Kısa perde modelleri yeni nesil perdeler arasında en çok kullanılan ve yaşam alanlarını süsleyen objeler arasındaki yerini almaya devam etmektedir.

Geleneksel ve Çağdaş Kısa Perdeler

Evin havasında bütünlüğü sağlayan ve evin tüm havasını aniden değiştiren parçasından biri perdedir. Doğru seçilen perde modelleriniz ile evinizdeki estetiği yakalamanın en kolay yoluna doğru gidebilirsiniz. Bu perde seçiminde tarzınızın uyumuna, odanın konumuna, mekanın şekline oldukça dikkat edilmelidir. Evinizin en güzel mekanları yanlış tercih edilen perdeler sebebi ile felaketle sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden kısa perde modelleri ile sizler için dekoratif olduğu kadar farklı modeller de sunulmaktadır.

kisa-perde-modelleri-1

kisa-perde-modelleri-2

Evin salonunun aldığı ışık miktarından tutun da salonun arka sokağa mı, caddeye mi baktığına veya kaçıncı katta olduğunuza kadar birçok etmenden etkilenmektedir. Salonda kullanılacak olan japon perde, zebra perde, güneşlik, desenli stor perde, stor perde, tül perde, kısa perde içerisinden tercih yapılması gerekmektedir. Salonunuz küçük veya salon tavanı alçak durumda ise kısa perde modellerinden seçtiğinizde düz bir perde seçilmeli. Bu şekilde salonunuzun daha yüksek olarak algılanmasını sağlayabilirsiniz.

kisa-perde-modelleri-3

kisa-perde-modelleri-4

İç Kısa Perdeler

Aynı zamanda evinizde küçük salon pencereleriniz var ise perde seçerken duvar renginiz ile uyumlu renkler olmasına da dikkat etmelisiniz. Evinizdeki perdeniz aynı zamanda salonunuzda bulunan mobilyaların rengi ile de uyumlu olmalıdır. Eğer mobilyalarınızı yenileyecek iseniz ve yahut da mobilyalarınız yeni alınacak ise perde seçimini mobilya seçiminden sonraya bırakmalısınız. Bu hususta duvar kâğıtları, parke, duvar boyası gibi seçimler de perde seçimi konusunda belirleyici rol üstlenmektedir. Desenli perdeler düz koltuk modellerinde kullanılır iken, desenli koltuklarda da düz perdeler tercih edilmektedir.

kisa-perde-modelleri-5

kisa-perde-modelleri-6

Evinizdeki mobilya renklerine göre de tamamlayıcı renkleri bulup seçerek evinizin veya perdeyi nerede kullanacak iseniz oranın daha kombine ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Salondaki tüm renklere olan uyumu ile kısa perde modelleri ve çeşitleri için kahve rengi tonları, toprak, bej rengi, beyaz gibi tonlar her renk mobilyaya rahatça uyum sağlamaktadır. Kısa perde ve perde modellerinin seçimi evi tamamlayan unsurlar olduğundan seçimi son derece önem taşımaktadır.

kisa-perde-modelleri-7

kisa-perde-modelleri-8

Çocuk odası, salon, mutfak veya yatak odasına seçeceğiniz kısa perde veya perde modelleri hem sizi yansıtmalı hem de evinizi ışık göstererek ferah bir ortam sağlamalıdır. Özellikle ev içerisinde küçük odalar var ise bu odalar için perde seçerken perdenizin evinizin duvarı ile aynı renk olması evinizin daha ferah ve daha geniş görünmesini sağlayacaktır. Eğer evinizin içerisindeki eşyalar gösterişli veya çok albenili ise perde modellerinizin daha sade olmasına dikkat etmelisiniz. Kısa perde modelleri ve çeşitleri o kadar fazla ki japon perdelerden jaluzi perdelere kadar birçok çeşit ve farklı model tercih edilebilmektedir.

kisa-perde-modelleri-9

kisa-perde-modelleri-10

kisa-perde-modelleri-11

Salonlarda perde seçimi yaparken zorlanan insanlar için işin püf noktasını ele aldığımız bu yazıda sorularınızın cevabını bulabileceksiniz. Birçok dekorasyonda uzman şahıslarında söylediği gibi evi ev yapan perdelerdir. Perde seçiminizde mobilyalarınızı seçerken sarf ettiğinizden daha özenli ve dikkatli olmalısınız. Öncelikle mobilyaların modeline ve rengine uygun renk ve kumaş seçilmesi işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Aslında perde seçerken en önemli hususlardan biri olan kumaş seçimini çoğu kişi önemsememektedir. Fakat sizler salonlarınızın veya odalarınızın daha asaletli ve daha şık görünmesini istiyor iseniz kumaş seçimine oldukça özen göstermelisiniz. Eviniz için kaliteli ve sağlıklı kumaşlar tercih ederseniz uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır.

kisa-perde-modelleri-12

kisa-perde-modelleri-13

kisa-perde-modelleri-14

kisa-perde-modelleri-15

Evin pencereleri için tipik kısa perdelerin pek çok çeşidi vardır. Mesela perde cafeler. Bir zamanlar bunlara ev görünümü vermeye çalışılıyordu. Bu perdeler pencerenin ortasına kadar asılı olan perdelerdir.  Roman perdeler de pürüzsüz dokusu ve yatay kıvrımları ile dikkat çekmektedir. En avantajlı tarafı parlak bir iç tarafının olmasıdır. Çok yönlü bir perdedir. Eğer oturma odası için kısa perde düşünülüyor ise bu roman perde türü tercih edilebilir. Fransız perdede de zarif ve yumuşak pileler vardır.

kisa-perde-modelleri-15

kisa-perde-modelleri-17

kisa-perde-modelleri-18

kisa-perde-modelleri-19

kisa-perde-modelleri-14

kisa-perde-modelleri-19

kisa-perde-modelleri-22

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz