Evinizde yapacağınız değişimlere bazen perdelerden başlamak isteyebilirsiniz, bu durumda pek çok ev hanımı gibi siz de evde fon perde dikimi yapmaya kararı veriyor.

Fon Perde Dikimi İpuçları

Evinize yeni bir hava katacak desen güzelliğinin yanı sıra kanatlı oluşu nedeniyle daha farklı bir görünüm kazandıran fon perde dikimi de sizi uğraştırmayacak denli oldukça basit bir uğraş olarak karşımıza çıkıyor. Eğer, kolay fon perde dikimi nasıl yapılır diye merak içinde iseniz bu yazımızda tarifini bulabilir ve hemen denemeye başlayabilirsiniz.

Her kadın evde fon perde dikimi yaparak kendi becerisini olduğu kadar beğenisini de ortaya dökebilir. Bunu gerçekleştirmek için sadece biraz zaman bolluğuna ihtiyacımız olduğu ise bir gerçek, daha sonra geriye sadece dikiş makinesinin başına oturmak kalıyor.

Öncelikle perde fonu nasıl dikilir yazımıza başlamadan önce duvarlarımız ve mobilyalarımız ile uyum sağlayacak kumaş seçimini yapmalıyız. Bunun için etüt bir çalışma yapabilir ve renk uyumları hakkında detaylı düşünebilirsiniz, ardından ise iş sadece kumaş seçimine kalıyor. Bu noktada fon perde dikim modelleri size rehberlik edecek ve tercih yapmanızda kolaylık sağlayacaktır.

fon-perde-olcu

Fon Perde Ölçü Alma ve Pratik Dikimi

Titiz bir araştırma yapıp, perde kumaşını seçtiğimize göre geriye sadece işi bitirmek kalıyor. Kumaş seçiminden önce tek yapılması ve bu işin kuralı olan ölçü almadan da bahsetmeli biraz. Ölçü alırken öncelikle eni tam olarak almalısınız, daha sonra ise iki kanadımız olacağı için hesaplamayı ikiye bölebilirsiniz, bu iki kanadın da eşit olmasını sağlayacaktır. Çünkü fon perde modelleri dikimi sırasında bir hata yapmamak için bu kurala uymak gerekiyor. Yüksekliği hesaplarken kornişten yere kadar olan mesafeyi tam olarak ölçebilirsiniz, ayrıca dört santim katlama payını da kendiniz ayarlayabilir ve fazlalığı ölçüye ekleyebilirsiniz. Fon perdenizin az pileli olmasını istiyorsanız korniş boyunu ikiye katlayabilirsiniz, ancak daha fazla pileden yana fikriniz varsa, bu sayı üç ile çarpılabilir.

fon-perde-dikimi

Üst kısım bir santim kıvırma payını da hesapladıktan sonra ilk kanadın dikimine geçebilirsiniz. Hata olup olmadığını görmek için ilk kanadı yerine takabileceğiniz gibi ikinci kanadı da diktikten sonra yerine takarak her iki kanadı birden görebilirsiniz. Ütüleme işlemini yaptıktan sonra gönül rahatlığı ile perdelerinizi asabilirsiniz.

Daha şık ortam hazırlığında olanların tercihi olan fon perde, görünüm açısından da estetik bir duruşu simgelerken, evinize daha iyi bir hava katmak için duvar, mobilya ve yer renk kombinasyonuna uygun bir desen seçimi yapmayı da gerektiriyor. Birbirine zıt renkler kullanıp perdenin sırıtması yerine daha yakın tonları seçebilirsiniz. Fon perdeler ayrıca kalıcı ömürleri ile sadece yaşam alanınızda değil, bir sonraki olası taşınma gibi durumlar karşısında yeni evinizde de size eşlik edebilir.

fon-perde-1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz