Kruvaze perdeler son zamanlarda en çok beğenilen ve tercih edilen perdeler arasındadır ve oldukça da modadır. Her eve uymayabilen bu perdelerin doğru yerde kullanılması önemlidir.

Kruvaze Perde Nasıl Takılır?

Kruvaze Perde Nasıl TakılırKruvaze perdeler 2 kanattan oluşuyor. İlk olarak kendi mekanizmasına monte edilen bu perdeler daha sonra kornişe sabitlenmektedir. Kullanımının ilk prensibi ise perde içerisindeki şeffaf halkalı ekstrafora geçirilen ipler ile sağlanmasıdır. Bu ipler sayesinde rahatlıkla açılıp kapanabilir.

Kruvaze perdeler için birkaç tüyo daha vermek istiyoruz;

  • Bu perdeleri kullanırken daha büyük perdeleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.
  • Fransız tarzı balkon camlarda, şıklığı artırmak için kruvaze perde kullanılmalıdır.
  • Pencere manzarası açık olan yerlerde kruvaze perdeler ile daha güzel bir görünüm yakalanabilir.
  • Misafir odaları için daha uygundur.
  • Bu perdelerde güneşlik olarak zebra ya da stor perdeler de kullanılabilir.
  • Normal güneşlik ile kullanılmaz.

Temizliği de oldukça kolaydır. Rahatlıkla mekanizması çıkarılır ve tülü yıkanacak hale getirilebilir. Bu konuda da perdenin çıkarılıp yıkanması önemlidir. İlk olarak perdenin sağ ve sol yanında bulunan ip makaraları kullanılır ve normal bir perde haline getirilir.

Daha sonra sağ ve sol kanat tülü içerisinde olan şeffaf halkalı bölgenin en alttaki halkasına bağlı olan ip çözülmelidir. Tülün iç kısmında bulunan bu ekstraforun içinde ki ip de çıkarılmalıdır. Sonra ise perdeyi normal pileli tül gibi çıkarıp yıkayınız.

Kruvaze model perdelerini çıkarırken veya takarken aynı işlemlerin uygulanması gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Sağ ve sol tarafta bulunan mekanizma ipleri birlikte sökülmelidir. Yani tek tarafı söktükten sonra perdeyi zorlayarak çıkarmaya çalıştığınızda, perde kullanılamaz hale gelebilir.

Boncuklu ya da tüllü modelleri yıkamak için çıkardığınızda ise bu boncuk ve pullar perdenin içinde kalacak şekilde katlanmalıdır. Bu sayede makinanızın uygun tül ayarında yıkama işlemlerine başlayabilirsiniz. Son derece kolay ve en çok kullanılan perde modelleri arasında bulunduğunu tekrar söylemek gerekir.

Yıkandıktan sonra yine normal tül gibi kornişe takılmalıdır. Yalnız perdeyi takarken pencereye tam olarak ortalamalısınız.

Mekanizmanın sol ve sağ tarafından asılan ipleri tülün arka tarafında bulunan şeffaf halkalı ekstrafordan geçirerek en alttaki ekstrafora bağlamanız gerekmektedir. Bu işlemlerinde ardından da mekanizma zincirlerini çekerek, tülü istediğiniz yüksekliğe ve konuma getirebilirsiniz.

Tip ve görünüm itibariyle evinizin tüm odaları için uyumlu bir model şekli olan kruvaze perdeler, daha çok Fransız dantel işlemlerinin kullanıldığı modeller arasından oluşturulur. İki kanat halinde dikilen ve kullanıldığı ortamda muazzam bir görüntü ortaya çıkaran bu perdeler en çok satan perde modelleri arasında yerini almıştır ve daha çok uzun süreler daha kullanılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz