Fon perde kumaşları konusunda kullanılacak olan kumaşın genel özelliklerine ve teizlenme konusundaki özelliklerine detaylı şekilde bakılması gerekir.

Fon Perde Kumaşları

Fon perde kumaşları mobilyalarınız ve odanın genel anlamdaki dekorasyonu ile uyum sağlamalıdır. Bunun içinde fon perde kumaşı seçiminde önemli olan koltuk ile uyumudur. Koltuklar keten bir kumaşa sahipse perdeler parlak bir organze fona sahip olmamalıdır. Bu durumda perdeleri bir başkasından ödünç almış gibi bir görüntü oluşur. Bu sebepten aynı türde olan ve aynı dokulara sahip olan kumaşların fon perdelik olarak tercih edilmesi gerekmektedir.

Fon perde kumaşları ve desenli fon perde kumaşları odalarda kullanılan tüllerin tamamen ortaya çıkartacak olan bir etkiye sahiptir. Son dönemlerde moda olarak görülen fon perde modelleri ve farklı kumaş tarzları renkleri, ucuz fiyat skalası ve çeşitleri ile moda olarak görülür. Askında fon perde kumaşları ve tasarımı yapılan perdeleri anneannemiz döneminden bu yana kadar kullanılmıştır.

Fon perde kumaşları seçimlerinde kaliteli ve farklı kumaşları tercih etmek iç mekânların daha zengin gözükmesine olanak sağlar. Buradaki amaç sadece doğru kumaşların ve doğru perdelik fon kumaşları seçimi olmalıdır. Fon perde kumaşları seçiminde hem iç mekânın hem de tüllerin tarzına dikkat edilmelidir.

fon-perde-kumaslari-1

fon-perde-kumaslari-2

fon-perde-kumaslari-3

fon-perde-kumaslari-4

fon-perde-kumaslari-5

 

fon-perde-kumaslari-7

Odalar İçin Fon Perde Kumaşı Seçimi

Özellikle odalar için seçilecek olan fon perde kumaşları ve desenli fon perde kumaşları sade, geometrik, asimetrik ve çiçekli şekilde tercih edilebilir. Odalarınız için kendinden desenli olan fon kumaşları tercih ederseniz kesinlikle fon perde kumaşı ile aynı olan yastık modelleri de kullanmanız gerekmektedir. Mobilyalarınız çiçekli desenlere sahipse fon perde kumaşı seçiminde kesinlikle desen içinde olan renklerden bir tanesini sade şekilde seçmelisiniz. Burada önemli olan fon perde kumaşı modelleri konusunda kaliteli seçimler yapmaktır. Ayrıca seçilecek olan fon perde kumaş çeşitleri kesinlikle temizlenme özelliğine sahip olmalıdır. Temizlenmesi kolay olan ve bakımı kolay olan kumaşlar uzun yıllar boyunca sağlıklı şekilde kullanılabilir. Fon perde kumaşlarının ütülenme özelliğine de sahip olması gerekir. Ütülenme özelliği sahip olmayan kumaş çeşitleri zorlu süreçlerin yaşanmasına sebep olur. Seçilecek olan kumaşın ütü istememesi size artı katacak olan bir detaydır. Bunun için perde alımı esnasında dikkat edilmelidir. Ayrıca fon perde seçimlerinde pamuk, keten, organze, astarlık kalın kumaş çeşitleri de kullanılabilmektedir. Fon perdelerde özellikle son dönemlerde tercih edilen kendinden desenli kumaş çeşitlerinin leke tutmayan cinsini alarak tasarım yaptırmanız daha uygun olacaktır.

fon-perde-kumaslari-8

fon-perde-kumaslari-9

fon-perde-kumaslari-10

fon-perde-kumaslari-11

fon-perde-kumaslari-12

fon-perde-kumaslari-13

fon-perde-kumaslari-14

fon-perde-kumaslari-15?rev=1373037566

Özellikle kendinden desenli fon perde kumaşları çeşitlerinin mutlaka uzman ellerden tasarım ile çıkmak gerekir. Bir nevi koltuk kaplaması kumaşlarına benzemekte olan bu kumaş çeşitlerinin en doğru şekilde tasarlanması gerekir. Aksi olan durumlarda odalarınızda uyumsuz alanlar oluşur.

Fon perde İçin Uygun Kumaş Seçimi

Evlerinize uygun fon perde seçimi için gerekli olan kumaşların seçiminde evin genel anlamdaki dekorasyonu da oldukça önemlidir. Bu kumaşların seçiminde mutlaka kumaşın kullanım kolaylıkları da göz önüne alınmalıdır. Özellikle keten kumaşlar ile tasarlanacak olan fon perde kumaşlarında dikkatli olmak gerekir. Çünkü keten kumaşlar kolaylıkla yıka esnasında çekme yapabilir. Bunun için perde tasarımı yaptıracağınız kişilere ya da firmalar dikkat etmek gerekir.

fon-perde-kumaslari-16

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz