Perde beyazlatmanın püf noktaları bulunur. Bu noktalara göre yıkama ve durulama işlemi yapıldığında bembeyaz perdelere sahip olabilirsiniz.

Perde Beyazlatma Teknikleri

Evlerimizde kullanılan ve dekoratif olan perdeler sigara dumanı, hava kirliliği, toz ve güneş tarzındaki etkenlerden kaynaklı olarak kirlenmektedir.

Perde yıkama teknikleri
Perde yıkama teknikleri

Ev dekorasyonu konusunda önemli bir detay olan perde ve tüller narin kullanışı yapıya sahiptirler. Bir yıl içinde 4 kere yıkanması gereken tül ve perde beyazlatmanın püf noktaları bulunmaktadır. Bunlar;

  • Tülleri beyazlatmanın püf noktaları içinde ilk olarak kir ve toz durumuna bakmak gerekir. Tüllerde aşırı düzeyde toz mevcut ise süpürge yardımı ile ya da bez yardımı ile silinmesi gerekir.
  • Narin yapıya sahip olan perdelerin sıcak suda yıkanmaması gerekmektedir.
  • Perde beyazlatmanın püf noktaları kapsamında çamaşır makinesinde perde programında yıkanması uygun olacaktır. Yıkama esnasında kırışıklığın önüne geçmek adına sıkmayı en fazla 400 devirde yapmak gerekir.
  • Tül perdelerin yıkama işlemleri bittiği an asılması gerekir.
  • Kir ve toz oranı fazla olan tüllerde ve sararmış olan tüllerde beyazlatma işlemi yapmak adına çamaşır makinesinde yıkamadan önce mutlaka uygun olan deterjan ile suda bir gece bekletmek gerekir. Sabah çamaşır makinesinde yıkamak uygun olacaktır
  • Tül perde beyazlatmanın püf noktaları açısından yıkama suyuna atılacak olan iki kaşık toz şeker oldukça büyük bir katkı sağlar.
  • Kış boyunca yıkanmayan perdelerde ve sigara kullanımı olan evlerde kullanılan perdelerde kalıcı ve zor çıkacak olan lekeler bulunmaktadır. Bu tarz lekelerden tamamen kurtulmak adına bir leğen içine ılık su koyulmalı perdeler bir gün boyunca ıslatılmalıdır. Bu leğenin içine temiz bir tülbent içine sarılmış olan yumurta kabukları da atılmalıdır. Yumurta kabukları tülleri beyazlatmanın püf noktaları açısından önemli bir detaydır. Ayrıca bu bekletme için uygun olan deterjanda kullanılması gerekir.
  • Tül perdelerin danel kısımlarının beyazlatılması için iki litre suyun içine bir çorba kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı çivit atılmalıdır. Bu şekilde 1 saat kadar bekletilen perdeler hırpalanmadan bol su yardımı ile durulanmalı ve suyu aktıktan hemen sonra asılmalıdır. Tüllerin hemen asılması ütü işleminin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
  • Naylon olan ve sararmaya yüz tutmuş olan perdeler mutfaklarda kullanılan kabartma tozu ile hazırlanmış olan suya bastırılır ve yarım saat boyunca bekletilir. Sonrasında çamaşır makinesinde uygun olan programda sıkma yapmadan yıkanarak hemen asılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz