Boncuk detaylı olan perde modellerinin yıkanması işlemlerinde kesinlikle perde torbası kullanılması gerekmektedir.

Yıkama teknikleri

Perde evlerin en önemli olan aksesuarları içinde yer alır. Her bayan evinde bulunan perdeye fazlasıyla özen göstermektedir. Perde seçimi önemli bir konu olduğu için her oda için, mutfak için farklı seçenekler ve modellerin tercih edilmektedir. Özellikle salonlarda en gösterişli, en modern ve en farklı modeller tercih edilmektedir. Bu modeller arasında boncuklu olan modeller sık şekilde tercih edilir.

Boncuklu perde yıkama teknikleri
Boncuklu perde yıkama teknikleri

Perdelerin uzun süreli kullanılması için iyi şekilde de bakım yapılması ve en düzgün şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Doğru deterjan ile doğru ısılarda ve doğru aralıklarda perdeleri yıkayarak her daim şık ve yeni görünen perdelere sahip olunabilir. Özellikle perdelerin yıkanması açısından dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Bu detaylar arasında ve yıkama aşamaları arasında;

Perdelerde bulunan boncuk detayları çıkabilen özellikte ise kesinlikle çıkartılarak yıkama işleminin yapılması gerekmektedir. Boncuklu perdelerin camdan çıkarılması ile bekletilmeden suya ıslanması gerekir. Suya ıslanan perdelere ağartıcı deterjan kesinlikle kullanılmamalıdır. Deterjanın yumuşak olması hatta sıvı deterjan olması gerekir. Bu şekilde yaklaşık olarak 4 saat bekletilen boncuklu perde nasıl yıkanır diye merak edenler kişiler çamaşır makinesinde yıkanması gerektiğini unutmamalıdır.  Bu tarz detayı olan perdelerin perdecilerde satılan perde torbası ile yıkanması şarttır.

Çamaşır makinesinde yıkanacak olan boncuklu perde modelleri kesinlikle ağır bir programda yıkanmamalıdır. Önemli olan kısa seviyede ve perde yıkama programında yıkanmasıdır. Ayrıca sıkma programının kullanılmaması boncuklu perde nasıl yıkanır konusundaki en önemli olan detaydır. Boncukların erimemesi, bozulmaması ve detaylarının zarar görmemesi için seçilecek olan ısınında tam olarak ayarlanması gerekmektedir. Perdenin yıkanması ile hemen asılması şarttır. Hemen asılan boncuklu perde ütü istemez ve boncukları bekletmeden kaynaklı olarak birbirine karışmaz. Boncuklu perdelerin bazıları çamaşır makinelerinde yıkanma özelliğine sahip değildir. Bundan dolayı perde satın alırken bu detayı sormak gerekir. Bu tarz modellerin kesinlikle kuru temizlemeye verilmesi gerekir.

Nasıl Yıkanır?

Boncuklu tül perde nasıl yıkanır, bu modelde perde kullanan kişilerin perde satın alırken kesinlikle perdeciden yıkama torbası alması gerekir. Ayrıca eski olan bir tülden yıkama torbası yapmak da mümkündür. Boncuklu tül perdelerde kesinlikle ağartıcı deterjan kullanılmamalıdır. Tülünüzü yıkamak için özel tül deterjanı kullanılır. Ayrıca deterjan gözünü iki kaşık kadar toz şeker kullanılmalıdır.

Eğer perdeniz çok kirli durumdaysa bir gece önceden suyun içine bastırılması gerekir. Bu suyun içine sade soda koymak perdenin temizlenmesi ve beyazlamasına olanak sağlayacaktır. Ertesi sabah erkenden kısa programda çamaşır makinesinde sıkma yapmadan yıkanmalı ve çıkar çıkmaz asılmalıdır.

Nasıl Yıkanır?

Boncuklu kruvaze perde nasıl yıkanır, ilk olarak perdeleri çıkartmak adına sol ve sağ makaraların aşağıya kadar indirilmesi gerekmektedir. Pullu ve boncuklu olan kruvaze perdelerin çıkarılmasının ardından boncuklar içinde kalacak şekilde katlanması gerekir. Sonrasında makineye yerleştirilen perdeler perde ayarında yıkanmalı ve kesinlikle sıktırma işlemi yapılmamalıdır. Kruvaze perde yıka işleminde de perde torbası kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz