Kruvaze perdelerin özellikleri, bakımı, kruvaze perde seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve piyasadaki öncü firmaların fiyatlarını karşılaştırması

Kruvaza Perde Özellikleri

Kruvaze kelimesinin anlamı “düğmeyle kapanacak ön parçaları birbirinin üzerine binecek biçimde yapılmış olan.” Anlamını ifade etmektedir . Kruvaze perde isminden de anlaşılabileceği gibi ön parçaları birbirinin üzerine gelen perdelerdir. Perde yapımında kullanılabilecek bütün kumaşlardan kruvaze perde yapmak mümkündür. Kruvaze perdeleri her ortamda kullanmak mümkün olmasıyla birlikte genellikle salon pencerelerinde, otel, restoran, eğlence mekanlarında ve yatak odalarında yaygın olarak kullanılır. Estetik görüntüsü sayesinde kullanıldığı ortamın dekorasyonunda tamamlayıcı bir etki sağlar. Kruvaze perdeler kullanıcıların isteği üzerine kumaş, polyester ve güneş kırıcı bir takım pilise ve benzer maddelerden üretilmesi mümkündür. Her türlü kumaştan kruvaze perde yapılabileceğini belirtmiştik peki bu kumaşları seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Seçtiğimiz kumaş istediğimiz modele uygun olmalıdır.
 • Seçtiğimiz kumaşın kullanılacak ortama göre bakımı, temizliği ve ışık geçirme özelliklerini göz ardı etmemek gerekir. En önemlisi yapılacak perdenin kalitesi için dayanıklı kumaş veya tüller seçilmelidir.
 • Perde yapmak amacıyla dokunmuş kumaşlar tercih edilmeli.
 • Renk seçimi kullanılacak ortama uygun olmalı.
 • Odadaki diğer eşyaların üzerindeki kumaşlara ve döşemelere uygun olmalı.
 • Odanın ne kadar ışık aldığı göz ardı edilmemelidir.

 

Ayrıca kruvaze perde yapımında kullanılacak tül ya da fon perde dökümlü kumaşlardan seçilirse daha hoş bir görüntü elde etmek mümkündür. Büyük pencerelerde yani eni 250 cm ve üzeri olan pencerelerde daha iyi bir görünüm sağlanacaktır. Kruvaze perde boyutunu pencereden 30 cm taşacak şekilde ya da duvardan duvara gelecek şekilde ayarlanmalıdır sağ ve sol kanatların üst üste binme mesafesi isteğinize göre değişiklik gösterebilir ancak yükseklik ölçüsü tavan ve yer arasındaki mesafe kadar olmalıdır. Kruvaze perde yapıldıktan sonra perde uçlarına perde uçlarına yapılacak olan saçak, boncuk gibi aksesuarlar perdenin daha estetik görünmesini sağlayacaktır. Kruvaze perdenin montajı tavandaki rayı perdeyi geçirdikten sonra iki kruvaze mekanizmasını perde rayının en uç kenarlarına monte edilmek suretiyle yapılır. Kumaşa çapraz dikilen halkalı ekstrafordan mekanizmanın üzerindeki ipler geçirildikten sonra en alttaki halkaya bağlanır. Sistem perdenin sağ ve sol kenarlarında bulunan makaralı ip mekanizmasıyla çalışır. Mekanizmayı aşağıya ya da yukarıya doğru hareket ettirdiğimiz taktirde sistem perdeyi kenarlara doğru toplar ya da açar.

Kruvaze Perde Modelleri

Kruvaze perde modeli
Kruvaze perde modeli
Kruvaze perde örneği
Kruvaze perde örneği
Mavi beyaz kruvaze perde
Mavi beyaz kruvaze perde
Mor beyaz kruvaze perde
Mor beyaz kruvaze perde

Kruvaze Perdenin Bakımı

Kruvaze perdenin temizliği oldukça basittir. Tülü yıkanabilecek hale getirmek için mekanizması çıkarılır. Çıkarmak için ilk önce perdenin makaralarındaki ipler yardımıyla iyice gevşetilerek normal perde haline gelmesi sağlanır ardından sağ ve sol kenarlarda tülün içinde bulunan şeffaf halkalı ekstraforların en altındaki halkaya bağlı olan ip çözülmeli. Tülün iç tarafında yer alan şeffaf halkalı ekstraforun içinde yer alan ip çıkarılır ve bu aşamadan sonra perde normal tül perde gibi çıkarılıp yıkanır. Kruvaze perde yıkandıktan sonra geri yerine takılması da oldukça basittir. Kruvaze perde yıkandıktan sonra normal tül gibi kornişe takılır. Bu hususta dikkat edilmesi gereken yer perdeyi takarken perdenin pencere tamamen ortalanması gerekmesi konusudur. Mekanizmanın sağ ve sol kenarlarında asılı bulunan ipleri tülün arka kısmındaki şeffaf halkalı ekstraforlardan çıkartırken yapıldığı gibi takarken de geçirmemiz gerekiyor. En alttaki şeffaf halkalı ekstrafora bağlandıktan sonra mekanizmanın zincirleri çekilir. Tül istenen konuma ve yüksekliğe getirildikten sonra perdenin düzgün görünmesinin sağlamak amacıyla perdenin pileleri son bir dokunuşla düzeltilir.

Kruvaze perdelerin bakımı hakkında dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Kruvaze perdeler yıkandığı zaman tüllerin zarar görüp yıpranmaması için muhakkak hassas programda yıkanması gerekiyor.
 • Kruvaze perdeleri yıkarken makinenin dolu olmaması hatta mümkünse kruvaze perdelerin tek başına yıkanması gerekiyor çünkü makinenin dolu olması daha kötü bir temizlik performansı vermesine yol açacaktır.
 • Kruvaze perdeler ve diğer tüm perdeler yıkanırken yumuşatıcı kullanmamanız önerilir. Çünkü yumuşatıcı perdenin formuna zarar vererek düzgün duruşlarını engellemektedir. Bu nedenle kruvaze perdelerin yıkamasında yumuşatıcı kullanılmamalıdır.
 • Perdelerin ütülenmesi tavsiye edilmez çünkü perdeler ütünün sağladığı yüksek sıcaklık nedeniyle zarar görebilir ve ütülerin perdeleri sararttığı bilinmektedir. Bu nedenle kruvaze perdelerin de yıkandıktan sonra ütülenmemesi önerilir. Ütü yerine perdeleri makineden nemli haliyle çıkarıp asmak ve o şekilde kurumasını beklemek ütü görevi görecektir.
 • Kruvaze perdelerin temizliğinin uzun süre korunması için perdenin kullanıldığı ortamın temiz tutulması ve sigara dumanı ve başka tür hava kirliliklerine maruz kalmamasına özen göstermek gerekir.

Öncü Firmaların Kruvaze Perde Fiyatları

FİYAT/MARKA  TAÇ LİNENS BRILLANT VİNALDİ BELENAY
175,00 TL 198,00 TL 148,00 TL 164,45 TL 170,00 TL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz