Kısa perdelerin uzatma ve uzun perdelerin kısaltma teknikleriyle ilgili yararlı bilgileri sizlerle paylaşıyor ve bu konuda yapılan çalışmaları da aktarıyoruz.

Perde uzunluğu ayarlama teknikleri

perde-kisaltma-ve-uzatma-1

Sizler evinizin perdelerini yenilemek isterken tam istediğiniz gibi bir sonuç alabilmek adına sık sık yapılan hatalar hakkında bilgi sahibi olmanız sizin için yararlı olacaktır. Perdeler yalnızca bir evi güneş ışınlarından korumakla kalmamalıdır. Aynı zamanda perdeler dekorasyonun da önemli bir etmenidir. Perdeler değiştirilirken dikkat edilmesi gereken bazı konular mevcuttur. Bunlardan birisi de kısa perdeleri uzatma ve uzun perdeleri kısaltma tekniklerini bilmemizdir. Bunları gözlerimizin önünde bulundurarak, perdeleri tam istediğimiz şekilde takabilmemiz ve gönül rahatlığı ile kullanabilmemiz mümkündür.

perde-kisaltma-ve-uzatma-2

Perde Uzatma

Perdeler takılmadan evvel ilk önce yapılması gereken şey pencerelerin ölçüsünü en doğru bir şekilde almaktır. Ölçü alırken aynı zamanda perdelerin de nasıl görünmesi istendiği göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak bu şekilde perde ebatlarını ve kornişi doğru şekilde almak mümkün olur. Perdeleri alçaktan asmamaya da dikkat etmek gerekir.

perde-kisaltma-ve-uzatma-3

perde-kisaltma-ve-uzatma-4

perde-kisaltma-ve-uzatma-5

perde-kisaltma-ve-uzatma-6

Perdelerin ne uzunlukta olduğu ve perdelerin nereden başladığı odanın genel görüntüsünü etkileyen bir faktördür. Eğer ev içerisinde küçük bir oda var ise, korniş tavana yakın konumlandırılarak perde boyu uzatılabilir ve odaya uzunluk algısı kazandırılabilir.

perde-kisaltma-ve-uzatma-7

perde-kisaltma-ve-uzatma-8

perde-kisaltma-ve-uzatma-9

perde-kisaltma-ve-uzatma-10

perde-kisaltma-ve-uzatma-11

Perdeleri çok kısa tutmak da iyi değil. Kısa perdeler sürekli gözü rahatsız eden bir görüntü oluşturabildiği gibi, aynı zamanda dekorasyonu da eksik bırakır. Perde takılırken, mutlaka ama mutlaka yere kadar uzanmasına özen gösterilmelidir. Çünkü perdeler ancak bu şekilde yere döküldüğünde gerçek ihtişamını gösterebilir. Dolgunluk da göz önünde bulundurulmalıdır.

perde-kisaltma-ve-uzatma-12

perde-kisaltma-ve-uzatma-13

perde-kisaltma-ve-uzatma-14

perde-kisaltma-ve-uzatma-15

Perde Kısaltma

Perdenin ölçüsü alınırken muhakkak pencere genişliğinin daha fazlası baz alınmalıdır. Çünkü perdeye estetik görüntüsünü veren kıvrımlarıdır. Bu kıvrımların ortaya çıkmasını sağlayabilmek için de pencere genişliğinin 2 ya da 2,5 katı ebatında perde genişliğini baz almak gerekmektedir. Perde konusunda ütüyü de önemsemelisiniz. Bunun sebebiyse perdeyi gösteren şeyin ütü olmasından dolayıdır. Çünkü jilet şeklinde ütülenmiş perdeler kendini göstermektedir.

perde-kisaltma-ve-uzatma-16

perde-kisaltma-ve-uzatma-17

perde-kisaltma-ve-uzatma-18

perde-kisaltma-ve-uzatma-19

Kırışık perdelerin zaman içerisinde kendi kendine açılacağı mantığı yanlış bir mantık mantıktır. Bu yüzden perdeler asılmadan önce muhakkak çok düzgün ve özenli bir biçimde ütülendiğinden emin olmak gerekmektedir. Perdelerin aksamlarına da özen göstermek gerekmektedir. Perde kendisi önemli bir unsur olmasına rağmen, aksamları da önem taşımaktadır. Mesela çok ağır kumaşlı bir perdenin kornişini bu doğrultuda seçmek gerekmektedir. Tüm akşamların birbiri ile olan uyumu perdenin bütünlüğünü sağlamaktadır. Bu özelliklere dikkat ederek perde seçimi en doğru şekilde yapılmalı ve perdeler takılırken en doğru sonuç alınabilmelidir. Perdeler dekorasyon öğelerinin ahengini sağladığı gibi, bir evin dekorasyonunu da tamamlar niteliktedir.

perde-kisaltma-ve-uzatma-20

perde-kisaltma-ve-uzatma-21

Günümüz perde modellerine bakarken renk tonları da önemli bir noktadır. Odanın halısına, mobilya kumaş tonlarına, parkesine bakarak uygun bir seçim yapılmalıdır. Bu konuda sizlere tavsiyemiz oturma grubunuz ile aynı renk yapılmaması, renkleri farklı fakat içerisindeki renk tonları ile uyumlu uygulamanızdır. Şunu unutmayın ki salonda veya herhangi bir odadaki perde seçiminiz, tüm mekanın farklı görünmesini sağlayan en büyük parçalardan biridir.

perde-kisaltma-ve-uzatma-22

Salonda kullanılan mobilya veya benzeri salon ürünleri arasında çok önemli bir konuma sahip olan perdeler, günümüz koşulları içerisinde de ev hanımlarının gözlerini kamaştıracak cinsten bir yapıya sahiptir. Bu yüzden tercih edilecek perde konusunda oldukça dikkatli ve özenli ve hassas davranılmalıdır. Çünkü perdeler bu noktada odanın modern ve şık bir görünüme kavuşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Tercih edilen herhangi bir perde modeli klasik mobilya ortamına sahip bir ortamda kullanılırsa hem zevksiz bir tasarım ortaya çıkar hem de göz yorar.

perde-kisaltma-ve-uzatma-23

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz