Kalın perde modelleri ışık geçirmeyen, güneş almayan, ısıyı ileten özelliklerinden kaynaklı olarak sık şekilde tercih edilir.

Kalın Perde Modelleri

Perdeler arasında sık şekilde kullanılan kalın perde modelleri genelde fon olarak tercih edilir. Oturma odası, salon, yatak odası ve çocuk odalarında tercih edilen kalın perde kumaşları ışık geçirmeyen özelliklerinden dolayı kullanılır. Tüm gün uyumak isteyen, güneşin ışınlarından korunmak isteyen ve gün ışığının eve girmesini istemeyen kişiler tarafından kalın perde modelleri kullanılır. Kalın kumaşlar ile tasarlanan perde çeşitleri gürültüden korunmak adına da görev görmektedir. Kalın perde kumaşları ile sadece tül değil kalın stor perde ve fon perde çeşitlerini de bulmak mümkündür. Kalın perde modelleri yaz aylarından erken aydınlanan havanın içeri girmesini engellerken kış aylarında soğuk havanın içeri girmesini engellemektedir. Kalın perde kumaşlarının seçimlerinde odalarda kullanılan mobilya, duvar boyası, zemin kaplaması, duvar kağıtları, aydınlatma ve aksesuar kullanımı göz önüne alınmalıdır. Bu detaylar ile uyum sağlayacak olan perdeler odaya ahenkli bir hava ve zarif bir görünüm katacaktır. Kalın perde modelleri ve fiyatları kullanılacak olan kumaşa ve aksesuarlara göre farklılıklar göstermektedir.

kalin-perde-modelleri-1

kalin-perde-modelleri-2

kalin-perde-modelleri-3

kalin-perde-modelleri-4

kalin-perde-modelleri-5

Kalın Perde Modellerinde Kullanılan Malzemeler

Işık geçimini engelleyen kalın perde modelleri tasarımından kullanılan kumaşlar farklılıklar gösterir. Bu kumaşlar;

Pamuk; dokuma kumaşlar arasında bulunan pamuk oldukça dayanıklı ve aşınmaya karşı duyarlıdır. Pamukların dokumasına göre kalınlıkları farklılıklar gösterir. Özellikle batı ve güney kısıda bulunan pencerelerde kullanılmalıdır. Yatak odaları için ideal olan pamuk kalın perde modelleri gizliliği tam anlamı ile sağlayacaktır. Pamuk kumaşlardan tasarlanmış olan kalın perde modellerinin yıkanması kesinlikle soğuk su yardımı ile yapılmalıdır. Aksi durumlarda çekme yapabilir.

Keten; keten pamuk kumaşlara göre daha sert kumaşlardan yapılır. Kırışma özelliği bulunmayan keten kalın perdeler kıvrımları ve farklı tasarımları ile oldukça şık mekanların yaratılmasına olanak sağlayacaktır. Keten kalın stor perde ve kalın tül perde modellerinin en fazla 30 derecede yıkanması gerekir. keten perde modelleri çevre dostu olan malzemeler ile üretiliri mükemmel düzeyde ısı iletkenliğine sahiptir, dayanıklı ve sağlam bir yapıya sahiptir.

kalin-perde-modelleri-6

kalin-perde-modelleri-7

İpek; ipek kozası dokuması ile yapılan ipek kumaşlar ışık geçirmeme özelliğine sahiptir. İpek kalın perde modellerinin kesinlikle 30 derecede yıkanması gerekir. ipek kalın tül perde modellerini yıkama sonrasında banyo içinde kurutmak gerekir.

kalin-perde-modelleri-8

kalin-perde-modelleri-9

Yün; yün perdeler mükemmel olan perde tasarımları içinde yer alır. Elastiği kumaşı olan yün kalın perde modelleri ısıyı iletme konusunda oldukça başarılı şekilde görev üstlenirler. Yün kalın perde modellerinin kesinlikle 30 derecede yıkanması gerekir. yün kalın perde çeşitleri kesinlikle sıkma işlemi görmemelidir.

Sentetik kumaşlar;  sentetik kalın perde çeşitleri elastik, dayanıklı, ışık geçirmeyen, suya karşı dayanıklıdır. Sentetik kalın perde modellerinin kesinlikle 40 derecede yıkanması gerekir. Sentetik kalın perde çeşitleri kesinlikle sıkma işlemi görmemelidir.

kalin-perde-modelleri-10

kalin-perde-modelleri-11

kalin-perde-modelleri-12

kalin-perde-modelleri-13

kalin-perde-modelleri-14

kalin-perde-modelleri-15

kalin-perde-modelleri-16

kalin-perde-modelleri-17

Tafta; tafta kalın tül perde modelleri parlak ve mükemmel olan görüntüleri ile en sık yatak odalarında kullanılır. Özellikle fon olarak tercih edilen tafta kumaşların 30 derece üstünde yıkanması zarar verebilir.

Goblen; kalın goblen perde modelleri çiçekli, geometrik ve manzara desenleri ile dikkat çeker. Özellikle oturma odalarında ve salonlarda kullanılır. Goblen kumaşların 30 derece üstünde yıkanması zarar verebilir.

kalin-perde-modelleri-18

kalin-perde-modelleri-19

kalin-perde-modelleri-20

kalin-perde-modelleri-21

kalin-perde-modelleri-22

kalin-perde-modelleri-23

kalin-perde-modelleri-24

kalin-perde-modelleri-25

kalin-perde-modelleri-26

kalin-perde-modelleri-27

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz