Perdeler evin güzelliğini ortaya çıkaran süslemelerdir. Fon perdeler de bu süslemeleri adeta taçlandıran yapılardır.

Mutfak Fon Perde

63-1Fon perdelerin hemen hemen herkesin severek evinde kullandığı perdelerdir. Her pencereye yakıştıkları için de kullanım alanları oldukça fazladır.

Mutfaklar da bu alanların başında geliyor. Çünkü hem güneşlik hem perde kullanımı bir süre sonra can sıkıcı potluklar yaratabiliyor.

Fon perdeler ise hem çok fazla yer kaplamıyor hem de değişik renklerde olup mutfaklara da ayrı bir hava katıyorlar.

Mutfaklar evlerin en çok kokuyu barındıran yerleri olduğu için perdelerini seçerken oldukça özen göstermek gerekir.

Bazı kumaşlar yapı ve pası içine hapseder, perdelerin rengini soldurur ve zarara yol açabilirler. Bu yüzden kullanılacak kumaşlar aslında bellidir.

Evin diğer odalarında örme fon perdeler dikkat çekerken mutfaklarda ipek, kadifemsi, kristal yapılı ve pileli kumaşlar kullanmak gerekiyor. Bu kumaşlar şık durmak dışında kullanım açısından da oldukça büyük kolaylık sağlıyorlar.

Pencerenin boy ölçüsü alındıktan sonra beğendiğiniz kumaşa göre terzilerde özel dikim yaptırabilirsiniz. Ancak firmaların kullanıcıya sunduğu hazır fon perdeleri de bulmak mevcut ve zahmetsiz.

Mutfak dolapları, masa örtüsü ve fon perdenin uyum sağladığı bir mutfakta yemek yapmak kadar yemekte insanın iştahını ayrı bir açacak ve misafirlerinizi memnun edecektir.

Fon perdenizin rengi ile masa örtünüzün rengi kolayca uyum sağlayabilir. Ancak kumaşın da uyum sağlaması gerekmektedir.

Fon perdeniz kadifemsi bir kumaş ise dantel masa örtüleri biraz fazla abartılı durabilir. Ancak kadifemsi bir kumaşa yine aynı tür bir kumaştan yapılmış bir örtü farklı renk tonlarında bile olsa gayet güzel uyum sağlayacaktır.

Yaklaşık Fiyat ve Dikimi

Mutfak perdenizi satın almak istemez kendiniz dikmek isterseniz fazla uğraş vermeden istediğiniz perdeyi kolayca yapabilirsiniz.

İlk olarak nasıl bir kumaş ile tasarım yaratacağınıza karar vermeniz gerekiyor, daha sonra alının ölçülere göre alınacak bir kumaş ile perdenizi dikebilirsiniz.

Fon perdeler korniş ile kullanıldığı için yeteri kadar korniş alıp bunu perdenin uçlarına teyelleyerek dikmeniz gerekiyor.

Kullandığınız kumaşta pileleri tam olarak hazırlamak için kornişlerin uzunlukları aynı oranlarda takılması gerekir buna dikkat etmeniz gerekiyor.

Fon perdenizin kenarlardan potluk vermemesi için de makine yardımı ile kalın pay alıp dikmelisiniz. Bu sayede üzerinden geçirilen bir ütü ile kenarların hoş durmasını sağlayabilirsiniz.

Rustik kullanmak fon perdeleri daha şık göstereceği için korniş yerine belirli aralıkla halka yerleştirmek daha kaliteli bir duruş sergileyecektir.

Fon perdeleri genellikle metre hesabı ile satılır. Öncü firmalar metre fiyatlarını kumaşın kalitesine göre belirler. Kumaşın kalitesi arttıkça metre olarak fiyatı da artacaktır.

Dantelli fon perdeler metre başı 30 – 40 TL gibi fiyatlar alırken, sade ve tek renk modeller metresi 20 TL gibi fiyatlar ile satılıp kullanıcının zevkine uygun seçimler ile halka sunulmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz