Genellikle fabrika, okul, işyeri ve hastane gibi alanlarda kullanılan dikey perdeler hakkında bilgi vereceğiz. Kullanım alanlarına ve özelliklerine göre dikey perdeler neden tercih ediliyor ve ürünlerin amaçları nelerdir, bunları inceleyeceğiz.

Dikey Perde Özellikleri

111-1PVC, kumaş ve alüminyum bant gibi seçenekleri bulunmaktadır. Sizlere sıraladığımız alanlar dışında evlerde de tercih edilebilinir. Özellikle kumaş olan dikey perdeler geniş salonlar için kullanım alanı oluşturmaktadır. Dikey olarak toplama yaptığından dolayı geniş ve yüksek cepheli camlarda kullanılmaktadır. Güneşten en üst seviyede yararlanma sağlayan aynı zamanda da güneş ışınlarına istenilen yön ve açı verilme imkanı tanıyan mekanizmalı perde sistemleridir. Alüminyum ray üzerinde bantları taşıyan vagonların bulunduğu dikey perde sistemlerinde, ip mekanizmaları bantların bağlı olduğu vagonları sağa sola veya ortadan iki yana hareket etmesini sağlamaktadır. Zincir mekanizmaları ise bantları kendi ekseninde döndürerek ışık ayarlamalarının yapılmasını sağlamaktadır.

Dikey perdeler PVC olarak tercih edilirse temizlemesini sabunlu suyla rahatlıkla yapabilirsiniz. Kumaş olarak olması durumunda da nemle bezle silinmesi yeterli olacaktır. Dikey perdelerin bir diğer özelliği de tavana monte edilebilmesidir. Bu durumda duvara L şeklinde ayaklara uygulanır. Tavan uygulamaları daha dekoratif gözükmektedir.

Dikey Perde Çeşitleri

Dikey perde çeşitleri kullanıldıkları malzemelere göre çeşitlere ayrılmaktadır. Sizin dikey perdeyi nerede kullanacağınıza göre seçenekler sunulmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi genellikle iş yerlerinde kullanılan dikey perdeler, evde ve kış bahçelerinde de tercih nedeni olabilmektedir.

Jaluzi Dikey perdelerin hammaddesi genel olarak alüminyumdur. Genellikle iş yerlerinde tercih edilen micro jaluzi perdeler işlevsel olarak perdelere daha fazla özellik sağlamaktadır. Tavan mesafesi sınırlı olan yerlerde dahi sorunsuz kullanılmasını sağlamaktadır. Bantların hareket kabiliyetleri sayesinde içeri giren ışığı dilediğiniz ölçüde ayarlayabiliyorsunuz. Nemli bezle alüminyum zarar göremeyecek şekilde temizleyebilirsiniz.

PVC dikey perdeler genellikle ofislerde uygulanmaktadır. PVC dikey perdeler, 89 mm veya 127 mm dikey şeritler halinde olmaktadır. Mekanik sistemi sayesinde 180 derece hareket ettirilerek çalışması sağlanır. Kumanda ipi sayesinde perdeyi sağa ve sola hareket ettirerek bir tarafta toplanmasını sağlayabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak ortadan ikiye sağa ve sola doğru açılım olduğu gibi ortaya doğru toplanabilme seçenekleri sunulmaktadır. Işıktan istediğiniz kadar yararlanabilme güneşi gerektiği kadar alma ve ışığa yön vermenizi yardımcı olur. PVC dikey perdeleri hastane, laboratuar, kamu ofis binalarında, askeri birliklerde, okullarda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Yumuşak sabun bol köpük ile bekletip durulanmak suretiyle temizleyebilirsiniz.

Kumaştan yapılan dikey perdeler evlerde kullanabilmeniz için stor perdede kullanılan tüm kumaşlardan yararlanılarak yapılmaktadır. Dikey perde mekanizmaları üzerine düzgün durmasını sağlayan etek ağırlığı ve yaprakların savrulmasını engelleyen etek zinciri ilavesiyle eni ve boyu geniş mekanlara uyacak şekilde yapılamaktadır.

Ölçüleri 89 mm – 127 mm ve 250 mm’ lik enler olarak üretilmektedir.

Ahşaptan yapılan dikey perdeler doğal ve zengin dekorlarıyla göz doldurmaktadır. Ahşap dikey perde güneşten etkilenmeyen remine ve ayaos ağaçlarından imal edilmektedir. Genelde 9 cm ende ve istenen yükseklikte üretilir. Güneş ısısını tamamen kesen bir perde türüdür. Ahşap dikey perdeler istediğiniz renklerde üretilmektedir. Ahşap dikey perdeler kendi arasında da düz ahşap, eğimli ahşap veya zincirli ahşap, motorlu ahşap, kumandalı ahşap olarak üretilmektedir. Ahşap dikey perdeler uygulandığı mekanları doğal, sade ve zengin görünümlere kavuşturmaktadır. Ahşap dikey perdeler her dekorasyona uyabilen, deforme olmayan, güzel kullanıldığında uzun yıllar görevini yapan bir perde türüdür.  Ahşap dikey perdeler genelde cilalı olarak kullanılır. Güneş ısısından dönme, yamulma yapmaz. Temizlenmesi kolaydır ve nemden etkilenmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz