İp perde modelleri genelde mutfak ve çocuk odalarında kullanılır. Mutfaklarda alçak olan tavanlarda ve dar alanlarda tercih edilir.

İplik Perde Modelleri

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-1

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-2

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-3

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-4

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-5

İp perde modelleri eski dönemlerden günümüze kadar gelen aksesuarlar içinde yer almaktadır. Tarihi eski dönem dayanan ip perde modelleri ilk doğu ülkelerinde keşif edilmiştir. O dönemlerde hafif gölgelendirme amacı ile kullanılan ip perdeler doğal hava sirkülasyonun önünü kesmeyen bir özelliğe sahiptir. İp perde modelleri rahat ve konforlu bir atmosfer yaratılmasına olanak sağlar. Geleneksel olan perdeler ve diğer renkli perde modelleri farklı şekillerde kombine edilebilme özelliğine sahiptirler. Özellikle mutfaklarda kullanılacak olan ip perde modelleri şık tasarımların oluşmasını sağlayacak olan dekorasyon ürünleridir. Gün ışığının geçmesine olanak sağlayacak olan ip perdeler gözlerinizi rahatsız etmez, pratik olan ürünlerdir ve sık yıkamaya karşı dayanıklıdırlar. Camlarda dekorasyon ürünü olarak kullanılan ip perde modelleri yemek alanlarında vurgu yapmak ve stüdyo dairelerde alan bölmesi yapmak amacı ile kullanılabilir. İp perde fiyatları da kullanılan ipin özelliklerine, kalitesine ve markasına göre değişkenlik gösterir. İp perde ile kullanılacak olan aksesuarlar ve ek aparatlar fiyatların artmasını sağlamaktadır.

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-6

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-7

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-8

İp perdeler özellikle alçak tavanlı olan odalarda ve mutfaklarda tercih edilmelidir. Küçük ve alçak olan tavlarda dekoratif amaçlı şık, zarif ve hoş ortamların yaratılmasını sağlar. Küçük mekanlarda kalabalık yapmadığı için ortamın daralmasını sağlamaz. Işığı ve havayı tam anlamı ile içeri geçirdiğinden dolayı rahat ve havadar olan bir alan yaratılması için kullanılır.

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-9

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-9

Mutfak için kullanılacak olan ip perde modelleri mutfağın dekorasyon tarzı, mobilyası ve aksesuarları ile uyum içinde olmalıdır. Bu uyum düşünülmediği takdirde hoş olmayan görüntüler ortaya çıkar. Dekorasyon şekline göre ip perde modellerine ek olarak pul, boncuk ve diğer süsleme seçenekleri kullanmak gerekebilir. Süsleme konusunda abartıya kaçmak tatsız olan görüntülere sebep olacağından dikkatli olmak gerekmektedir.

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-11

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-11

Zincirli makrame, kalın ip ve peluşlardan tasarlanan ip perdelerde dekoratif amaçlı kullanılır.

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-13

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-14

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-15

Gökkuşağı gibi tasarlanmış olan ip perde modelleri yumuşak geçişler ve keskin olan tasarımlar ortaya çıkartmak adına kullanılmalıdır.

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-16

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-17

Ponponlu olarak tasarlanmış olan modeller çocuk odaları için tercih edilir.

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-18

İp perdelerin ipliklerinin karışmasını istemiyorsanız üst kısmına uygun olan bir parça dikimi yapabilirsiniz. Yukarıda bulunan resimde görüldüğü gibi taban dikimi yapmak kolay ve pratik kullanım için atılacak olan bir adımdır.

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-19

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-20

İp perde çeşitleri farklı yollar ile asılabilir. İp perdeye takılacak olan korniş düğmeleri, halkalar ya da farklı aparatlar asma konusunda yardımcı olacaktır. İp perde modellerinin çoğunluğunda asma aparatları takılı şekildedir. Bu aparatlar ile kornişlere, rüstik metal ya da ahşap aparatlara kolay şekilde asılabilir.

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-21

İp perdelerin alt kısımları eşit değilse asılma işlemi tamamlandıktan hemen sonra el yardımı ile düzeltilmesi ve kesilmesi gerekir. Burada önemli olan makas yardımı ile en düzgün şekilde kesilme işleminin tamamlanmasıdır.

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-22

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-23

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-24

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-25

İp perde modelleri türlerine göre taşlar, payetler, boncuklar ve diğer süsleme araçları gerektirir. Özellikle mutfak için kullanılacaksa süslemeler ve pon pon olan modelleri kullanmak uygun değildir. Farklı odalarda kullanacaksanız aralarına boncuk, taş ve süsleme aparatları ile basitlikten kurtarıp daha şık ve modern bir hale getirebilirsiniz.

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-26

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-27

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-28

ip-perde-ile-ev-dekorasyonu-29

İp perde yapımını evinizde yapmak isterseniz ilk olarak camlarda ölçüm yapmanız ve bu ölçüm doğrultusunda perdenin uzunluğunu ve genişliğini ayarlamanız gerekir. Evde yapılacak olan modellerin üst kısımlarına tabanlık kullanmak sağlamlaştırma açısından önemlidir. Evde yapımda silikon, ip perde malzemesi ve cetvel kullanılmalıdır. Cetvel üzerinde oluşumu sağlanacak olan perde yapım aşamasında silikon perdenin üst kısmının sağlam olmasına olanak sağlar. Hatta perde yapım aşamasında aralarına uzun olan boncuk şeritleri de geçirebilirsiniz.

İp perde modellerinin temizliği ve yıkanması konusunda bez torba kullnılması gerekir. Perdecilerden alınabilecek olan bu bez torbaların içine konulan perdeler uygun olan programlarda, uygun olan deterjan ve uygun olan yıkama derecesinde yıkanmalıdır. Mutfaklarda kullanılan perdeler diğer odalarda kullnılan perdelere göre daha sık kirlenir ve daha sık yıkanır. İp perde modelleri sentetik olan kumaşlardan tasarlanmaktadır. Bundan dolayı yıkama aşamasında yumuşatıcı ve diğer ek katkılar kullnılmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz