Kelebek perde modelleri özellikle dekorasyon konusunda ve perde açıp toplama konusunda kolaylıklar sunar. dikimi basit olan modeller sade seçilmelidir.

Kelebek Saati Perde Modelleri

Perdeler kullanılacağı iç mekânın genel tarzı ile uyumlu olmasının yanı sıra ortama farklı bir çizgi katmalıdır. Perde seçimleri dekorasyon konusunda sorun açmadan kullanım kolaylığı sağlamalıdır. Kolay kullanım sağlayan perde modellerinin içinde kelebek saati perde modelleri de yer alır. Pencerenin alt ve üstünde yer alan çerçeveye takılan kornişler arasında gergin olarak kalan ve kelebek şeklinde oluşturulan perdelerdir. Pencereye monte edebilmek için çerçeve kornişlerinin yerine germe korniş kullanımı yapmak daha uygun bir seçim olacaktır. Kelebek tül modelleri camlara bitişik dururlar ve özellikle camlı olan kapılar için uygun modellerdir. Özellikle açıldığında perdelerin toplanması için pencerelerde oldukça iyi sonuçlar verirler. Güneş ışığının iç mekâna kolay bir şekilde girmesine olanak sağlarlar. İnce ve dantelli kumaşlar ile tasarlandıklarında güneş ışığının içeri girmesi konusunda daha aktif bir rol oynarlar.

kelebek-perde-1

kelebek-perde-2

kelebek-perde-3

kelebek-perde-4

kelebek-perde-5

kelebek-perde-6

Mutfaklar İçin Kelebek Modeller

Mutfak kapısı ve pencereleri için tasarlanacak olan perde çeşitleri içinde en uygun ve kullanışlı olan model kelebek perde modelleridir. Mutfaklarda kullanılacak olan perde modeli ve çeşitleri farklı kumaşları ile eşsiz bir güzellik sunmaktadır. Kelebek perde modelleri mutfak alanlarında mutfak dolabına, halısına dikkat edilerek desenli ya da desensiz şekilde seçilmelidir. Bu mekânlarda kullanılacak olan kelebek perde modelleri için sade seçimler yapmak daha uygun olacaktır. Sade ya da kendinden desenli olan perde çeşitleri mutfağın daha ferah ve daha geniş gözükmesine olanak sağlamaktadır. Mutfak kelebek perde konusunda vurgulanmak istenilen model oluşturulmalıdır. Bunun için kelebek perde modelinde sert şeritlerin kullanımı yapılabilir. Ayrıca perde konusunda şerit, yay, dantel, boncuk, pul ve diğer süsleme aksesuarları da kullanılabilir. Bu anlamda sade ve düz olan kelebek mutfak perde modelleri için zıt renkli inci, taş, pul ya da çiçek kullanımı yaparsanız hoş görüntüler ve farklı alanlar elde edebilirsiniz. Mutfak kullanımında önemli olan perdenin içeriyi boğmaması, şık durması ve farklı alanları yaratmaya olanak sağlamasıdır.

kelebek-perde-7

kelebek-perde-8

kelebek-perde-9

kelebek-perde-10

kelebek-perde-11

Kelebek Perde Dikimi ve Takılması

Kelebek perde nasıl dikilir konusunda iki tane ölçü almanız gerekir. Perde ortası uzunluk ve yanlarından alınacak olan ayarlı uzunluktur. Ayarlı olan uzunluk pencerenin tam orta kısmından kumaşın bağlanacak olan kısmı için yer sağlayacaktır. Alınacak olan ölçüde her 30,5 cm’e yan kısımlardan 5 cm ekleme yapılmalıdır. Dikim için;

Ölçme; perdenin yan kısımlarının birmiş olan boyunu ölçün. İp veya mezura yardımı ile pencereye takılacak olan perdenin kelebek şeklindeki kavisinin tasarlamak gerekir. Kelebek perde modelinde perdenin en dar olacak kısmı camın genişliğinin üçte birinden daha az olmalıdır.

Kıvırma; kıvırma işlemi için 2,5 cm kıvırmayı iki kez yapın ve dikin. Perde kanadını uzunlamasına olacak şekilde ikiye katlayın, bitecek olan orta uzunluğu, korniş kılıfı ve baş kısmının payını işaretleyin. Burada her iki ucun eşit olması önemlidir.

İşaretleme; baskı dikişi yapılan uzun kenardan orta kısmının uzunluğuna kadar, orta kısımdan yaklaşık olarak 7,5 cm daha uzağa düzgün kavisi olan bir çizgi çizilmelidir. Üst ve alt kısımda işaretli olan çizgiyi üstten kesmek gerekir. Dikme; fazla kalmış olan bolluğu dikiş ile yedirerek üstündeki ve altındaki korniş kılıfları ile başlıklarını dikmek gerekir. Kelebek perde modelleri için alınan çerçeve kornişini geçirilmelidir.

kelebek-perde-12

kelebek-perde-13

kelebek-perde-14

kelebek-perde-15

Monte Etme ve Gerekli Olan Malzemeler

Kelebek mutfak perdesi modelleri montaj işlemi için, korniş veya germe korniş gereklidir. Kornişlerin pencere plastiğine ölçü alınarak ve plastiğe ekstradan zarar verilmeden monte edilmesi gerekir. Alt ve üst kısma takılana olan aparatların aynı hizada olması şarttır. Bu hizalama perdenin düzgün durmasına olanak sağlar. Kelebek perde modelleri montajı işlemlerinde çerçeve kornişleri kullanılır. Bu kornişler plastik, ahşap ve metal olabilir. Plastik olması esneme payı da sunacağı için kullanım açısından daha ideal bir tercih olacaktır. Perdenin kornişleri takıldıktan sonra pencerede bulunan korniş aparatlarına takım işlemi gerçekleştirilir. Kelebek perde modeli için kullanılacak olan bağlar için sade modeller tercih edebilirsiniz. Daha farklı modeller isterseniz aksesuar kullanımları ile perde bağlarını şık bir hale getirebilirsiniz. Perde bağının tam olarak dikilen perdenin orta kısmından takılması gerekir. Bu kelebek modelini tam anlamı ile oluşturması adına gereklidir.

kelebek-perde-16

kelebek-perde-17

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz