Dekoratif kapı perde modelleri eski dönemin sineklikleri ve kapı boncukları yerine kullanılmaktadır. Yapılacak olan kullanım tamamen dekoratif amaçlı olmalıdır.

Dekoratif Kapı Perdeleri

Kapı perdeleri kapı için kullanılan boncukların yerine kullanılır. Ayrıca odalar arası geçişi sağladığı için işlevsel bir kullanım sağlar. Dekoratif olan her türlü kapı perdesi ile kapınızı süsleme imkânınız bulunmaktadır. Dekoratif kapı perdeleri kullanımı genelde büzgülü olarak Amerikan cam ve balkonlarda tercih edilmektedir. Kapı yerine kullanılacak olan dekoratif tül perde modelleri dekoratif fon perde modelleri büyük odalarda bölme yaratmak ya da mağazalarda deneme kabini oluşturmak içinde kullanılır.

Dekoratif kapı perdeleri bir nevi kapı görevi göreceği için genelde koyu renkli tercih edilir. Bu tercih açık renkli modellerin kullanılmayacağı anlamına gelmez. Dekoratif kapı modülü perdeler konusunda boncuk kullanımı da yapılabilir. Bunlarında fiyatları metre hesabı olarak belirlenmektedir.

Dekoratif perde Kayseri kapsamında sürgülü, şeffaf, zebra, el yapımı, rüzgârlık, stor, ahşap, kumaş, bambu, makrome, ponponlu, fon, ip ve tül kullanımları karşımıza çıkmaktadır. Bu perdeler mutfak kapısına, ara hollerde odalara geçil amaçlı, yatak odası kapısına, balkon kapısına ve diğer iç mekân kapıları için kullanılmaktadır. Kullanım yeri tamamen kişisel amaca göre değişkenlik gösterir.

dekoratif-perdeler-1

dekoratif-perdeler-2

dekoratif-perdeler-3

dekoratif-perdeler-4

dekoratif-perdeler-5

dekoratif-perdeler-6

dekoratif-perdeler-7

dekoratif-perdeler-8

dekoratif-perdeler-9

dekoratif-perdeler-10

Kapı Perdeleri Kullanım Avantajları ve Dezavantajları

Dekoratif perdeler 1 modülü ve dekoratif kapı perdeleri modellerinin birçok avantajı bulunur. Bu avantajları;

 • Dekoratif don perde, dekoratif tül perde modelleri dekoratif ürünler olduğu için stil ve tasarım konusunda sıkıntı çekmeden kullanılabilir.
 • Dekoratif perde modelleri maliyet açısından oldukça düşük meblağlara sahiptir.
 • Dekoratif perdeler insanlar tarafından uygun fiyatlara evlerde tasarlanabilir.
 • Dekoratif perdeler kullanıldığı alana şık bir görüntü sağlamanın yanı sıra en üst düzeylerde geçişte sağlamaktadır.
 • Bakımı, temizliği kolay olan bu ürünler pratik tasarım ürünleri içinde yer alır.

Dezavantajları;

 • Dekoratif perde modellerinin kullanımında boşluk kalıyorsa izole edilemeyebilir.
 • Gizlilik amaçlı kesinlikle kullanılmaz.
 • Ses konusunda izole sağlamaz.
 • Koku konusunda yayılmasın kesinlikle önüne geçmez.

Dekoratif fon perde, dekoratif tül perde modelleri kullanımlarında kesinlikle ilk amaç iç mekânın tasarımına şıklık katmak olmalıdır. Perdenin işlevselliği, görselliği, kullanımı, temizliği her daim ön planda olmalıdır. Bunlar dışında beklentiler karşılanmayabilir. Bunun için dekoratif perde modelleri kullanımında her daim kullanılacak mekânın dekorasyon şeklini, zemin ve tavan rengini ve renklerini göz önüne almanız gerekir.

dekoratif-perdeler-11

dekoratif-perdeler-12

dekoratif-perdeler-13

Mutfak ve Ara Girişlerde Kullanılan Perde Modelleri

Dekoratif tül perde modelleri ve dekoratif fon modelleri konusunda kullanılacak olan modellerin ister mutfaklarda ister başka alanlarda kullanılsın amaç dekorasyon olmalıdır. Eski dönemlerde sinekli olarak kullanılmış olan dekoratif perde çeşitleri zaman içinde tasarımcılar sayesinde desenli ve şık bir hal almıştır. Özellikle mutfak tarzı alanlarda dekoratif perde modelleri kornişe takılabilen düz modellerden oluşabildiği gibi sadece cama monte edilebilen modellerden de oluşmaktadır. Mutfakta kullanılacak olan dekoratif perde modelleri genelde koyu renk değil de, açık renkte tercih edilir. Desenli olan, boncuk işlemeli olan ve diğer aksesuarlar ile beraber kullanılan modeller daha çok tercih edilmektedir. Dekoratif tül perde çeşitlerinin kullanımının yapıldığı alanlardan bir tanesi de ara geçişler ve ara hollerdir. Burada önemli olan nokta kullanımı kolay olan tasarımların tercih edilmesidir. Ayrıca kullanılacak olan aksesuarlar geçiş esnasında bir kapı görevi bile görebilir. Paletler, boncuklar, taşlar ile yapılabilecek olan süslemeler dekoratif perde çeşitlerinin görsel açıdan şık durmasını sağlayacaktır. Ara geçişler için seçilecek olan dekoratif fon perde kumaşları kalın ve desenli modellerden oluşmalıdır. Ayrıca rüstik, metal ve ahşap kullanımları ile takılabilir.

dekoratif-perdeler-14

dekoratif-perdeler-15

dekoratif-perdeler-16

dekoratif-perdeler-17

dekoratif-perdeler-18

dekoratif-perdeler-19

dekoratif-perdeler-20

Dekoratif Perde Yapımı

Kapı perdesi ve dekoratif perde yapımı konusunda evde maliyeti düşürerek ucuza perde maliyeti sağlanabilir. Dekoratif perde modelleri için gerekli olan malzemeler;

 • Makas
 • Beyaz PVC boru
 • 14 tane makrome halka
 • Orlon ip

İlk olarak hazırlanmış olan makrome halkaları birbirlerine bağlanır. Halkaların hepsi aynı hizada eklenmeli, sıkı şekilde bağlanıp düğümlenmelidir. Halkaların tamamı kapının genişliğinde kesilmiş olan PVC boruya bağlanması gerekir. Sonra hazırlanmış olan orlon ipler dekoratif kapı perdesine uygun şekilde örülmelidir. Şekil vermek tamamen kişilerin göz zevkine göre değişebilir. Saçak şeklinde örülecek olan orlon ipler eşit parçalara ayrılmalı ve halkalarda eşit miktarlarda geçirilmelidir. Perdelerin halkalardan geçirilmesi ve örülmesinden sonra ipler kapı boyuna eşitlenecek şekilde kesilmelidir. İsteğe bağlı olarak uç kısımlara süsleme amaçlı boncuklar takılabilir.

dekoratif-perdeler-21

dekoratif-perdeler-22

dekoratif-perdeler-23

dekoratif-perdeler-24

dekoratif-perdeler-25

dekoratif-perdeler-26

dekoratif-perdeler-27

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz