Katlamalı perde mekanizması nasıl takılır, ölçü nasıl alınır, takmadan önce bilinmesi gerekenler, resimli ve videolu anlatım. Katlamalı perde parçaları nelerdir

Montaj Öncesi Hazırlıklar

Katlamalı perde için ilk yapılması gereken ölçünün alınmasıdır. Bu özelliğe sahip perdelerde perde boyu yerine ekseri olarak en ölçüsünü tespit etmek gerekir. Genel olarak perde yüksekliği üç metre ile standart hale getirilmiştir, ancak daha uzun olmasını istediğinizde bu konuyu perde alacağınız yer ile görüşmeniz gerekecektir. Perdenin yerini ayarlarken, katlamalı perde mekanizması nasıl takılır sorusuna cevap vermeden önce pencerenin açılmasını engellemeyecek mesafeye dikkat etmek gerektiği unutulmamalıdır. İkinci olarak ise perdenin gergin durmasını sağlayacak yatay ara çubuk adedinin belirlenmesidir ki, perdenin şıklığını ve zarafetini ortaya çıkması açısından bu önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki, üst ray ve ara çubuklar alüminyum olması nedeniyle perdenin daha çok stil kazanmasına da yardımcı olur. Takmadan önce bilmemiz gerekenleri öğrendikten sonra şimdi Katlamalı perde nasıl takılır hakkında detaylara hemen başlayalım.

im001901

Katlamalı Perdelerde Hangi Parçalar Bulunur?

Portray olarak lanse edilen iki adet montaj aparatı, tavana ya da duvara monte olanağını yerine getirir. Aparatlar mandallıdır ve üst raya kolayca geçmeyi sağlar. İki adet makara, bir adet mil üzerinde çalışma sağlayan çevirme mekanizması da üst raya monte edilerek mil üzerinde perdenin katlanmasına olanak verir. Bunlara ek olarak ise; perde gerginliği için yan kapakları takılı ara çubuklar ve sabitlemeye yarayan alt lama da diğer aksamları oluşturur. Son aşamada kullanacağımız cırt bant ise dikme işleminde kullanılacaktır.

Katlamalı Perde Mekanizması Nasıl Takılır?

im001902

Üst lamanın enine göre her iki taraftan işaretlenmek üzere tavana ya da duvara monte edilen portrayı takmadan önce pencereden yeterli uzaklığın hesaplanması gerekir, katlamalı perde montajı yapılırken, takma işleminden sonra ise mandallar sayesinde üst raya geçirilmesi ile sabitlenir. Katlamalı zebra perde modellerinde her iki uçtan iki adet makara ve çevirme mekanizması üst raya monte edilirken, perde ayaklarının takılacağı mesafeler kalemle işaretlenir. Perde ayağının hareketli bölümü odaya bakar pozisyonda olmalıdır. Ayakların mesafesi 50 ya da 60 santim olmalıdır.

im001903

Makara ipi sökülmek kaydıyla yukarıdan başlayarak kenarlardan geçirilirken, karşı hizada ayaklara denk gelmesi sağlanır. Hizayı sağlamak için makaranın plastik kollarını çevirmek yeterli olacaktır. Dengeyi tam sağlamak için birkaç defa açılıp kapatılmalı ve gerginliği ayarlamalıdır.

im001904

Katlamalı perde mekanizması nasıl takılır video anlatımı ile daha akılda kalıcı olur kanısındayız. Aşağıdaki videoumuzda katlamalı perde montajı nasıl yapılır sorusuna cevap dışında nasıl söküldüğü ve temizliği hakkında da bilgilere ulaşabilirsiniz. Katlamalı perde nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, hemen izlemeye başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz