Tüm perde çeşitleri için korniş montajı nasıl yapılıyor? Tavana ve duvara korniş nasıl takılır? Alçıpan duvara korniş montajı için pratik çözüm nedir? Stor, kru

Tavana ve Duvara Korniş Nasıl Takılır?

Perdelerin takılmasında kornişler esası oluşturuyor. Hemen hemen hepimiz kendi çabamızla kornişleri monte etmeye çalışıyor ve karşılaştığımız sorunlarda ise korniş montajı nasıl yapılır sorusunun cevabını arıyoruz. Perdelerin çeşitliliği kadar kornişlerinde farklı çalışma prensipleri bulunuyor. Bu nedenle korniş takma yöntemleri farklıdır, genel kullanımda korniş takma aparatı en çok başvurulan yöntemdir.

En fazla sorulan sorulardan biri kornişe stor nasıl takılır sorusudur, bunlardan bahsetmeden önce genel olarak kullanılan ve hemen hemen her evde bulunan tekli, çiftli ve üçlü kanada sahip kornişlerin montajından bahsederek konuya girebiliriz.

Perdeye korniş nasıl takılır, sorusunun ilk cevabı öncelikle pencere açılma kanadı mesafesinin ayarlanmasıdır. Bu hem perdelerin açılıp kapanmasını kolaylaştıracak hem de pencerenin hava sirkülasyonunu kolayca yerine getirmesine olanak verecektir. Korniş takmadan önce ise gerekli olan materyalleri hazırlamamız lazım, bunlar; dübel, vida, tornavida, duvar ya da tavanı delmek için matkap.

im001909

Korniş iki kişinin desteği ile tavana yerleştirilir ve sert şekilde bastırılarak matkap ile 50 ile 60 santim mesafeli kornişin uzunluğuna göre delikler açılarak izlerinin tavana çıkması sağlanır. Bu işlemden sonra korniş yere indirilir ve tavanda meydana gelen izler yine matkap marifetiyle 7-8 elmas uç kullanılarak dübel girecek şekilde delinir. Deliklere 8’lik dübeller çekiç yardımıyla yerleştirilir. Daha sonra ise korniş tavana desteklenerek dübeller ile korniş deliklerinin denk gelmesi sağlanır. Bu aşamada kornişin düşmesini engellemek için vidaların ucuna pul takılmak suretiyle vidalama yapılarak kornişin sağlamlığı kontrol edilir.

Stor Perde İçin Korniş Montajı

Ülkemizde tercih edilen perdelerden biri de stor perdelerdir ve stor perdeyi kornişe takmak biraz ayrıntı ister. Normal perdelere nazaran storlarda korniş aparatı kullanılır. Kornişi takmadan önce karşılıklı duvarlar arasında eşit mesafe kalmasına özen göstermek gerekiyor. Bu hesaplama yapıldıktan sonra stor perdenin kornişe takılması için kornişi tavana yaslamak şartıyla perdenin takılacağı noktayı belirlemek ve aparatın yerleşeceği mesafe ölçülerek işaretlemek yeterlidir. Bu aşamada kornişe perde takma aparatı veya kornişe takılan stor perde aparatı aynı görevi üstlenir. Stor perde kornişe montaj aparatı işaretlenmiş noktaya yerleştikten sonra matkap ya da tornavida aracılığı ile vidalama yapıyoruz. Arka planı portraya oturttuktan sonra ise perdemizi de aparata takarak işlemi tamamlıyoruz.

Kornişimiz hazır olması ile birlikte ikinci aşama olarak bizi stor kornişe nasıl takılır sorusu bekliyor. Kornişe stor perde takma da ise jaluzinin taşıyıcıya yerleştirilmesi kafidir. Diğer yandan kornişe takılan stor perde çalışıp çalışmadığı son kez kontrol edildikten sonra kullanıma hazırlanır. Kornişe stor perde takılması hakkında aşağıda yer alan videomuzu takip edebilirsiniz.

Artık stor perdeyi kornişe takma işlemini gerçekleştirdikten sonra kornişe takılan zebra perde şıklığı ile evinize yeni bir hava katabilir, stor perde kornişe nasıl takılır sorusu için resimlerden yardım alabilirsiniz.

im001908

Jaluzi Perde Korniş Montajı

Kornişi duvara eşit mesafede ayarladıktan sonra matkapla vida yerlerini belirlemek için iz yapıyoruz, ancak tavan yerine duvara monte etmek isterseniz su terazisi ile düzlemi ayarlamak gerekiyor. Daha sonrasında ise dübelleri yerleştirmek ve portrayı delikle denk gelecek biçimde ayarladıktan sonra sabitleme işlemine geçiyoruz. Böylece jaluzi perde kornişe nasıl takılır sorusunun önemli kısmını hallettikten ve bütün bunları hazırladıktan sonra ise kornişe takılan plastik aparatları yerleştirmek için jaluzinin yerlerini ayarlamak kalıyor. Bunu yaparken en genişliğinde esneme olmasını istemiyorsak ortaya da ekstra kilit mekanizması takılması da doğru olur ve işaretlediğimiz yerlere ise plastik aparatı ve kilit mekanizma aparatını birbirine bağlantısını vida yardımıyla yapıyoruz.

Alçıpan tavana korniş nasıl takılır ve yine alçıpandan yapılmış asma tavana korniş nasıl takılır sorunu pek çoğumuzun ortak sıkıntısı. Duvar ya da tavan bölmesinde alçıpan kullanılmış ise işlerin biraz daha karışacağı kesin. Kornişlerin normal vida ve dübeller ile tutmayacağını şimdiden söylemek lazım. Burada formül alçıpan dübelleri ve vidaları kullanmaktan geçiyor, bunu yaptığınızda alçıpana korniş nasıl takılır sorusu ile bir daha muhatap olmayacağınızı söyleyebiliriz.

Konuyu pratiği ile görmek için korniş nasıl takılır video sizlere bu konuda aydınlatıcı fikir verecektir. Korniş nasıl monte edilir ve stor perde kornişe mi takılır gibi sorularınıza iki dakikalık videomuzda cevap bulabilirsiniz.

Perde asmak bazen oldukça sıkıntı yaratabilir, bunu bir saniye gibi kısa bir sürede gerçekleştirmenin yolu ise kornişmatik perde takma aparatı kullanmaktan geçer. Perdelerinizi önce kornişmatiğe takmanız ve uç kısmını kornişe aparat yolu ile temas ettirmeniz yeterli, size sadece ipi çekmek kalıyor. Korniş takma makinesi ya da kornişe takılan şey mi aramasına son veren bu önemli aparat ile kolay ve zahmetsiz perdelerinizi takabilirsiniz.

Kruvaze Perde Nasıl Takılır?

Çok şık bir duruşu olan kruvaze perde kornişe nasıl takılır peki? Perde öncelikle kornişe takılır. Sağ ve sol uçlara yerleşmiş olan mekanizmanın ise kumaşa dikilmiş olan halkalardan geçerek bağlantısı tamamlanır. Mekanizmanın hareketi ile perde kenarlara doğru toplanmaya başlarken, uçlarda bulunan makaralı ip mekanizması çekme işlemine yardımcı olur.

Yazımız genelinde tüm perde çeşitleri için korniş nasıl takılır hakkında detaylara yer vermeye çalıştık, korniş takma fiyatları ya da korniş montajı fiyatı güncel bilgilerini, Türkiye geneli hizmet verenler ve Bursa korniş montaj hizmetini çevrenizden veya yine internetten araştırabilirsiniz. Perde kornişi nasıl takılır hakkında aşağıdaki tabloda yer alan fiyatları da takip edebilirsiniz.

Korniş Montaj Fiyatları

 Firma  Fiyat  Özellik
 İkitelli  100 TL (10 m)  Korniş, montaj dahil
 Perdetak  100 TL (10 m)  Korniş, montaj dahil
 Bursa Korniş Montaj  10 TL  Stor Tek Parça

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz