Evinizde kullanmadığınız gereçlerden harika değişik perde modelleri çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu materyalleri ev dekorasyonu amaçlı olarak el yapımı ekonomidir.

El Yapımı Değişik Perde Modelleri

Sıradışı olsun istiyor ve geleneksel tasarımlardan sıkılmış iseniz, şerit yardımıyla kıvrım yapılmış bu saçak ile odanıza ayrı bir hava kazandırabilirsiniz, kornişe tutturmak için ise birkaç mandal işinizi görecektir.

degisik-perde-dikimi-1

Çeşitli kurdeleler ile yine perdenizi kornişe ilave edebilirsiniz. Bağlama yaparken kravat gibi katlayabileceğiniz bu kurdeleleri daha kolay fark edilmesi için perdenize göre koyu ya da açık renklerden seçebilirsiniz. İsterseniz tuhafiyelerde kolayca bulacağınız mini kemerler ile de şıklığın yanı sıra sağlamlığı yakalayabilirsiniz.

degisik-perde-dikimi-2

degisik-perde-dikimi-3

degisik-perde-dikimi-4

degisik-perde-dikimi-5

Gömlek, eşarp gibi eskimiş giysileri atmayanlardansanız, kumaşlarını değerlendirip, harika modeller çıkarabilirsiniz, bir parça tülde size bu konuda ilham verecektir.

degisik-perde-dikimi-6

Salınımı ile odanıza renk cümbüşü katabileceğiniz bu modeli yapmak için cd ve bir adet el matkabı işinizi rahatlıkla görecektir. Gece oda duvarlarında renklerin dansına şahit olabilirsiniz.

degisik-perde-dikimi-7

Kullanılmayan bir masa örtüsünün yeni hali.

degisik-perde-dikimi-8

Birkaç çengel ile harikalar yaratabileceğiniz bu modelde eski eşarplarınızı kullanabilirsiniz.

degisik-perde-dikimi-9

degisik-perde-dikimi-10

degisik-perde-dikimi-11

Hem dekoratif açıdan mükemmel görünüm hem de ucuz malzemesi ile zengin bir hava, ancak bu plastiklerin değerlendirilmesi ile olurdu.

degisik-perde-dikimi-12

Yine kullanılmayan ev malzemelerinden yapılmış ilginç bir çalışma.

degisik-perde-dikimi-13

Bugüne kadar biriktirdiğiniz peçeteler sonuçta böyle bir kazanıma dönüşebilir. Misafirlerinizi değişik mutfak perdesi modelleri ile büyüleyebilirsiniz.

degisik-perde-dikimi-14

Karton ya da mukavvadan yapabileceğiniz basit bir perde örneği. Mukavvayı biraz su ile yumuşattıktan sonra oval şekiller verebileceğiniz gibi daha doğal olması için taş görünümü de verebilirsiniz. İstediğiniz şekli verdikten sonra delik açmak için bir tele dizerek kurumasını bekleyin sadece. Kuruduktan sonra boyadığınızda ise ilk halinden eser kalmayacaktır. Son olarak ise ipe dizmek kalıyor tabi. Dilerseniz aralara düşme gibi basit gereçlerle renk de katabilirsiniz.

degisik-perde-dikimi-15

degisik-perde-dikimi-16

degisik-perde-dikimi-17

degisik-perde-dikimi-18

degisik-perde-dikimi-19

degisik-perde-dikimi-20

degisik-perde-dikimi-19

degisik-perde-dikimi-20

degisik-perde-dikimi-23

degisik-perde-dikimi-24

degisik-perde-dikimi-25

degisik-perde-dikimi-26

degisik-perde-dikimi-27

degisik-perde-dikimi-28

Dekorasyon yaratma fikirleri sınırsızdır diyebiliriz. Her şey sizin zihinsel düşüncenize kalmış. Bu modelde bir bardak yardımıyla yuvarlak şekilde kesilmiş karton kullanılmış. İpe dizerken ise iki aynı boyda yuvarlağın birbirine yapışması sonucu ip gizlenmiş. İsterseniz kartonları boyamak size kalmış.

degisik-perde-dikimi-29

Değişik renklerde kumaşları bir bardak yardımıyla dörde bölerek yaprak şeklini alacak biçimde kesebilirsiniz. Tülünüze dikerken birbirlerine yakın mesafede olmasına dikkat edin. Aşağılara indikçe yumuşak geçiş yaparak görünümü yayabilirsiniz.

degisik-perde-dikimi-30

degisik-perde-dikimi-31

Kartpostalla, resimler ile de değişik mutfak perdeleri yapabilir, böylece pencere ya da kapı arkalarını zengin gösterebiliriz.

degisik-perde-dikimi-32

degisik-perde-dikimi-33

Siz de perdelerinizde bükle olsun istiyorsanız, bu basit adımları takip edin; örneğin çok değişik perdeler olsun istiyorsak, şerit şeklinde kumaşımızı ütü ile önce kat kat katlayıp daha sonra ise gelişigüzel kıvrıklar oluşturarak yapabiliriz. Son olarak ise şeridin tam ortasından dikmek kalıyor.

degisik-perde-dikimi-34

degisik-perde-dikimi-35

degisik-perde-dikimi-36

degisik-perde-dikimi-37

degisik-perde-dikimi-38

degisik-perde-dikimi-39

Bir kupa yardımıyla kumaşımızı kestikten sonra, tül perdemize ister bu yuvarlakları orta merkezden ister kenarlarını tamamen dikerek ayrı bir hava kazandırabiliriz. Fikir ve yetenek buluştuğunda değişik tül perde modelleri mutlaka ortaya çıkacaktır.

degisik-perde-dikimi-40

degisik-perde-dikimi-41

degisik-perde-dikimi-42

degisik-perde-dikimi-43

Boncukların modası asla geçmiyor. Sadece renk seçimi size ait.

degisik-perde-dikimi-44

degisik-perde-dikimi-45

Şerit kumaşları bu sefer perdelerimizi daha derli toplu göstermek için kullanabiliriz. Yüksekliği ayarlamak ise her zaman birkaç saniyemizi alacaktır.

degisik-perde-dikimi-46

degisik-perde-dikimi-47

Perdeleri yerleştirmek için fantezileri daha da geliştirebiliriz. Kimi zaman farklı perde modelleri yaratmak için bir ağaç dalı kullanabileceğimiz gibi, kimi zaman da su borularını kullanabiliriz.

degisik-perde-dikimi-48

degisik-perde-dikimi-49

degisik-perde-dikimi-50

degisik-perde-dikimi-51

degisik-perde-dikimi-52

degisik-perde-dikimi-53

Birkaç şık metal düğme ile harika değişik perde modelleri yaratılırken, eski bir kemer muhteşem bir toka olabilir. Bir çatal ya da anahtarlık neden olmasın, hatta teşbih, anahtar, maskot, kolye, isimlik en sıradışı fikirleri açığa çıkarabilir.

degisik-perde-dikimi-54

degisik-perde-dikimi-55

degisik-perde-dikimi-56

degisik-perde-dikimi-57

degisik-perde-dikimi-58

degisik-perde-dikimi-59

degisik-perde-dikimi-60

degisik-perde-dikimi-61

degisik-perde-dikimi-62

degisik-perde-dikimi-63

degisik-perde-dikimi-64

degisik-perde-dikimi-65

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz