sevenler ve doktorların odalarında fazlasıyla kullanılmaktadır.

Özellikleri

Blackout PerdeÇalışma ya da yaşam alanlarınızı tamamen karartan perdeler için karartan güneşlik ve stor perdeler mevcuttur. Bu perdenin ilk amacı ise tamamen karanlık bir görünüm sağlamak ve güneşe karşı odayı soğuk, soğuk havalarda ise odayı sıcak tutmaktır.

Stor perde mekanizmaları zincirli ve yaylı bir sistem olarak ya da uzaktan kumandalı olarak kullanılabilir. Bu perdeler ülkemizde farklı Avrupa ülkelerinden ithal edildiği gibi yerli üreticiler tarafından da tasarlanabilmektedir.

Blackout stor perdelerin uygulanmasında ve kullanılmasındaki amaç ışıksız ortam yaratmak olduğu için bu perdeler daha çok laboratuvar ortamları, dia gösterimi yapılan merkezler, okullar, çalışma odaları, hastaneler, toplantı odaları ve slayt gösterimi yapılacak olan mekânlarda kullanılmakta ve oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Modeller ve Özellikleri

Karartma kumaşlar, pamuk arkası beyaz ya da kumaşın kendi rengi ve polyester kumaşlardan üretilen bu perdeler alev almayan apre kaplı kumaşlardan meydana getirilmektedir. Bu sayede yangına karşı daha güvenilir ve yanmayı geciktiren özellikte tasarlanmıştır.

Bu perdeler birçok renkte kullanılabilir. Daha çok siyah olarak tercih edilen Blackout perdelerin sarı, mavi, yeşil, kahve ve gri tonları da tercih edilmektedir. Kullanılacağı mekâna uyum sağlamak açısından farklı renkler tercih edilebilir.

Stor perdelerin birçok özelliğinin bulunmasına rağmen karartma perdeler en fazla tercih edilen modellerdir. Stor perdelerin arasında karartma stor perdeler, kullanış özellikleri ve biçimleri ile fazlasıyla tercih edilmektedir. Ayrıca karartma stor perdeler iki ya da düz parçadan meydana gelir. Bu sayede de pratik bir kullanımı bulunur.

Düz ve desenli renkleriyle de ilgi çekici bir yanı bulunuyor. Düz renk storları, evlerde büyük bir rahatlık sunarken, ışık geçirmez özelliği bulunan kumaş çeşitleri ise özel bir malzemeyle üretilerek daha güzel bir sakinlik havası yaratmaktadır.

Bu perdelerin bir diğer özelliği ise, öteki tüm perde çeşitlerine göre güneş ışığını büyük oranda kesmesidir. Bu özellik, modelin en fazla tercih edilmesini sağlayan durumlardan biridir. Talebe göre renge renk ya da sadece yansıtıcı kaplamalı olarak tercih edilebilir.

Karartma perdeler, güneş ışığının filtrelenmesine yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte düz modellerinin tercih edildiği yerler sadece ev ortamları olmamaktadır. Aynı zamanda güneş ışığının bulunduğu günümüzdeki tüm konferans salonları ve birçok kapalı alanda bu perde modelleri tercih edilmektedir. Stor perde özellikleriyle aynı şekilde tasarlanmaktadır fakat diğer perde türlerine göre en çok kullanılan perdelerdir. Bu perdeleri kullandığınızda modern bir çizgi yaratmış olacaksınız.

Temizliği ve Bakımı

Stor perdeler ile hemen hemen aynı temizlik uygulamalarıyla rahatlıkla bakımı gerçekleştirilebilen bu perdeler için yapılması gereken işlemler aşağıdaki gibidir;

  • Perdenin alanı kadar düz bir zemin hazırlamalısınız. Kumaşın hiçbir şekilde katlanmaması ve kırışmaması için bu durum önemlidir.
  • Karartma perdenizi yukarıda tamamen toplayınız.
  • Borusu ile birlikte yan montaj ayaklarından çıkarmalısınız.
  • Hazırladığınız zeminde perdeyi narin bir şekilde açınız.
  • Bu perdede özel PVC kaplama olduğu için su ile temas edilmemelidir.
  • Su ile temasında perdenin arkasında yer alan özel PVC kaplamasında sorun yaşanacaktır.
  • Perdeyi köpüklü nemli bir sünger ya da ıslak mendil ile nazikçe silmeniz yeterlidir.

Karartma perdeleri stor perdelerden ayıran tek özellik temizlik uygulamasıdır. Normal stor perdelerde özel PVC kaplama olmadığı için ılık suda yıkanabilmektedir. Fakat Blackout perdelere su temas ettiğinde perdenin mekanizması tekrar çalışamayacak duruma gelebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz