Tüller evlerin şıklığını tamamlayan en yardımcı ürünlerdir. Bunlar arasında da en revaçta olanlar kruvaze tüllerdir.

Kruvaze Perde Dikimi Nasıl Yapılır?

40-1Kruvaze perdeler son zamanlarda herkes tarafından tercih edilen ve satılan perdelerdir. Genellikle Fransız işlemeler kullanılarak yapılırlar.

Kullanımı zor gibi düşünülse bile aslında oldukça basit bir kullanımı ve özel dikim sayesinde pencerelerde duruşu vardır.

Hazır olarak perdeler satılsa bile, pencerenizin ölçüsüne uygun perdeyi kolayca bulabilir ve dikimini yaptırabilirsiniz.

İlk olarak beğendiğiniz modeli seçtikten sonra pencerenin boy ve enine uygun boyutlarda perdeyi satın almanız gerekiyor.

Satın aldığınız perdenizi kendiniz de yapabilirsiniz ancak bu işten anlayan uzman birinden yardım alırsanız daha hoş bir görüntü yakalamanız kolay olacaktır.

Perdenin boyu ayarlandıktan sonra kenarları teyel yardımı ile dikilir. Eğer korniş yok ise perdenizin kornişlerini belli aralıklarda yani pilelerini tam oluşturacak şekilde dikmelisiniz.

Daha sonra çapraz bir şekilde mekanizmaları perdenize yerleştirmeniz gerekiyor. İkiye bölünen perdenin her birine takılan mekanizmalar perdenin açılıp kapanmasına yardım edecektir.

Bu mekanizmalar boncuk ipler sayesinde yukarı aşağı şekilde boydan ayarlanabilmektedir.

Eğer inci boncuklar ile süslemek istiyor iseniz perdenize dikim yapmanıza gerek yok. Hemen hemen her boyda boncuklar cırt cırt sayesinde tüle monte edilebilmekte ve yıkanırken zarar görmemesini kolaylaştırmaktadır.

Kruvaze perdelerde tercih edilen bir diğer süsleme özelliği de püsküllü topuzlardır. Bu topuzlar yukarı doğru kaldırılan kanatların tam arasına korniş yardımı ile takılarak şıklığı tamamlamaktadır.

Hangi Modelleri Elle Yapabiliriz?

Eğer dikim konusunda biraz olsun bilginiz var ise kruvaze perdenizi kendiniz de dikebilirsiniz.

Makine yardımı ile yapılan perdeler biraz daha uğraş istediği için yapımları zordur. Ancak hazır mekanizma kullanacak iseniz işiniz oldukça kolay olacaktır.

Yapısı sert olan tülleri dikmek oldukça zordur ancak hata yapsanız dahi bu tülleri kolayca çevirebilirsiniz.

Yapısı ince olan ketenlerden oluşan bir perde ile dikim yapacaksanız kolay bir işlemle tamamlayabilirsiniz. Ancak ince ketenlerde yapılan hataların geri dönüşü oldukça zordur. Kolayca yıpranabilmektedirler.

Mekanizmayı tülün boyuna göre düzgünce ayarladıktan sonra hemen hemen her tüle monte edebilirsiniz.

Mekanizma sabitlendikten sonra eşit olup olmadığını test etmek için kornişlere geçirmeniz gerekmektedir. Boncuk mekanizmasına bağlı olan ipler perdenin gerilmesini sağlayacak şekilde olmalıdır.

Kruvaze yapılacak perdenin yumuşak kumaştan olması gerekmektedir. Bu sayede mekanizma sayesinde şekil alan ve kanatları açılan perdeler pot vermeden şekil alacaktır.

Eğer kalın yapılı bir perdeyi kruvazeye çevirmek istiyorsanız kendi dikiminiz sayesinde hoş durmayan bir görüntü oluşturabilir ve şık görüntüyü yakalayamazsınız.

Kruvaze Tül Nasıl Dikilir?

Şıklığın göstergesi olan kruvaze tüllerin dikim işlemi göründüğü kadar zor değildir. Kruvaze perdenin kullanımının temel amacı perde içinde ki şeffaf halkalı ekstrafora geçirilen ipler ile sağlanmaktadır.

Büyük pencereler tercih edilirse perdeniz daha hoş duracaktır, bunlara en güzel örnek Fransız balkonlardır.

Fransız balkonların boyları standart oldukları için hazır perde kullanabilirsiniz ancak yine de güzel manzaralı bir alan seçmeniz perdenizin amacını yerine getirecektir.

Perde dikimi sırasında ölçüler baz alınır, kruvaze pileleri bol olan bir perde olduğu için kısa alan için uzun perde kullanmanız daha iyi olacaktır.

Örneğin, 12 metre olan bir perde kruvaze halini aldıktan sonra 4 metrelik bir alan kaplayacaktır. Sık olması yoğun bir görüntü ile şık olmasına da olanak sağlayacaktır.

Perde ikiye bölündükten sonra mekanizmalar çapraz olarak perdeye dikilir. Tıpkı stor perde modellerindeki gibi mekanizma ile perdenin kısılma işlemi yapılır.

İp boncuklar sıkıldıkça kruvaze perdenin boyu değişecektir. Böylece camın boyutuna göre kanatların genişliği kolayca ayarlanabilir.

Kruvaze tülünüzü kornişlere geçirmeden önce süsleme yapmanızda yarar olacaktır, kanat kısmına denk gelecek şekilde tülün rengine uygun boncukları cırt cırt yöntemi ile dikmeye gerek kalmadan takabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz