Halkalı perde modelleri odanın dekorasyonuna göre kornişe takılmalıdır. Takılma şeklleri dekorasyonu fazlasıyla etkiler.

Perdeler Kornişe Nasıl Takılır

halkali-perde-baglama-1

Dekoratif bir pencere ve yaratıcı ortamlar ortaya çıkartmak için perdelerin dekorasyonu konusunda dikkat olmak gerekir. Perdelerin kornişe sabitlenmesi ya da takılması farklı nüanslar gerektirir ve kumaş seçimlerinde detaylara önem vermek gerekir. Perde takma için kullanılan çubuklar özellikle halkalı perde modellerinde sık şekilde tercih edilir. Perdelerin takılması için kullanılan kornişler çubuk, profil, alüminyum, sürgülü çubuk gibi farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Bunlar ve perde modelleri baz alınarak hem dekorasyon yapılır hem de perdelerin görünümleri ayarlanır. Halkalı perde modelleri kanca şeklinde, ip şeklinde, kumaş şeklinde, daire şeklinde aparatlar ile kornişe takılmaktadır. Halkalı perde modelleri kullanımı rahat olduğundan ve dekoratif özelliklere sahip olduğundan dolayı sık şekilde tercih edilir. Halkalı perde modelleri kullanılacak olan aparatlar ile klasik ve spor özellikler kazandırılabilmektedir. Bu tarz özelliklere sahip olan modelleri yaratmak için seçilecek olan kumaş, kullanılan aksesuar ve mobilyalar oldukça etkilidir. Kullanılan mobilya ve aksesuar göz önüne alınmalı ve halkalı perde modelleri incelendikten sonra seçim aşamasına geçilmelidir. Detayları incelenmeyen dekorasyon kötü ve uyumsuz olan görüntülerin ortaya çıkmasını sağlar.

halkali-perde-baglama-2

halkali-perde-baglama-3

halkali-perde-baglama-4

Halkalı perde modellerinin kornişe takılabilmesi adına geliştirilmiş olan yöntemler bulunmaktadır. Bunlar;

halkali-perde-baglama-5

1-Kanca yüzükler; kanca yüzük modelleri perdeciler tarafından satılmaktadır. Menteşe kolay şekilde geçirilir. Yıkama esnasında çıkartılması gerekir.

1- Klipsli yüzükler; bu tarz klipsler bir kanca ile tasarlanmış olarak karşımıza çıkabilir. Bu montaj yönteminde hafif olan halkalı perde modelleri arasından seçim yapılmalıdır. Ağır olan kumaşlar klipslere dayanmayabilir. Özellikle mutfaklar için kalıcı çözümdür.

2- Döngüler; halkalı perde modellerinin takılacağı menteşeler farklı büyüklükte ve kalınlıkta olabilmektedir. Bunun için seçimi yapılan perdelerde döngü adı verilen düğmeler, dikişli halkalar ve örgüler kullanılmaktadır. Bu şekilde perde basit bir yol ile menteşeye yerleştirilebilir.

halkali-perde-baglama-6

halkali-perde-baglama-7

3- Bağlar; bez şeritler, danteller ve kordonlar halkalı perde modellerinin kornişe geçirilmesinde kullanılır. Hatta atılan öylesine bir düğüm bile kornişe geçirme için yeterli olabilir.

halkali-perde-baglama-8

4- kumaşların içine perdeciler tarafından geçirilen yuvarlak halkalarda halkalı perde takma konusunda kullanılan bir alternatiftir. Bu tarz perdeler halkaların yardımı ile düzgün ve pürüzsüz olan bir görüntü yakalar.

halkali-perde-baglama-9

5- Halkalı perde kullanımı adına perdenin içinden borunun geçmesi için açılan ve bu şekilde dikilen perdelerde kornişlerde rahat şekilde kullanılır. Menteşe bu tarz perde modellerinde gözükmez ve hatta menteşenin üst kısmında perde kumaşı dekoratif şekilde durur. Üst de kalan kısmı için pile ya da düz bir tasarım yapılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz