Hasır stor perdeler, ahşap stor malzeme üzerine geçirilen, katlamalı ya da sarmalı bir mekanizmaya sahip olan modern perde modelleri arasında yer alıyor.

Hasır Perdede En Dikkat Çeken Modeller

Evlerde şık ve sıcacık bir ambiyans yaratmak, ve her zaman doğa ile iç içe hissetmek isteyenlerin yeni tercihi olan bu modellerde pek çok farklı renk seçeneği mevcut.

Masif ahşap, natürel ahşap tonları, meşe, ceviz ve açıktan koyuya giden renk kartelasındaki tüm renkleri kırçıllı ahşap desenleri ile de tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, ahşap ve akrilik malzemenin bir araya gelmesi ile tasarlanan ve ince işçiliği göz dolduran dantel hasır perde modelleri de en dikkat çeken modeller arasında yer alıyor.

hasir-perde-1

hasir-perde-2

hasir-perde-3

hasir-perde-4

Hasır Balkon Perdesi

Stor perde modelleri arasında tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek ise hasır balkon perdesi olmakta. Genellikle cam balkonlarda, dekorasyonu tamamlayıcı olarak kullanılan bu modeller, yaz gecelerinde rüzgarı engellemek için estetik anlamda en ideal seçenekler olarak karşınıza çıkıyor.

Hasır balkon perdelerini tercih ederken, güneşin rengini soldurma durumuna dikkat ederek tercihinizi açık renk hasır modellerinden yana yapmanız tavsiye edilmekte. Hasır stor perdelerin, doku yapılarına göre ışığı kesme özellikleri de değişiklik göstermekte.

Zebra perde denilen modellerde ışık sızıntısı en yüksek oranda iken stor perdeler bu açıdan çok daha kullanışlı seçenekler olmakta. Balkon için hasır  perde modelleri arasında kalın, rüzgara dayanıklı, kolay kirlenmeyen bambu perdeler tercih edilmeli.

hasir-perde-5

hasir-perde-6

hasir-perde-7

hasir-perde-8

hasir-perde-9

hasir-perde-10

hasir-perde-11

hasir-perde-12

Hasır Kapı Perdesi

Hasır kapı perdesi, balkon kapıları için ideal bir seçenek olabilir. İpli ya da zincirli mekanizmasıyla kolay ve pratik bir kullanıma sahip olan ahşap stor perde modellerinde kapı perdesi olarak tercih edebileceğiniz en şık modeller arasında jaluzi tip perdeler yer alıyor.

Elbette bu modeller hasır stor perdelerden biraz daha farklı olsa da kullanımları daha düzenli, kolay ve pratik denilebilir. Hasır malzeme ile imal edilmiş doğal görünümlü stor perdeler evlerde country döşeme tarzının en güzel tamamlayıcısı olabilir.

Bambu perde modellerinin özellikle buharın yoğun olabileceği banyo ve mutfak gibi ortamlardan ziyade kuru havanın bulunduğu ortamlarda kullanılması tavsiye edilmekte.

hasir-perde-13

hasir-perde-14

hasir-perde-15

Hasır Perde Nasıl Takılır?

Hasır perde nasıl takılır diye soranlar için odlukça pratik yöntemler bulunmaktadır. Portray ismi verilen aparatlar, perdenin takılacağı noktaya monte edilmektedir. Birden fazla aparat kullanımı perdenin daha sağlam olmasını sağlar.

Ancak hasır perdeler hafif olduklarından fazladan aparat kullanımına gerek yoktur. Daha sonra stor perdenin iskelet kısmı, portray içerisine oturtulur ve aparatın kilidi kapatılır.

Hasır Stor Perde Modelleri ve Kullanımları

Hasır stor perde modellerinin kullanımı oldukça pratik olduğu gibi aynı durum temizlikleri için de geçerlidir. İmal edildikleri malzemenin özelliğine bağlı olarak hasır perdeler, tozu içine çekmezler. Bu yüzden tozlar her daim perdenin dış yüzeyinde kalıp silinerek yok edilebilirler.

Bambu perdelerinizi temizlerken, perde mekanizmasından çıkartılarak temiz bir zemine serilir. Sabunlu ya da deterjanlı ılık su hazırlanır. Bez yardımıyla, perde çift taraflı olarak yumuşak hareketler ile silinir. Hasır perdeler kesinlikle kaba bir şekilde bastırarak silinmemelidir.

Yine ılık su ile köpükler giderilip kurulama yapılarak perde temizliği tamamlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz