Katlamalı perde modelleri yatak odası, mutfak, oturma odası, çocuk odası ve salon için kolaylıkla kullanılabilir. Bu perdeler konforlu kullanım sağlamaktadır.

Katlamalı Perde Seçimleri ve Modelleri

Zarif, ağır, basit, şık ve farklı perde seçimleri için katlamalı perde modellerini tercih edebilirsiniz. Katlamalı perde modelleri mutfak, yatak odası, salon, çocuk odası ve oturma odalarında rahatlıkla kullanılabilecek özelliklere sahiptir. Önemli olan odanın iç tasarımı ile uygun olan katlamalı stor perde ve katlamalı tül perde seçimleri yapmaktır. Özellikle mutfaklarda kullanılacak olan kumaşların organik olması şık, fonksiyonel ve kompakt bir tasarım sağlar. Ev içinde modern tasarımlı perdeler kullanmak isterseniz kesinlikle katlamalı perde modelleri kullanmalısınız.  Katlamalı tül perde modelleri ve diğer modeller katlama mekanizması sayesinde çalışır.  Ayrıca katlamalı modelleri çubuklu ve çubuksuz olan çeşitleri de bulunmaktadır. Bu perdeler daha basit bir mekanizma ile işlev görmektedir. Her iki çeşit de işlevsel açısından kullanıcısına kolaylık sunmaktadır. Katlamalı perde nasıl yıkanır konusunda seçilen kumaş önemlidir. Yıkanma ve temizlenme özelliği olduğu sürece bakım işlemleri kolaylıkla halledilir.

Ayrıca katlamalı stor perde ve diğer modeller kesinlikle uygun olan deterjan ve yıkama programı ile yıkanmalıdır. Katlamalı perde nasıl dikilir konusunda online ortamda birçok örnek ve şablon bulabilirsiniz.

Katlamalı perde fiyatları seçilecek olan perde kumaşına, seçilecek olan perde tasarımına, kullanılacak olan mekanizmaya ve seçilecek olan markaya göre farklılıklar gösterir.

katlamali-perde-1

katlamali-perde-2

katlamali-perde-3

katlamali-perde-4

katlamali-perde-5

katlamali-perde-5

katlamali-perde-7

katlamali-perde-8

katlamali-perde-9

katlamali-perde-10

katlamali-perde-11

katlamali-perde-12

katlamali-perde-13

katlamali-perde-14

katlamali-perde-15

Katlamalı Perde Kumaş Seçimi

Katlamalı perde modelleri konusunda şeffaf tüller, ağır kumaşlar kullanılabilir ama tam anlamı ile kıvrımları vermek isterseniz kesinlikle kalın kumaşlar tercih etmelisiniz. Katlamalı tül perde ve katlamalı fon perde modelleri kullanımında odanın gizliliğini ve güneş ışınlarından korumasını sağlamak isterseniz yarı saydam kumaş seçimi yapmanız gerekir. Bu kumaşlar sadece gizlilik ve güneş ışığı koruması olmasının yanı sıra mobilyaları, duvar kâğıtlarını da güneşin zararlı ışıklarından koruması özelliği olmalıdır. Katlama perde mutfaklarda kullanılacaksa seçilecek olan kumaşın kir ve yağ tutmaması en önemli özelliği olması gerekir. Ayrıca temizlenme özelliğinin kolay ve pratik olması da şarttır. Mutfaklarda koku oluşmaları ve yağ oluşumları mevcut olduğu için katlamalı mutfak perdelerinin kesinlikle leke tutmaması gerekir. Bu özellikler dâhilinde seçilecek olan kumaş sentetik kumaştır. Sentetik kumaşlar kaliteli olduğu ve düzgün şekilde bakıldığı sürece uzun yıllar kullanım özelliğine sahiptir. Katlamalı perde modelleri kapsamında oturma odaları, çocuk odaları ve yatak odaları için motifli, geometrik, eski dönem çizgili ve çiçekli kumaş kullanımları da yapılmaktadır. Bu kumaşlar ile yapılacak olan provence, rüstik ve düz tasarımlar şık, klasik, hoş ve zarif bir ortam sağlayacaktır.

katlamali-perde-16

katlamali-perde-17

katlamali-perde-18

katlamali-perde-19

katlamali-perde-20

katlamali-perde-21

katlamali-perde-22

katlamali-perde-23

katlamali-perde-24

katlamali-perde-25

katlamali-perde-26

katlamali-perde-27

katlamali-perde-28

katlamali-perde-29

katlamali-perde-30

Perdelerin Boyutunu Belirlemek

Katlamalı perde modelleri konusunda kullanılacak olan modellerin boyutlarının en doğru şekilde seçilmesi gerekir. Pencerelere göre dikilecek olan perdelerinde kesinlikle ölçüsünün dikkatli alınması lazımdır. Doğru ölçü almak ve kumaş tüketimini doğru yapmak katlamalı stor perde çeşitleri ve katlamalı zebra perde çeşitleri konusunda önemlidir. Katlamalı perde boyutunu belirlemede pencere açılması için gerekli olan boyuta dikkat edilmelidir. Burada önemli olan kumaşın uzunluğudur. Kumaşın çok uzun kalması pencere açılması esnasında sıkıntılar yaratacağı için ölçü alımının en doğru şekilde yapılması gerekir. Kumaşın tasarlanması ve dikilmesi aşamasında pencere camının açılması, kapanması ve yarım açılması kesinlikle dikkate alınmalıdır.

katlamali-perde-31

Katlamalı tül perde modelleri özellikle mutfak camlarında bağlamalı olan aksesuarlar ile kullanılmalıdır. Kullanılacak olan aksesuar ve katlamalı stor perde havalandırma açısından uygun nitelik ve özellikte olmalıdır. Katlamalı perde modelleri kapsamında kullanılacak olan çeşitlerinin pencere ile perde arasında bulunan boşluk kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Pencerenin çerçevesini açtığınız zaman monte edilen katlamalı stor perde modelleri, katlamalı zebra perde modelleri ve diğer modellere pencere açıklığı zarar vermemelidir.

 

katlamali-perde-33

katlamali-perde-34

katlamali-perde-35

katlamali-perde-35

katlamali-perde-37

katlamali-perde-38

katlamali-perde-39

katlamali-perde-40

katlamali-perde-41

katlamali-perde-42

Katlamalı Perde Dikimi

katlamali-perde-43

katlamali-perde-44

katlamali-perde-45

katlamali-perde-45

katlamali-perde-47

katlamali-perde-48

katlamali-perde-49

Katlamalı perde modelleri için dikilecek olan çeşitler arasından tül kullanımı yapılan modeller sıklıkla tercih edilir. Tül kullanımı dışında kalın perde kumaşları ile katlamalı stor perde modeli tasarlamanızda mümkündür. Katlamalı perde çeşitleri dikimi için;

  • İlk olarak pencerenin cam ölçüsünü en ince detayına kadar alınır. Yanlarda açıklık kalmamasına dikkat edilmelidir.
  • Sonrasında kumaş kesilmeli ve kesilen kumaş yere düz bir şekilde serilmelidir. Katlamalı perde için çubuk kullanımı yapılacaktır. Bunun için çubuk takımı için belirlenen yerler tek tek dikilir. Çubuk kullanımı için ara boşlukların 50 cm olması gerekir ama bu aralık cama göre değişeceği için cam üzerinde tasarlanabilir. Çubukların kaymaması adına çubuklar perdeye geçirildikten sonra kenarlarına teyel dikiş atılmalıdır.
  • Perdeyi isterseniz perdeciden mekanizma alarak buna montaj ederek kornişe takabilirsiniz. İsterseniz de daha uygun fiyatlara mal etmek adına perdenin üst kısmına kornişe direk olarak takabilecek şekilde düzgün biçimde düğme dikimi yapılabilir.
  • Ayrıca katlanması adına perdeciden mekanizma alınmalıdır. Bu mekanizma perdenin kenar kısmına dikilir. Zincirli çekme aparatı olarak bilinen mekanizma sayesinde perde yukarıya doğru kolay şekilde katlanacaktır.
  • Katlamalı stor perde dikim işleminde ince tül yerine çok fazla esneme yapmayacak olan kalın kumaşların kullanılması daha iyi sonuçların elde edilmesini sağlar.

katlamali-perde-50

 

katlamali-perde-52

katlamali-perde-53

katlamali-perde-54

katlamali-perde-55

katlamali-perde-56

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz