Düz tül perde ve fon perde modelleri iç mekanın konforlu, geniş, şık, zarif, ahnekl gözükmesine olanak sağlar. Önemli olan rengine ve kumaşınakarar vermektedir.

Düz Tül ve Fon Perde

Tül ve fon perde seçimine sanılanın aksine düz modeller muhteşem görünümler sergileyerek tam anlamı ile bir tasarım alanına dönüşebilirler.  Düz fon perdeler ve düz perde modelleri kumaşları ve dokular en doğru şekilde seçilirse şık ve zarif ortamlar ortaya çıkar.  Düz tül fon perde ve düz tül perde çeşitleri yatak odası, mutfak, oturma odası, çocuk odası ve salon için uygun olan tekstil ürünleridir.

Özellikle mutfaklarda düz kumaşlar ile zebra ve stor olarak tasarlanır. Çocuk odalarında ise sade tek renk olarak kullanılabilir. Pencere dekorasyonu konusunda kullanılacak olan düz fon perde modelleri renkli ve monokrom seçilirken içine seçilecek olan düz tül perde modelleri beyaz tercih edilebilir. Bu tarz bir dekorasyon düz perde modelleri 2016 kapsamında konforlu ve sıcak alanların oluşmasını sağlayacaktır. Bu tasarım için odanın tavan yüksekliği, genişliği, dekorasyonun, kullanılan aksesuarları ve ışıklandırması önemli olan detaylar arasında yer almaktadır. Kullanılacak olan düz perde modelleri 2016 kapsamında odada kendine vurgu yapmalı ve sıyrılarak kendini belli etmelidir.

Düz tül perde, düz fon perde, düz zebra perde ve düz stor perde fiyatları kullanılacak olan kumaşın kalitesine ve markasına göre değişkenlik gösterir. Düz perde modelleri ahenkli, farklı, konforlu, geniş, şık ve zarif bir ortam yaratmak adına kullanılmalıdır. Özellikle dekorasyonu kalabalık ve çok renkli olan kişiler düz fon perde ve düz tül perde modellerini tercih etmelidir.

duz-fon-perdeler-1

duz-fon-perdeler-2

Doğru Kumaş Seçimi

Düz perde modelleri konusunda seçilecek olan kumaş kullanılacak olan iç mekâna, bu mekânın dekorasyonuna ve nasıl kullanılacağına göre değişmektedir. Bazı perdeler işlevsellikleri ile öne çıkarken bazıları da dekoratif olarak görsel açıdan öne çıkmaktadır. Bundan dolayı kullanım amacı kumaş seçiminde önemli düzeyde dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Kumaş türleri arasında;

İpek; ipek düz perde modelleri konusunda yapay veya doğal olmasına dikkat edilerek seçilmelidir. İpek düz perde modelleri ile beraber sarkıtma saçaklar kullanılabilir. Özellikle yatak odası için kullanılan ipek perdeler mutfaklarda kullanılmamalıdır.

Kadife; zarif, zenginlik ve lüksü doğuracak bir etkiye sahiptir. Sentetik lifler, viskoz, pamuk ve ipek karışımından yapılır. yüksek kaliteli malzemedir. Klasik odalarda, barok ve rokoko tarzında kullanılmaktadır.

Jakarlı kumaş; yüksek kaliteli olan jakarlı kumaşlar yıllar boyunca rengini korumaktadır. Temizlenmesi kolay olan bu kumaşlar yatak odası ve salon için uygundur.

Saten; yumuşak, ipeksi ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Yatak odaları için uygun olan kumaşlar mükemmel odalar ve alanlar yaratmak için kullanılır.

Tafta; bu kumaşlarda yanardöner bir parlaklık bulunur. Düz fon perde modelleri kapsamında kullanılır.

Tül; her alanda karşılaşılabilecek olan tüller doğal, suni elyaf ile tasarlanmaktadır.

Organze; viskon, polyester, ipek, elastikten yapılmıştır.

duz-fon-perdeler-3

Düz Modellerde Renklerin Kullanımı

duz-fon-perdeler-4

Düz tül perde ve düz fon perde modelleri rengine ve yansıttığı hislere göre seçilmelidir. Her rengin kendine göre farklı bir dili bulunur. Bundan dolayı renk seçimi önemlidir.

Beyaz perde; düz perde modelleri kapsamında kullanılacak olan beyaz perdeler alanı genişletme olanağı sunar. Bu modellere en parlak ve süslü olan aksesuarların eklemesi yapılabilir. Oturma odası, salon, yatak odası, çocuk odası, ofis ve mutfak için uygundur.

Yeşil perde; düz fon perde ve düz tül perde kapsamında genelde oturma odaları için tercih edilir. Yaratıcı ve yumuşak olan düz tonları yatak odası için idealdir.

Mavi perde; mavi renkli düz perde modelleri odalara serinlik havası getirir. Özellikle yatak odaları için sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bej ve sarı tonları ile kullanıldığında sakinleştirici bir etki ortaya çıkacaktır.

Kırmızı perde; kırmızı renge sahip olan modeller agresif bir ruh halini ortaya çıkartır.

Turuncu perde; düz perde modelleri kapsamında kullanılacak olan turuncu renk tazelenme amacı gütmektedir. Yatak odaları ve oturma odaları için ideal bir çözümdür.

Pencere tasarımları için kullanılacak olan model her daim dikkate alınmalıdır. Öylesine yapılacak olan bir tasarım hoş ve güzel olmayan görüntüler yaratır bundan dolayı düz perde seçimlerinde fon veya tül olsun fark etmez, Roma güneşlikle, Fransız perdeler, Japon perdeler ve diğer modeller konusunda karar verilmelidir.

duz-fon-perdeler-5

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz