Perdeler, farklı çeşitlere göre ayrıldıkları için temizlik uygulamaları da farklılık gösterebilir. Bu yazımızda Jaluzi perdelerin temizlik aşamalarını sizlerle paylaşıyor olacağız.

Jaluzi Temizliği ve Bakımı

55-1Bu tür perdelerin zarar görmeden ve uzun ömürlü kullanımı için dikkatli bir şekilde temizlik uygulaması yapılması gerekiyor. Genel olarak evde yapılan temizlikler bazen jaluzi slaytlarının kırılmasına ve zarar görmesine neden olmaktadır. Bu yüzden küçük toz almalar dışında temizlik firmaları tarafından temizlenmesi gerekiyor.

Açık alanlarda ve sigara içilen ortamlarda daha çabuk kirlenen Jaluzi perdelerin temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Daha çok sigara içilen ortamlarda kullanılamaz hale gelebilen bu perdelerin slaytları, sigara dumanını direk olarak geçmektedir. Bu yüzden de renk solmaları ve kirlenmesi gibi durumlar görülmektedir.

Jaluzi perdeler çok toz içermeyen ya da kapalı alanlarda kullanıldığı zamanlarda fazla kirlenmez. Bu perdelerin temiz kalması isteniyorsa; ahşap jaluziler en az haftada 1 kez temizlenmelidir.

Toz almak için üretilen narin püsküller ile perde slaytları temizlenebilir. Mikro Jaluzi adı verilen perdeler iş yerlerinde daha çok kullanılır ve en az 6 ayda 1 defa bakımı yapılmalıdır.

Bu perdelerin temizliği de yine işi bilen profesyonel temizlik firmaları tarafından yapılmalıdır. Bu firmalar temizlik işlemlerinin özel makineler ile gerçekleştirdiği için ilk kullanım özellikleri perdenizde yeniden kendini hissettirecektir.

Genel anlamda daha çok mikro Jaluzi perdelerin bakımı daha hassastır. Evinizde fırça ya da hortumlar ile temizlik yaptığınızda çok küçük bir dikkatsizlik bu perdeleri kullanılamayacak duruma getirebilmektedir. Bu yüzden Jaluzi perdelerin temizliğini mutlaka temizlik firmalarına yaptırmanızı öneriyoruz.

Jaluzi perdelerin olası tahribatlarında yenisini almanız gerekecektir. Bu yüzden temizlik ve bakım işlemlerinin dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor. Temizlik firmaları da bu konuda yaşatacağı sorunlarda perdenin tamirini gerçekleştirecek ya da yenisini sizlere verecektir.

Bakım ve temizliği konusunda oldukça titiz davranmanız gereken Jaluzi perdeler ile evinizde çok güzel bir tasarım oluşturabilirsiniz. Daha çok iş yerlerinde kullanıldığı için hassas ve küçük dokunuşlarla perde temizlenebilir. Yıkama işlemleri ise belirttiğimiz üzere profesyonel temizlik firmaları tarafından yapılmalıdır. Bu sayede perdelerinizin kullanım süresi de uzamış olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz