Perde dekorasyonu konusunda ilk olarak perdelerin tasarımlarına dikkat etmek gerekir. Özellikle perde konusunda yapılacak olan kumaş seçimleri önemlidir.

Perde Dekorasyonu Fikirleri ve Perde Nasıl Seçilir?

Perde dekorasyonu konusunda ilk olarak perde seçimine dikkat etmek gerekir. perdelerin modelleri, işlevleri, boyutları ve şekli konusunda dikkat etmek ve detayları bilmek gerekmektedir. ayrıca perdelerin kullanılacak rüstikler, korniş modelleri de dekorasyonu tamamlamak adına dikkatli şekilde seçilmelidir. Perde dekorasyonları için kullanılacak olan zebra, ip, tül, fon, stor, kanat ve diğer perde modellerinin mutfak, yatak odası, çocuk odası, salon ve oturma odasında kullanımları dekorasyon ile uyumlu olmalıdır. iç mekan perdesi dekorasyonu konusunda;

Büyük pencereler için; bu tarz pencerelerde yaratıcılığa önem vermek gerekir. mümkün olabildiğince ışığın içeriye girmesini sağlamak gerekir. büyük pencereler özellikle salonlarda yer aldığı için perde dekorasyonu perde seçimi işlemlerinde parlak, yarı saydam, nört renkler kullanılmalıdır.

Alçak tavanlı büyük pencereler için; dikey şeritlere sahip olan kumaşlar alçak tavanların yüksek gözükmesine olanak sağlar.

Küçük odalar için; sade olan dekoratif perde modelleri seçimi yapılmalıdır.

Karanlık odalar için;  ışık alabilecek olan ve gün ışığını tam anlamı ile içeri alacak olan perde dekoru ve fikirleri tercih edilir.

Küçük pencereler için; ağır şekilde tasarlanmış olan perde dekorları ve modellerinden kaçınmak gerekir.

perde-dekorasyonu-1

Perde Dekorasyonu İçin Korniş Seçimleri

Korniş modelleri arka planda kalsa bile salon, yatak odası, çocuk odası, mutfak perdeleri ve modelleri için ana bir unsur olarak gören görmektedir. Perdeler için destek elemandır. Eski dönemde kornişler aksesuar olarak kullanılmazdı. Zaman içinde tasarımcılar kornişleri perde mağaza dekorasyonları ve perde dekorasyon fikirleri konusunda kullanmaya başlamıştır. Tasarımcılar perde dekorasyon modası konusunda kornişlerde döngüler, yüzükler ve kancalar kullanmaktadır. Perde dekorasyonları önerilerine bakarak da modelli korniş kullanımları konusunda fikir edinebilirsiniz. Ayrıca hem fon hem de tük kullanımı yapılacaksa çift tırnaklı olan korniş modellerinin tercih edilmesi gerekir. çift tırnaklı modeller temiz görünümü ile dikkat çeker. Rüstikte bir korniş çeşididir. Spor alanlarda daha sık kullanılsa da klasik tarzda ahşap modeller ile kullanılır. Rüstikler plastik ve metal olarak da tasarlanır. Plastik modeller genelde holler ve mutfaklar için kullanılırken diğer modeller salon, çocuk odası ve yatak odası için uygundur. Ev dekorasyonunda perde modelleri için korniş seçimlerinde genel dekorasyona dikkat edilmeli ve buna göre seçimler yapılmalıdır.

perde-dekorasyonu-2

perde-dekorasyonu-3

Perdelerde Kumaş Seçimleri

Perde kumaşlarının perde dekorasyonu konusunda önemli düzeyde etkisi bulunur. Kumaşların işlevsellik ve pratiklik açıdan en kaliteli düzeyde olması gerekmektedir. Doğal olan kumaşlar en etkili olan kumaşlar arasında yer alır ama bu kumaşların bakım işlemleri zordur. Polyester olan kumaşların bakım işlemleri daha kolaydır. Yün, kalın kumaşlar ise özellikler kreşlerde kullanım için uygun olan türlerdir. Ev içlerinde çok sık tercih edilmez. Pamuk içerikli olan perde kumaşları genelde mutfaklar için kullanılır. Pamuk kumaşlar temizlik açısından büyük ölçüde pratiklik sağlar. Kadife olan perde kumaşları titiz perde seçimlerinde ve klasik perde dekorasyonu konusunda gereklidir. Süslemeleri ile dikkat çeken kadife perde dekorasyonlarını saçaklar ve örgüler ile desteklemek gerekir. perde dekorasyonu konusunda kumaş seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da ışık geçiriminin tam olmasıdır.  Işığı çok içeri alan ya da yeterli düzeyde içeri almayan kumaşlar evlerde sıkıcı, bunaltıcı, konforsuz ve yorucu ortamlar yaratır. Perde dekorasyonu kapsamında seçilecek olan kumaşların montajlaşması konusunda tüm detaylara dikkat etmek gerekir. montajı zor olan ve yıkama esnasında çıkartılması ile takılması zor olan perdelerin kullanımı zaman içinde sıkıntı yaşamanıza sebep olur.

perde-dekorasyonu-4

perde-dekorasyonu-5

Perde Dekorasyonu Konusunda Perde Aksesuarları Kullanımı

Perde dekorasyonu konusunda kullanılacak olan aksesuarlar muhteşem görüntülerin oluşmasını sağlar. Kurdeleler, kordonlar, püsküller, saçaklar, boncuklar, pullar ve dantellerin kullanımı perdelerin daha şık gözükmesini sağlamaktadır. Ayrıca usta ellerden çıkan swarovski kristalleri ile süslenmiş olan perdeler klasik çizgilerin tam anlamı ile tamamlanmasını sağlamaktadır. Dekoratif olan aksesuarların kullanımları pencerelerde incelik sağlamak, şık görüntü sağlamak ve vurgu yapmak adına kullanılır. Dekoratif malzemelerin kalitesine dikkat edilmesi gerekir. özellikle bakım ve temizlik işlemleri bu konularda sizlere yardımcı olan etkenler arasında yer alır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz