Çocuk odası perde çeşitleri konusunda kumaşın sağlığa zarar vermemesine ve güneş ışınları yeterli düzeyde içeri almasına dikkat etmek gerekir.

Çocuk Odası Tül, Fon, Stor ve Zebra Perde Modelleri

Çocuk odaları bebeklerin ve çocukların hayatında önemli bir etkendir. Odada bulunan her türlü detay çocukların ruhunun gelişmesine ve sağlıklı şekilde büyümesine olanak sağlar. Bundan dolayı odada bulunan her türlü ayrıntı büyük bir öneme sahiptir. Duvarlar, mobilyalar, oyuncaklar, zemin, tavan ve aksesuar kullanımları çocuk odası pere çeşitleri konusunda önemlidir. Özellikle duvarlarda kullanılacak olan duvar kâğıdı çeşitleri erkek ve kız çocuk odası perdesi konusunda önemli detaylar içerir. Çocuk odaları perde modelleri kapsamında kullanılacak olan steri zebra ve tül çeşitlerinin eğitici nitelikle olması ve sağlık açısından zarar vermeyecek olan kumaşlardan imal edilmiş olması gerekir. Çocuk odası tül perde, çocuk odası stor perde ve çocuk odası zebra perde çeşitleri renk doygunluğuna ulaşmış olmalıdır. Çocukların hayal güçlerini zorlayacak olan renklerden ve desenlerden oluşmalıdır. Çocuk odasın perdeleri kapsamında brillant perde ve diğerleri fiyatlar bakımından farklılıklar gösterebilir. Bunun en büyük sebebi sağlık açısından uygun olan kumaşların kullanılası ve temizliği kolay olan kumaşların kullanılmasıdır.

cocuk-odasi-perde-cesitleri-1

cocuk-odasi-perde-cesitleri-2

cocuk-odasi-perde-cesitleri-3

cocuk-odasi-perde-cesitleri-4

cocuk-odasi-perde-cesitleri-5

cocuk-odasi-perde-cesitleri-6

cocuk-odasi-perde-cesitleri-7

Çocuk Odaları Perdeleri Seçiminde Bazı Kurallar

  • Kız ve erkek çocuk odası perde çeşitleri karanlık ve ağır olmayan kumaşlardan seçilmelidir. Perdelerin ışığı en doğru şekilde yansıtması gerekir. Bundan dolayı hafif olan perde kumaşları tercih edilmelidir. Ağır olan çocuk odası perde modelleri karanlık ve sıkıcı olan bir atmosferin yaratılmasını sağlar.
  • Çocuk odası perde seçileri konusunda tercih edilecek olan modeller iyi bir ruh hali yaratmak adına gereklidir.
  • Çocuk odası stor perde, tül perde ve diğer perde modelleri konusunda yaz ve kış aylarında farklı modeller tercih ederek ışığın ve güneşin en doğru şekilde içeri alınmasını sağlar. Perdelerin yaz ve kış aylarından değiştirilmesi çocuklarınızın ruh halini yormayacak olan bir etkiye de sahiptir.
  • Çocuk odası tül perde çeşitleri patrik bir kullanıma sahip olmalıdır.
  • Çocuk odası tül perde çeşitleri ve fon perde çeşitleri iyi kalitede olmalıdır.
  • Çocuk odası için kullanılacak perde modellerinin kolay leke tutmaması gerekir.
  • Kullanılacak olan perde modellerinin dokunuşları hoş olmalı ve doğal olan kumaşlardan yapılmış olması gerekir.
  • Kullanılacak olan perde modelleri güneşten ve zararlı olan diğer ışıklardan tam anlamı ile korumalıdır.
  • Halı ve duvar kâğıdı üzerinde bulunan resimler ve karakter ile uyumlu olması gerekir.

cocuk-odasi-perde-cesitleri-8

cocuk-odasi-perde-cesitleri-9

cocuk-odasi-perde-cesitleri-10

cocuk-odasi-perde-cesitleri-11

cocuk-odasi-perde-cesitleri-12

cocuk-odasi-perde-cesitleri-13

cocuk-odasi-perde-cesitleri-14

cocuk-odasi-perde-cesitleri-15

cocuk-odasi-perde-cesitleri-16

Çocuk odası perde seçimleri konusunda renkli modelleri tercih etmek gerekir. Klasik Roma güneşlikler, pileli güneşlikler, İtalyan, Fransız, Japon, Avusturya tarzı güneşlikler, storlar, zebralar, çizgi film karakterli tüller kullanılabilir. Ayrıca kullanılacak olan fon perde modelleri ve güneşlikler güneş ışığını engellemek adına kullanılmalıdır.

cocuk-odasi-perde-cesitleri-17

cocuk-odasi-perde-cesitleri-18

cocuk-odasi-perde-cesitleri-19

cocuk-odasi-perde-cesitleri-16

cocuk-odasi-perde-cesitleri-21

cocuk-odasi-perde-cesitleri-22

cocuk-odasi-perde-cesitleri-23

Çocuk Odası Perde Seçimlerinde Rengin Önemi

Çocuk odası perde modelleri konusunda seçilecek olan rengin çocuklar üzerinde oldukça büyük bir etkisinin olduğunu psikologlarda söylemektedir. Yaş gelişimi ve ruhsal açıdan gelişimleri açısından perde rengi seçimleri önemlidir. Çocuk odası perde çeşitleri rahat, yumuşak ve yatıştırıcı renklere sahip olmalıdır. Bu tarz renkler çocuklar odalarına güvenlik ve sıcaklık sunacaktır.

3 ila 11 Yaş Çocuk Odaları İçin Perde Seçimleri

3 yaşından itibaren çocuklar etraflarında bulunan renkleri yaşamlarından aktif olarak kullanmaya başlarlar. Bu renkler çocukların hayal güçlerinin ve merakının gelişmesine olanak sağlar. Çocuk odası perde modelleri kapsamında bu yaşlarda sarı, kırmızı, mavi, pembe ve diğer canlı renkleri kullanmak gerekir.

cocuk-odasi-perde-cesitleri-24

12 ila 18 Yaş Çocuk Odaları İçin Perde Seçimleri

Bu yaş grubu çocuk odaları perde modelleri kapsamında belirgin hobiler ve ilgiler belirtilmelidir. Bebeklik dönemine göre daha farklı ve ilginç olan modellerin seçimi yapılması gerekir. Örneğin; sarı ve yeşil ile yapılacak olan perde kombinasyonları eğlenceli olan atmosferlerin yaratılmasını sağlar. Genç odalarında önemli olan aktif kullanıma uygun olan perde modellerinin tercih edilmesidir. Özellikle grafiti tarzında olması genç odaları için uygun olacaktır ve perde kombinasyonları konusunda cesur denemeler yapılmalıdır.  Atlar, köpekler, çiçekler, kalpler, prenses, favori çizgi film karakterleri, çok renkli şeritler, boncuklar, payetler, yay, kelebek, küçük hayvanlar çocuk odası perde modelleri için uygun seçimler arasında yer alır. Ayrıca perde tutucuları genç odaları için farklı bir dekorasyon şeklini de ortaya çıkartacaktır. Keten, pamuk, organze ve tafta tarzında doğal olan kumaşlar tercih edilmelidir. Bu tarz kumaşlar çocukların ve gençlerin sağlığı açısından önemlidir. Kullanılacak olan malzemelerin çevre dostu ve sağlığına karşı doğal olması gerekir. Genç odası perde modellerinin leke tutmaması ve kolay şekilde temizlenme özelliğine sahip olması gerekir.

cocuk-odasi-perde-cesitleri-25

cocuk-odasi-perde-cesitleri-26

cocuk-odasi-perde-cesitleri-27

cocuk-odasi-perde-cesitleri-28

cocuk-odasi-perde-cesitleri-22

cocuk-odasi-perde-cesitleri-30

cocuk-odasi-perde-cesitleri-31

cocuk-odasi-perde-cesitleri-32

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz