Örgü perde modellerinde genelde açık renklerin kullanımı tercih edilmelidir ama farklı ve renkli ortamlar yaratmak isterseniz renkli ip seçimi yapmalısınız.

Örgü Perde Modelleri

Hazır perde modelleri satın almak istemeyen kişilerin en sık tercih ettiği perde modelleri içinde örgü perde modelleri yer almaktadır. Eski dönemlerde sık şekilde kullanılan bu perdeler mutfakta kullanılan peçete ve masa örtüleri ile aynı desen ile karşımıza çıkmaktadır. Özellikle rüstik şekilde kullanılan örgü perdeler kendilerine özgü bir başyapıt olarak kendilerini ifade ederler. Örgü perde modelleri peçete ve masa örtüsü dışında yastık, sandalye örtüsü ve yemek masası örtüsü ile de aynı desende kullanılır. Özellikle mutfaklarda kullanılan örgü mutfak perdesi bakım açısından titizlik gerektirmektedir. Belli başlı ülkelerin dekorasyon tarzında örgü sık şekilde kullanılır. Örgü doğallığın, el emeğinin de bir göstergesidir. Örgü perdeler genelde çiçek motifleri, bitki motifleri ve süslü desenler ile tasarlanır. El emeği ile yapılan bu perdelerin kullanım alanlarının da buna göre dekorasyona sahip olması gerekmektedir. Oldukça modern ve parlak tonlara sahip olan bir salona ya da mutfağa örgü perde modeli kullanmak yanlış bir seçim olur. Bunun için kullanılacak alan önemli bir yere sahiptir.

orgu-perde-modelleri-1

orgu-perde-modelleri-2

orgu-perde-modelleri-3

orgu-perde-modelleri-4

Örgü Perde Seçenekleri

El örgü perde modelleri kapsamında renk olarak beyaz, krem, inci, süt ve diğer hafif renkleri kullanmak gerekir. Bu renkler sessiz olan renkler kapsamında olduğu için kullanılacağı mekânda kolay şekilde dekore edilir. Mavi, mor, zeytin, pembe gibi parlak ve canlı renkler ile de örgü perde modelleri tasarlanabilmektedir. İster renkli ister sade tonlarda renklere sahip olsun örgülerde kelebek, bitki ve çiçek motifleri kullanılır. Büyük desenli olan motiflerin seçimi antik bir atmosfer yaratmak adına kullanılabilir.

orgu-perde-modelleri-5

orgu-perde-modelleri-6

orgu-perde-modelleri-7

Özellikle ve sıklıkla mutfaklarda tercih edilen örgü perde modelleri mükemmel ortamların yaratılmasına olanak sağlamaktır. Rustik ile örgünün birleşimi ile dekore edilecek olan mutfak camlarında kısa perde modelleri tercih edilebilir. Farklılık yaratmak adına gereklidir.

orgu-perde-modelleri-8

orgu-perde-modelleri-9

orgu-perde-modelleri-10

orgu-perde-modelleri-11

orgu-perde-modelleri-12

Örgü perde modelleri içinde aksesuar kullanımları yine örgüden tasarlanabilir. Tül ve örgünün birleşmesini ortaya çıkartacak olan aksesuarlar farklı bir dokunun oluşmasını sağlar.

orgu-perde-modelleri-13

orgu-perde-modelleri-14

orgu-perde-modelleri-15

Perde Örgü Teknikleri

Örgü kapı perdesi ve örgü cam perdesi konusunda var olan birçok motif tekniği bulunmaktadır. Bu motifleri yapabilmek adına ilk olarak kutu yapabilmek adına kullanılan kroşe tekniğini öğrenmek gerekir. Desen yapmayı öğrenmeden önce bu tekniğin tam olarak yapılabilmesi gerekmektedir.

orgu-perde-modelleri-16

orgu-perde-modelleri-17

orgu-perde-modelleri-18

orgu-perde-modelleri-19

orgu-perde-modelleri-20

orgu-perde-modelleri-21

orgu-perde-modelleri-22

Kutu yapma yani kroşe tekniğinin öğrenilmesinin ardından tığ ile yapılabilen basit şeritler yapmak elin alışmasına olanak sağlar. Bu şeritler dekoratif olan motifleri yapmanızı sağlayacaktır.

orgu-perde-modelleri-23

orgu-perde-modelleri-24

Sütunların içlerinin doldurulması ile farklı motifler oluşturulur. Motiflerin oluşturulması için şemalardan yardım alınabilir. Örgü perde modelleri için gerekli desenin oluşturulması adına şemalardan sütun hesaplaması yapılması gerekir.

orgu-perde-modelleri-25

orgu-perde-modelleri-26

orgu-perde-modelleri-27

orgu-perde-modelleri-28

orgu-perde-modelleri-29

orgu-perde-modelleri-30

orgu-perde-modelleri-31

orgu-perde-modelleri-32

orgu-perde-modelleri-33

Yukarıda bulunan çiçek motifi ile dantelli peçete ve masa örtüsü kenarları yapılabilir.

orgu-perde-modelleri-34

orgu-perde-modelleri-35

Örgü Perde Yapmak İçin Gerekli Tavsiyeler

  • Örgü perde modeli ortaya çıkartmak adına kullanılacak olan ipe göre tığ seçimi yapılmalıdır.
  • Örgü perdenizi keten ya da pamuk bir bezin üzerinde yapacaksanız tığ metal seçilmelidir.
  • Benzersiz ve farklı bir perde ortaya çıkartmak adına renkli ipler ve farklı renklerin karışımını kullanabilirsiniz.
  • Örgü perde modelleri tasarlanırken camın açılması, kapanması ve perdenin camın neresinde duracağı önceden belirlenmelidir.
  • Perde örmek için kesinlikle motif şablonlarından yardım alınması gerekir.
  • İplik tercihinde temizleme ve yıkanması kolay olan iplikler tercih edilmelidir. Bu tarz iplikler özellikle mutfaklar için gereklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz