Fonlu perde çeşitleri ve diğer perde çeşitleri konusunda birçok toplama tekniği bulunur. Bu tekniklerin perde modellerine göre uygulanması gerekmektedir.

Perde Toplama Teknikleri

perde-cesitleri-1

Perde modellerine dekoratif açıdan farklılıklar katmak adına ve görsel anlamdaki gücünü en üst seviyeye çıkartmak adına perde toplama teknikleri kullanımı yapılması gerekir. Fon perde çeşitleri, mutfak perde çeşitleri, tül ve perde çeşitlerinin ortaya çıkartılabilmesi adına perde tokası kullanımı ve farklı toplama teknikleri yapılmaktadır. Perde çeşitleri 2015 ve perde çeşitleri 2016 kapsamında tasarlanmış olan perde toklarının kullanılabilmesi adına nereye asılacağı, boyutu, nasıl asılacağı ve perde ile uyumuna bakılmalıdır. Ayrıca kullanımı basit ve kolay olan perde tokalarının taşınabilme özellikleri de bulunur. Bu özelliklerden kaynaklı olarak perdenin istediğiniz noktasına taşıyabilir ve kendi zevkinize uygun şekilde tasarlama yapabilirsiniz. Perde toplama için kullanılan perde tokaları mandallı, mıknatıslı, ipli ve zincirli olarak karşımıza çıkmaktadır. Tokalar büyüklü ve küçüklü modelleri ile tasarlanır. Sadece fonlu perde çeşitleri için değil diğer perde modelleri içinde kullanılır. Üstelik zarar vermeden toplama olanağı sağlar. Perde çeşitleri 2016 kapsamında sadece toka ile tasarım yapılmaz. Farklı toplama teknikleri ve görsel ilavelerde bulunur. Bunlarda perdelerin şık ve uyumlu bir alan yaratmasını sağlamaktadır.

perde-cesitleri-2

Klasik ve Avusturya Perde Modellerinin Toplanması

perde-cesitleri-3

perde-cesitleri-4

Perde çeşitleri 2016 kapsamında klasik modele sahip olan perdeler alt kenarlarında toplama teknikleri kullanılabilir. Klasik modellerde perde tasarımı yapmak için;

  • Fon perde çeşitleri alt kenarı pervazın yaklaşık olarak 2 cm daha üstüne kadar yükseltilerek toplanabilir.
  • Pervazın yaklaşık olarak 15 cm alt kısmında perde tokası ile tutturulabilir.
  • Perdeleri zeminden 3 cm yukarı dalga verilerek toplanabilir.
  • Klasik perde toplama için kullanılacak olan tokalarında bu çizgiye uygun olması gerekir.

Klasik perde toplama konusunda önemli olan perdenin dalgalı ve katlı bir şekilde almasıdır. Avusturya perde toplama teknikleri için;

Bu perde tasarımlarının toplanmasında önemli olan alt kısımda yumuşak olan kıvrımların kullanılmalıdır. Düz asmak yerine donlu perde çeşitleri konusunda alt kısımda fırfırlı detaylar yaratmak gerekir. Avusturya mutfak perdesi çeşitleri, tül ve perde çeşitleri konusunda özel dikilmiş olan toplama aparatları, döngüler ve halkalar kullanılabilir. Avusturya perde modellerinde yapılacak olan toplama tekniklerinde yumuşak dokunuşlar kullanmak ve doğal bir görüntü oluşturmak önemlidir. Bunun için elastik kumaşlardan yapılan perde tokaları da kullanılabilir.

Roma Güneşlikler, İngiliz ve Londra Perdeler

perde-cesitleri-5

perde-cesitleri-6

perde-cesitleri-7

Roma güneşlik modelleri zarafeti ile dikkat çeken perdeler arasında yer alır. Mutfak perde çeşitleri kapsamında sık şekilde kullanılan modellerin yapı malzemeleri ile alakalı seçimlerinde bir kısıtlama bulunmaz. Bu perdeler farklı olan kalınlıklarda tasarlanır ve toplama teknikleri açısından da farklılıklar uygulanır. Özellikle büzgülü, kendinden ipli olan toplama teknikleri uygundur. Londra tarzında tasarlanmış olan Roma güneşlik modelleri üst kısımdan toplanır. Fonlu perde çeşitleri kapsamında bir nevi asansör misali toplanmalıdır. Bu güneşlikler doku gerektiren kumaşlardan yapılmalıdır. Dokulu olan kumaşların toplanması kolaydır.

perde-cesitleri-8

perde-cesitleri-9

perde-cesitleri-10

perde-cesitleri-11

Kullanılacak olan perde bantları özellikle üst kenardan başlamalı ve aşağıdan toplamalıdır. Özellikle mutfaklar için uygun olan bu toplama stili teknolojik açıdan sistem gerektirebilir. Fransız perde tasarımlarına benzese de romantik bir görünüm oluşmasına olanak sağlar. Perdelerin yan kenarı ve alt kenarında döküm mevcut ise toplama teknikleri kapsamında fonlu perde çeşitleri için dekoratif olan püsküller, yaylar ve bantlar kullanılabilir. Bu aksesuarlar ile toplama zarif, şık ve uygun olan ortamlara olanak sağlar.

Fransız ve İtalyan Perde Modelleri

perde-cesitleri-10

perde-cesitleri-11

Fransız mutfak perde çeşitleri, tül ve perde çeşitleri diğer modellerin aksine her daim toplanma özelliğine sahiptir. Bu modelleri perde boyunca dikey şekilde fistolar ile oluşabilir. Bu fistolar özel çıkıntılar sayesinde toplanmalıdır. Fransız mutfak perde çeşitleri ve diğer oda perdeleri yumuşak olan kumaşlardan dikilir. Bundan dolayı kullanılacak olan perde toplama aparatlarının esnek ve şık görüntülere sahip olması gerekir.

perde-cesitleri-14

İtalyan perde modelleri ince olan kordonlar ve korniş uçlarına takılacak olan çapraz shrinler ile toparlanmalıdır. Kordonlar al kısımda sabitlenen halka ile kullanılabilir. Ayrıca İtalyan perde modelleri için toplama açısından standart olan perde çubukları kullanımı da yapılabilir. İtalyan perde modelleri çerçeve yapılarak da toplanabilir. Bu toplama şekli odaya aristokrat bir hava katacaktır. Ayrıca eski dönem salonlarına ve saraylarına benzetme yapmak isterseniz de bu tarz toplama şeklini tercih temelisiniz. Bu toplama tekniği için püsküller ve yayların kullanımı yapılabilir. Bu kullanımlar perdelerin var olan cazibesini arttırarak vurgu yapılması konusunda destek sağlayacak etkenler arasında yer alır.

perde-cesitleri-15

perde-cesitleri-16

perde-cesitleri-17

perde-cesitleri-18

İmparatorluk ve Çapraz Perde Modelleri

perde-cesitleri-14

perde-cesitleri-20

perde-cesitleri-21

perde-cesitleri-22

perde-cesitleri-23

Fonlu perde çeşitleri kapsamında imparatorluk perdeleri kullanılmaktadır. Özellikle yüksek tavanlı alanlarda kullanımı çok yapılan bu perdeler gür, azametli ve farklı yapıları ile karşımıza çıkar. Bu perde modellerinin toplama teknikleri için saçaklar, püsküller, yapay çiçekler ve demet süslemeler kullanılır. Alt uçların yukarıya doğru toplanması uygun modelin oluşmasını sağlayacaktır.

perde-cesitleri-24

perde-cesitleri-25

perde-cesitleri-26

perde-cesitleri-27

perde-cesitleri-28

perde-cesitleri-29

Çapraz perde toplama teknikleri için alt kenarları yanlara doğru seyreltilmelidir. Sabitleme yapabilmek adına duvar ile perde ilişkilendirilir. Duvarlarda metal, ahşap ve plastik olan aparatlar kullanılmalıdır. İmparatorluk perde modelleri kapsamında kullanılacak olan aksesuarların kesinlikle metal ve ahşap tercih edilmesi gerekir. Metal olanların kesinlikle altın sarısı renginde seçilmesi gerekir. Bu aksesuarlar çiçek modelli ya da eski dönem motifli olamsı daha uygun olacaktır. Fonlu perde çeşitleri kapsamında yapılacak olan toplama katlamalı şekilde olmalıdır. Ayrıca bu perdelerin kalın kumaşlardan ve esneme yapmayacak olan kumaşlardan seçilmesi toplama teknikleri açısından da uygun olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz