Keten perde modelleri doğal görüntüler sağlayan perde modelleridir. bundan dolayı bakımı, temizliği ve kullanılması konusunda gerekli olan detayları vardır.

Keten perde Modelleri

Pencerelerde bulunan açıklıkları dekoratif amaçlı gidermek için kullanılan perde modellerinin kumaş çeşitleri birçok model ile karşımıza çıkar. Özellikle doğal görüntüler elde etmek isteyen kişiler pencere dekorasyonu konusunda keten kumaş kullanımı yapmalıdır. Keten kumaşlar doğallığa atılacak olan ilk adımı sizlere sunacaktır. Keten perde çeşitleri özellikle mutfaklarda kullanılır.

Fon, stor ve katlamalı modelleri ile mutfaklarda karşımıza çıkan keten perde modelleri tüller ile de don olarak kullanılmaktadır. Keten stor perdeler, keten fon perdeler, keten tül perdeler ve diğer modeller odaya mikrokilamalı bir ortam yaratarak eşsiz görüntülerin oluşmasını sağlamaktadır. Keten kumaşlar ve bu kumaşlardan yapılan perdelik modeller insan yaşamında çok eski dönemlerden bu yana kadar kullanılmıştır.

Günümüzde ise perde tasarımcıları keten kumaşları farklı ve ilginç çizgiler ile bizlere sunmaktadır. Keten perde modelleri dikkat çekici iç mekân tasarımlarında sık şekilde kullanılır. Aktif perde tasarımında özellikle tercih edilen keten kumaşlar sağ evlerinde ve yazlıklarda daha sık tercih edilir. Seçilecek olan ketenin dokumasına her zaman dikkat edilmelidir.

keten-perde-1

keten-perde-2

keten-perde-3

keten-perde-4

keten-perde-5

Keten Perde Modellerinin Avantajları ve Dezavantajları

Keten perde modelleri konusunda belli başlı detaylara dikkat etmek gerekir. Ayrıca keten kumaşlar bazı avantajları da ayağınıza kadar getirmektedir. Avantajları;

  • Keten mutfak perde modelleri, keten fon perde modelleri ve diğer modeller ekolojik olan saflık sunmaktadır. Doğal yapıları sayesinde benzersiz bir güzellik sunmaktadır.
  • Keten perde çeşitleri zarafeti ve doğal güzelliği ile nazik ortamların yaratılmasını sağlar.
  • Keten perde modelleri güneş ışıklarını tam anlamı ile ortama yansıttığı için sağlıklı bir ortam yaratır. Dokusunda bulunan yönlülük güneş ışınlarının kaliteli şekilde ortama yansıtılmasını sağlar.
  • Keten perde modelleri kire karşı duyarlıdır. Buna rağmen yıkması kolay ve bakım işlemleri kolaydır.
  • Keten perdeler kolay kolay yıpranmaz.
  • Keten perde modelleri elektrikli ev aletleri tarafından yayılmakta olan radyasyon düzeyini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  • Keten perde modelleri kış aylarında ortamın ısınmasına yardımcı olur.
  • Keten tül perdeler, keten zebra perdeler, keten stor perdeler ve keten fon perde modelleri anti bakteriyel özelliklere sahiptir.

Keten Perde Modellerinin Dezavantajları;

  • Keten kumaşların yıkması esnasında çekme oluşabilir.
  • Keten kumaşlarda leke çıkartmak amaçlı deterjan kullanımı yapılmadığından lekeler kalabilir.

keten-perde-6

keten-perde-7

keten-perde-8

keten-perde-9

keten-perde-10

keten-perde-11

keten-perde-12

keten-perde-13

keten-perde-14

keten-perde-15

keten-perde-16

keten-perde-17

keten-perde-18

keten-perde-19

Keten Perde Kumaş Çeşitleri ve Perde Çeşitleri

keten-perde-20

Keten perde kumaşları yapılacak olan tasarıma göre değişkenlik göstermektedir. Keten kumaşlar rengine, yoğunluğuna, temizliğine, doku ve kabartmasına göre sınıflandırılmaktadır.

Renge göre sınıflandırılması; renk kapsamında ağartılmış olan keten kumaşlar ile tasarlanan perdeler genelde keten stor perde olarak kullanılır. Bu kapsamda genelde koyu gri ve kahverengi modeller iç süslemeler ile beraber kullanılır. Renge göre kullanılanın keten perde modelleri genelde sofistike bir tarz ile karşımıza çıkmaktadır. Desenli modelleri de fazlasıyla dikkat çeker. Bu kapsamda genelde yapraklı desenler kullanılır.

Yoğunluğuna göre sınıflandırılması; bu perdeler genelde kalın olan keten perde modelleri kapsamında kullanılır. Keten fon perde modelleri için fazlasıyla kullanılmaktadır.

Temizliğine göre sınıflandırılması; keten kumaşların dokusuna ve modeline göre temizlenme detayına her zaman dikkat edilmelidir.

Doku ve kabartmasına göre sınıflandırılması; pürüzsüz olan malzemeler, dekoratif perdeler için kullanılır. Özellikle keten fon perde modelleri kapsamında kullanılır. Örgüler, danteller, boncuklar ile harmanlanarak tasarlanmaktadır.

keten-perde-21

keten-perde-22

keten-perde-23

keten-perde-24

Keten Perdeler İçin Bakım Önerileri

Keten perdeler kesinlikle dokusuna uygun olan deterjan yardımı ile ve uygun olan programlar dâhilinde yıkanmalıdır. Keten perde modelleri kırışma özelliği olmayan yıkama programlarında yıkanmalıdır. Düzleştirmek için sprey ya da yabancı madde kullanımı yapılmamalıdır. Keten perde modelleri kirlendiği an yıkanmalıdır. Çamaşır suyu ve diğer kimyasal maddelerin kullanımı yapılmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz