Perdeler evimizin mahrumiyetini koruması açısından önemli unsurlardır. Bunun yanında dekorasyonda da önemli bir yer tutmaktadır. Kadınların olduğu her yerde şıklık önemlidir. Bu nedenlede sizin için bu makalemizde dantel perde modellerini inceledik.

El İşi Dantel Perde

dantel perdePencereler hayatımıza girdiğinden bu yana perdelerde hayatımızda yerini almaktadır. İlk başlarda dokuma kumaşlar ile yapılmakta olan perdeler zamanla farklılıklar göstermişlerdir. Annelerimizin hatta anneannelerimiz iplerden örerek perdeler yapmışlardır.

İlk zamanlarda pencereler küçük alanlar iken gelişen yaşam koşulları ve şartlar ile birlikte büyümeye başladılar ve tüm evlerimizdeki en önemli unsurlar oldular. Dantel kadınlar için vazgeçilmezlerden biridir. El emeği göz nuru olarak hitap etmektedirler ve haklılar.

El işi dantel perdeler her zaman gözde olmaya devam edecektir. Kullanım açısından zor olsa da meraklıların zevk ile bu kullanıma katlanacaklarına inanıyoruz. Dantel perde örnekleri baktığımızda ninelerimizden bu yana gelen motiflerin çokça kullanıldığını görebiliriz. El işi dantel perde örmek zor olduğundan dolayı bütün olanları genellikle küçük mutfak perdelerinde kullanmaktadırlar. Bütün güllerin işlemesi, iki insan figürü, kalp şeklinde modelleri bulunmaktadır. Oturma odası ve salonlarda da emek harcamak isteyenler ve sevenler el işi dantel perdeleri revaçtadır.

Eski dantel perde örnekleri sevenler için müzeler bile oluşturulmuştur. Ziyaret edenler el işi dantel perdelerden kendilerini almazlar. Sevenler hemen dantel perde modellerine bakmaya başlıyorlar. Evlerimize ferahlık ve motifleri ile ayrı bir hava katmaktadır. Önceden örülen el işi dantellerde hikayelere bile yer verilmektedir. Hikayesi olan modeller her zaman insanların ilgisini çekmektedir. Zamanında konuşulamayan konular işlenerek anlatılmaya çalışılmaktadır. Anılar ve ilginç örneklerle karşı karşıya gelinmektedir. Dantel perde modellerini inceleyen kişiler ilk olarak bu güzel ve gösterişli dantel perdeler ile karşılaşacaktır.

Mutfakta Dantel Perdeler

Dantel PerdeMutfakta kullanılan dantel perdeler genellikle renkli olarak seçilmektedir. Mutfaklara renk katmak amacıyla uygulanan dantel perdeler çok hoş görünümler sağlamaktadır. Rengarenk menekşe çiçeği şeklinde, kiraz meyvesi işlemeli, kayısı işlemeli ve çilek işlemeli olarak da devam ederek dantel perde modellerini görebilirsiniz. Özellikle bahçeli evlerini bulunanlar ve mutfak pencereleri bahçeye bakanlar için dantel mutfak perdelerini tercih etmektedirler. Dantel perdelerde bölüm olarak da yapılmaktadır.

Mutfak penceresi için örülen motifler eğer mutfak kapısı camlı bir model ise aynı şekil ona da uygulanmaktadır. Dantel perdelerinizi aynı zamanda kapı perdesi olarak görmek mümkündür. Danteller güneş yönünden de avantajlı oldukları için mutfağın bol ışık almasını da sağlarlar. Güzelliğinin yanında zorlukları da bulunmaktadır. Mutfak gibi pis koku ve nemin bol olduğu ortamlarda temizliğine de dikkat etmek gerekiyor.

Yıkanıp ütülenmesi zahmetli bir iştir. Günümüzde firmalar ve tasarımcılar buna da bir çare buldular diyebilirim. Dantel işlemek üzere kullanılan ipler aynı zamanda ütü gerektirmiyor. Dantelli perde modellerine baktıklarında zaten demek istediklerimizi anlarlar. Mutfakta dantelli perdelerden vazgeçmemiş olurlar. Modern dünya ile nostaljinin birleştiği bu ürünler hayatımıza mutluluk katmaktadır.  Dantel perde modelleri tül ve diğer ürünlerle birleşerek hayatımızdaki yerini almaktadır.

Dantel Perde Uçları

Dantel Perde UçlarıDantel örülmesi zordur ve emek ister. Bu nedenle dantel sevenler perdelerinin alanları büyük oluğu için kullanmakta zorlandıklarında dantel uçlarına yönelmektedirler. Tül perdeler ve diğer perdelerin uçlarına gelen danteller anında farklı bir hava katmaktadır.

El emeği olarak kullanılan dantel uçları aynı zamanda makine olarak da sevenlerine sunulmaktadır. Dantel tül perdelerde uç kısımlarına farklı motifler yerleştirilmektedir. Farklı çiçek desenlerinden tutunda kuş işlemelere kadar dantel perde uçlarını görebilirsiniz. Dantel perde modellerine göz attığımızda dantel perde uçlarını zebra perdelerde daha sık olarak kullandığını görebilirsiniz. Tasarımları ile farklı bir hava katan zebra perdelerde modellerine ve renklerine göre dantel uçları da eklenmektedir.

Modern ile birlikte nostaljinin birleştiği ürünler tasarım olarak sunulmaktadır. 2016 dantelli perde modellerini incelerseniz tül uçlarında birinden farklı dantel perde uçlarına rastlayacaksınız. Dantel perde uçları bazen kullanmakta olduğumuz perdenin üçte birini de kaplamaktadır. Zikzaklı ve farklı desenlerle kendine çekmektedir. Perde uçlarında kullanılan motifler çiçek, kelebek, kalp ve farklı geometrik desenleri de bünyesinde barındırmaktadır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz