Stor perdeler hayatımıza girdiğinden beri birçok modeli ile karşılaşmışızdır, ancak bunların en kullanışlı modeli şüphesiz ki çift mekanizmalı olanları.

Çift Mekanizmalı Stor Perde

21-1Stor perdeler güneşi engelleyen güneşlik işlevi gören perdelerdir. Zebra perdeler ise tek perde üzerinde hem güneşlik hem de tül görevi görmektedirler.

Bunların arasında en kullanışlı modeller arasında yer alanlar ise çift mekanizmalı olanlar. Stor perdeler tavanda perdeye monte edilmiş ip mekanizmaları sayesinde açılıp kapanırlar.

Çift mekanizmalı perdeler ise hem güneşlik hem de perde görevi görürler.

Perde mekanizması içinde çift rulo yer alır ve bunların birinden stor perde diğerinden tül stor geçer.

Perdenin her iki tarafında mekanizmanın bağlı olduğu ipler yer alır, bu ipler de genellikle boncuk şeklinde olurlar.

Boncuk iplerden biri stor perdeyi açıp kapatıyor, diğeri ise tül perdeyi.

Çift mekanizmalı perdelerin tercih edilme nedeni ise diğer perdeler gibi yer tutmamaları. Ayrıca bu perdeler mekanizmadan kolayca ayrılırlar. Bu da yıkanabilme olanağı sağlıyor.

Stor perdeler çift mekanizmalı olarak üretildiklerinde, perdeler arasında bir renk uyumu gerçekleşir. Bu renk uyumu standart perdelerde mevcuttur. Eğer kendiniz özel yaptırmak isterseniz seçim yapabilirsiniz.

Perde Modelleri

Çiftli stor perdeler mekanizmaları çift olan perdelerdir. Çift boncuk sistemi yapılır ve her biri başka bir mekanizma sayesinde açılıp kapanmaktadır.

Her perde bu mekanizmaya uygun gibi gözükse bile bazı kumaşlar çift mekanizma için uygun değildir.

Özellikle naylon kumaşlı perdeler çift mekanizma için daha uygun olacaktır. İnce yapıda oldukları için daha kolay iç içe geçerek sarılırlar.

Eğer kalın yapıda bir kumaş seçecekseniz bu mekanizmanın bir süre sonra işleyişini bozacaktır. Sert yapıları boncuklara ağır geleceği için mekanizma zamanla bozulabilir.

Çiftli stor perdelerin güneşlik kısımları genellikle düz olarak tercih edilir. Çünkü mekanizmanın önünde olan perde olarak kullanılacak kısım zaten renkli bir tasarım olacaktır.

Renkli baskılama ve ya işleme tekniği ile yapılan perdeler şık durmasına yetecektir ve eğer ince yapıda ipler ile yapılmış bir model seçerseniz eski tül perdenizi bile anımsayabilirsiniz.

Çiftli stor perde modelleri arasında yer alan bir diğer model ise boncuklu perdelerdir. Bu perdelerin ön taraflarında yani perde olarak kullanılacak kısımlarının eteklerinde perdenin rengine uyacak boncuklar kullanılır.

Kırmızı desenleri olan bir perdeye kırmızı boncuklar gerçekten de şık bir görüntü sergilemeye yetiyorlar.

Diğer Modeller

Çift mekanizma ile yapılmış stor perdeler evin her yerinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Özellikle oturma odaları ve salonlarda boncuklu olanları daha çok tercih ediliyor çünkü istenilen renklerde özel üretimini yaptırmak mümkün.

Çift mekanizmalı modeller arasında zebra modeller de var. Zebra perdeler tek başlarına güneşlik görevi görebiliyor ancak istenen özel bir renk var ise bu renk güneşlik olacak kullanılacak stor perdeye yapılıyor.

Son zamanlarda en çok tercih edilenlerden biri olan renkli güneşlikler de bu alanda devreye giriyor. Güneşlik kısmı sade, tül kısmı sade renklerden oluşuyor.

Çift mekanizmalı storlar ayrıca çocuk odalarında da tercih ediliyor. Adeta güneşlik kısmı perdenin üzerinde ki desenleri ortaya çıkararak perdeleri canlandırıyor.

Çocukların hoşuna giden renklerde ve özellikle çizgi film karakterlerinde olduğu zaman ise renkli stor perdeler son derece şık bir görüntü sergiliyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz