Kruvaze perdeleri son zamanların en çok tercih edilen perdeleridir ve yıkanması konusunda da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur.

Kruvaze Perde Temizliği

kruvaze perde yıkaması
kruvaze perde yıkaması

Kruvaze perdeler günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Evinizin havasını değiştiren bu perdeleri yıkarken de dikkat edilmesi gereken birçok faktör bulunuyor. İlk görünüşte yıkanmayacakmış gibi görünen bu perdeler zamanla kirlenir ve kolaylıkla temizlenebilmektedir. Bu yüzden sizlere bazı tavsiyelerimizi sunuyor olacağız.

Temizlenecek olan perdelerin üzerindeki aksesuarlar çıkarılmalıdır. Yani boncuk, inci ya da kristal detayları çıkarmanız gerekecektir. Bazen bantlayarak yıkamak isteyen bayanlar bulunur fakat en iyi yöntem tamamen çıkarmak olacaktır. Temizliğe başlamadan önce de perdelerin mekanizmasını mutlaka çıkarınız.

Kruvaze perdelerin rahatlıkla temizlenebilmesi için mekanizmasından ayırdıktan sonra sağ ve sol yanında yer alan ip makaralarını kaldırın ve normal bir perde haline getiriniz. Daha sonra perdenin kanatlarında yer alan tül içindeki şeffaf ekstraforları bulunuz. Buna bağlı olan ipleri çözünüz. Tülün iç kısmında yer alan şeffaf halkanın içinde bulunan kipi çıkarınız. Daha sonra tercih edeceğiniz temizleme yöntemine geçebilirsiniz.

Son zamanların en çok beğenilen perdeleri olan kruvaze perdeler tül mekanizmaya monte edilerek kullanılır. Temizleme sırasında mekanizmasını tamamen çözmeniz gerektiği için sağ ve solda yer alan mekanizmaları dikkatli bir şekilde çıkarınız.

Mekanizmalar çıkarıldıktan sonra ılık suda yıkamaya başlayabilirsiniz. Tül çeşidine göre yıkama şekli değişmektedir. Eğer narin bir tül perde ise bu perdeyi bir yastık kılıfının içine koyarak makineye atmanızı öneriyoruz.

Yıkama yaparken çamaşır suyu kullanmamanız gerekiyor. Çünkü bu ürünler perdenizin yıpranmasına neden olacaktır. Çamaşır suyu yerine perdenizin yıkama suyuna 2 kaşık toz şeker bırakabilirsiniz. Bu durum önemlidir.

Kruvaze perde yıkandıktan sonra mutlaka kurutulmalıdır. Makineden çıkardıktan sonra perdeyi kornişe takınız. Kruvaze perdenizi mekanizmasını çıkardığınız şekilde sağ ve sol kısımdan asılan ipleri ile tülün arka kısmındaki şeffaf halkalı ekstrafordan geçirerek toplayınız. Daha sonra istediğiniz yükseklikte ayarlayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca perdenizi takarken takılı olan pencerede tam ortalı olarak hizalamanız gerekmektedir. Yıkadıktan sonra düşük ısıda perdenizi ütüleyebilir ve güzelce takabilirsiniz. Kruvaze perdeler sıkça tercih edilen perdeler arasındadır ve kullanımı da temizliği gibi oldukça basittir.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere perdelerin mekanizmasını çözmeniz ve yapışan bantları ayırmanız gerekecektir. Bu perdeler için özel yıkama kılıfları bulunur ve 30 derece düşük savurtma ile yıkanmalıdır. Perdelerin yapısına göre değişkenlik gösterebilen bu özelliğin yanı sıra düşük ısı ve savurma ayarları içinde yıkamanız çok daha önemlidir.

Yeni evlenenlerin daha çok ilgisini çeken kruvaze perdelerin bu şekilde temizlenerek yerine takılması gerekiyor. Daha çok Fransız dantellerden yararlanarak tasarlanan kruvaze perdelerin nasıl yıkanacağı konusunda gerekli bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Bu perdeleri yıkarken bilmeniz gereken ilk faktörün mekanizmasından ayrılma süreci olduğunu unutmayın. Ayrıca düşük yıkama modunda yıkanması gerektiğini de bir kez daha sizlere hatırlatıyoruz.

Yıkama ve Temizleme Konusunda Diğer Dikkat Edilecekler

Kruvaze perdeler içinde yer alan tül perdelerin de yıkanma sürecinde dikkatli olmanız gerekmektedir. Normal tül perdeler 40 derecede yıkanırken kruvaze perdeler çok daha narin olduğu için 30 derece civarında yıkamanız gerekiyor. Ayrıca yıkama yapacağınız yumuşatıcılar da kaliteli markalar arasından seçilmelidir.

Makinenize su dökülmeye başladığında programı iptal ederek 30-40 derece ön yıkamalı programa getiriniz ve 400 devir programına göre ayarlayınız. Bu yıkama programı yaklaşık olarak 2 saat sürebilir. Perdeyi yıkadıktan sonra kurutmak için de kruvaze perdenizi yerine asabilirsiniz.

Kruvaze perdelerin yıkanması konusunda bilmeniz gerekenler bu şekildedir. Polyester ağırlıklı tüller 30 derece üzerinden yıkanmamalıdır. Çünkü bu tür perdelerin erime derecesi son derece düşüktür ve kumaşın ebatının küçülmemesi için bu derece tercih edilmelidir. Perdenizi beyazlatmak istiyorsanız farklı teknikler de kullanabilirsiniz. Kir ve lekelerin yumuşamayacağı konusunda tereddütleriniz var ise yıkamadan önce ılık sodalı suda perdenizi 1 saat kadar bekletin ve beyazlamasını sağlayın.

Bu yazımızda sizlere kruvaze perdelerin temizliği ve nasıl yıkanması gerektiğine dair bilgilerimizi sunduk. Yaşam alanlarının havasını değiştirebilen kruvaze perdeler çok güzel bir estetiğe sahiptir ve temizlenmesi de bir o kadar önemlidir. Daha uzun süreli kullanmak istiyorsanız belirli periyotlarla perdelerinizi yıkamaya başlayabilirsiniz. Çünkü perdelerin ev ortamında kısa sürede tozlanarak kirleneceğini unutmamanız gerekiyor. Bu sayede hem ilk gün ki beyazlığına ulaştırabilir hem de daha uzun süreli kullanabilirsiniz. Tavsiyelerimizi dikkate alarak hemen perdelerinizi yıkamaya başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz