Mor perde modelleri konusunda renklerin uyumuna dikkat edilmesi gerekir. Mor eskiş dönemlerde zenginliğin simgesi olarak kullanılmıştır.

Mor perdelerde Uyumu Sağlamak

Mor renk eski dönemlerde kraliyet ailelerinde giyilen giysilerde fazlasıyla kullanılırmış. O zamanlarda sık şekilde kullanılan bu renk zenginliği bir göstergesiymiş ve sadece kraliyet mensubu olan kişiler tarafından kullanılırmış ve derin anlamlar ile karşımıza çıkarmış. Doğada son derece nadir bulunan mor renk fark edildiği zaman heyecan yaratan bir etkiye sahiptir. Doğada leylak, sümbül ve çiğdem gibi çiçeklerde morun tonlarını görmek mümkündür. Ayrıca doğada bulunan en kıymetli taşlarda da morun tonlarını görmek mümkündür. Mor stor, tül, zebra, çiçekli ve fon perdeler koltuk, yata odası, mutfak ve salonlara hem derinlik hem de gizem katmaktadır. Bazı psikologlar morun insanlara olan saygıyı arttırdığını söylemektedir. Mor perde modelleri iç mekânların vurgulanması için tasarımcılar tarafından da fazlasıyla kullanılmaktadır. Mor stor perde, mor tül perde, mor zebra perde ve mor fon perde modelleri ile odalar ve mutfaklar en anlamı hale gelmektedir. Mor içinde sakladığı gizemi, derinliği ve özellikleri tamamen odalara yansımaktadır. Bu yansıtma insanlara kolaylıkla geçeceği için morun insan üzerindeki etkisi oldukça büyüktür.

mor-fon-perde-1

mor-fon-perde-2

mor-fon-perde-3

mor-fon-perde-4

mor-fon-perde-5

İç Mekânlarda Mor Perdeler

Mor perde modellerini sadece oturma odalarında değil tiyatro salonlarında, konser salonlarında, mutfaklarda, çocuk odalarında ve daha birçok alanda kullanılabilmektedir. Mor perde dekorasyonunu sağlamak adına aşağıda bulunan pratik ipuçları yaşam alanlarına uygun bir ışıltı katmanıza olanak sağlayacaktır. Rüyada olduğunuzu zannettirecek olan mor iç mekânlar için;

  • Zarif ve ferah bir oda yaratmak isterseniz temiz havanın ve güneş ışığının rahatlıkla girebileceği mekânlarda mor renkli olan perdeleri tercih edin.
  • Mor rengin baskın olan hissini belli düzeyde ortadan kaldırmak için aksesuar, halı ve mobilya seçimi konusunda dikkatli olun.
  • Özellikle çocuk odalarında kullanılacak olan mor tonlu perde modelleri iç açıcı mekânların yaratılamasına olanak sağlar. Parlak olan mor perde modelleri canlı, neşeli ve cıvıl cıvıl bir ortam sağlayacaktır.
  • Mor perde modelleri için menekşe renginin kullanımı etkileyici bir oda süslemesini ortaya çıkartacaktır.
  • Morun erik tonları farklı bir stil yaratılması için oldukça popüler olan bir renktir.
  • Modern tarzda bir perde kullanımı yapmak için mor renk ya da desenli olan mor tonları kullanılmalıdır. Bu tarz mor perde modelleri iç mekânın niteliğini tam anlamı ile yansıtacaktır.
  • Mor perde kullanımları için titizlik gerekir ve detayların incelenmesi gerekmektedir.

mor-fon-perde-6

mor-fon-perde-7

mor-fon-perde-8

mor-fon-perde-9

mor-fon-perde-10

Mor stor perde modelleri, mor zebra perde ve tül perde modelleri ile vazoları, yastıkları ve tabloları uyumlu şekilde kullanmanız gerekmektir. Perde kumaşından tasarlanmış olan tablolar ya da yastıklar bu konuda sizlere yardımcı olacak en güzel dekorasyon ürünü olacaktır. İç mekânlarda kullanılan perdeler insanların ruh halini yansıtmasına olanak sağlar. Mor, koyu mor, menekşe peri, tatlı leylak, ışık lavanta, fuksievy özel, abartılı indigo, mor lüks, hava erik, böğürtlen renkleri kolay bir şekilde perdede, mobilyada ve aksesuarlarda kullanılabilir.

mor-fon-perde-7

mor-fon-perde-12

mor-fon-perde-13

mor-fon-perde-14

mor-fon-perde-15

mor-fon-perde-16

mor-fon-perde-17

mor-fon-perde-18

Mor perde modelleri ile uyum sağlayabilecek olan en güzel renklerin içinde yeşil, gri ve beyaz yer almaktadır. Mor ile yeşil uyumunda doğada orta yol bulunur. En doğru şekilde kullanılacak olan renk harmanları doğal bir ortamın yaratılmasına olanak sağlayacaktır. Yeşil duvarlar ve aksesuarlar mor zebra perde modelleri ile birleştirilebilir.

Mor ve gri kombinasyonu şehvetli bir ortamın yaratılmasına olanak sağlar. Bu ikili benzersiz olan bir sakinliğe ulaşılmasına olanak sağlamaktadır.

Mor ve beyaz uyumu duyguların dengesini sağlayarak farklı bir zarifliğin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Özellikle çiçeklerin çok odlukçu mor perde modelleri bu tarz dekorasyona uygundur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz