Kadife perde modelleri lüksü, zarafeti, şaşayı ve aristokrat bir havayı yaratmak için kullanılır. Klasik olan odalarda sık şekilde tercih edilir.

Kadife Perde Modelleri

Pencereler için tasarlanan perdeler konusunda iç dekorasyonu tamamlamak adına birçok seçenek bulunmaktadır.  Yıllardır perde konusunda her daim seçenekler içinde bulunan kadife perde modelleri her sene modern tarza uygun şekilde dekore edilerek bizlere sunulmaya başlanmıştır. Özellikle kumaş olarak kadifeden tasarlanan perdeler renkleri ve modelleri ile oturma odaları, salonlar ve yatak odaları için tercih edilir. Bu perde seçimleri odalara lüks, ağırbaşlı, idealist ve aristokrat bir dokunuş katar. Kadifenin özel kumaşından kaynaklı olarak özellikle yatak odalarında romantik bir hava katılabilir. Kadife perde modelleri yumuşaklığından, sıcaklığından kaynaklı olarak odanın dekorasyonuna ve mobilyasına metlik ve yumuşaklık katar. Kadife perde kumaşları özellikle;

  • Basit sürgülü perde tasarımlarında
  • İtalyan tarzı perde tasarımlarında
  • Avusturya tarzı perde tasarımlarında
  • Roma tarzı perde tasarımlarında
  • Lüks ve pahalı görünümlü perde tasarımlarında
  • Yüksek tavan perde tasarımlarında
  • Klasik çizgili olan perde tasarımlarında
  • Dekoratif ve farklı perde tasarımlarında
  • Kompleks yapılı perde tasarımlarında oldukça şık ve dekoratif şekilde kullanılmaktadır.

kadife-perde-1

kadife-perde-2

kadife-perde-3

kadife-perde-4

kadife-perde-5

kadife-perde-6

kadife-perde-7

kadife-perde-8

kadife-perde-9

kadife-perde-10

Lüks ve ağır kumaşlar ile perde tasarımı yapmak isteyen kişiler kadife kumaşları tercih etmelidir. Özellikle fon perde olarak kadife kumaşlar lüks ve aristokrat bir hava katmayı sağlar. Kadife perde modelleri kompleks ve lüks görünüme katkı sağladığından dolayı kullanılacağı odalarında bu tarzda döşenmiş olması, aksesuarların bu tarzda olması önemlidir. Spor bir odada klasik olan kadife perde modellerinin kullanılması oldukça olumsuz bir dekorasyon şeklini ortaya çıkartır.

Kadife perde modelleri mutfaklarda ve çocuk odalarında tercih edilmemelidir. Kadife kumaşlar çocuk odalarında baskıcı bir havanın oluşmasını sağlayacaktır. Ayrıca kumaşından kaynaklı olarak bebeklere alerjik reaksiyon yaratabilir. Kadife kumaşlar ile tasarlanmış olan perde modellerinin nasıl yıkanması gerektiği konusunda perdecinizden tavsiye almanız gerekmektedir. Çünkü bazı perde modelleri kendinden desenli olduğu için narin bir yapıya sahiptir. Perdelik kadife kumaş modelleri fiyatları kumaşın kalitesine, desenine ve üzerine yapılacak olan işlemesine göre farklılıklar göstermektedir.

kadife-perde-11

kadife-perde-12

kadife-perde-13

kadife-perde-14

kadife-perde-15

kadife-perde-16

kadife-perde-17

kadife-perde-18

kadife-perde-3

kadife-perde-20

kadife-perde-21

kadife-perde-22

kadife-perde-23

Kadife Kumaş ve Özellikleri

Kadife ön tarafı kalın, kısa ve lifli olan bir kumaştır. İlk zamanlar ipek lifler ile tasarlanmış olan kadife kumaşlar günümüzde insan yapımı lifler ile üretilmektedir. Yüzyıllar boyunca kadife perde modelleri ve kumaşları saraylarda kullanılmıştır. Özellikle tahtlar, krallıklar ve imparatorluklar tarafından dekorasyon malzemesi olarak kullanılan kadife kumaşlar şıklığın ve zenginliğin bir göstergesi olarak bilinir. Günümüzde de kadife fon perde modelleri lüks, zenginlik ve ihtişam sergilemektedir. Kadife fon perde modelleri her daim barok, rokoko ve klasik tarzı sunar. Kadife kumaşın özelliklerinden kaynaklı olarak ışık emici, yüksek ses emici ve ışı iletkenliği özellikleri bulunur. Bu özelliklerinden dolayı özellikle yatak odası, tiyatro tasarıları, odaların güneşli olan camlarında, gürültülü mekânlarda sık şekilde tercih edilir. Kadife kumaş modelleri renkleri içinde en sık tercih edilen lacivert ve bordodur. Özellikle bordo renk ciddiyet anlamına gelir ve tiyatro salonlarından kadife fon perde olarak karşımıza çıkar.

kadife-perde-24

kadife-perde-25

kadife-perde-26

kadife-perde-27

kadife-perde-28

kadife-perde-29

kadife-perde-30

kadife-perde-31

kadife-perde-32

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz