Koltuk perde uyumu konusunda koltukların rengine, modeline, duvar rengine, halıya ve zemin döşemesine dikkat edilir.

Mobilya ve Perde Uyumu

Perde modellerinin bir odayı ne düzeyde değiştirebileceğini perdesi olmayan odalara ve tamamlanmamış odalara girdiğinizde fark edebilirsiniz. Evlerde, ofislerde ve iş yerlerinde perde modellerinin önemli bir ayrıntı olduğunu unutmamak gerekir. Perde koltuk renk uyumu konusunda sık şekilde yapılan hatalara düşmemek adına birkaç tane ipucunu bilmek ve bunları yerine getirme yeterli olacaktır. Koltuk perde uyumu ve halı perde uyumu ile alakalı kombinleri yakalamak için ilk olarak odanın mobilyasını, duvar rengini ve parkesini seçmeniz gerekmektedir. Bu seçim ardından perde ile alakalı seçimler düşünülmelidir. Koltuk perde uyumu denildiğinde en sık şekilde yapılan hata bu ikilinin aynı renk tonunda seçilmesidir. Birbirleri ile aynı olan perde ve koltuk takımları çoğunlukla sıkıcı, bunaltıcı ve yavan bir görüntünün yakalanmasına olanak sağlar. Ayrıca aynı tonda koltuk ve perde rengine sahip olmak oldukça zorlu bir iştir. Perde ve koltuk uyumu konusunda perde seçi yaparken koltuk renginin belirgin olan farklı tonunu seçmek oldukça akıllı bir çözüm olacaktır.

perde-koltuk-renk-uyumu-1

perde-koltuk-renk-uyumu-2

perde-koltuk-renk-uyumu-3

perde-koltuk-renk-uyumu-4

perde-koltuk-renk-uyumu-5

perde-koltuk-renk-uyumu-6

perde-koltuk-renk-uyumu-7

perde-koltuk-renk-uyumu-8

Desenli ve Desensiz Perde Seçimi

Koltuklara uygun perde seçimlerinde koltukları ortaya çıkartacak farklı renklerinde kullanımı yapılmalıdır. Ayrıca sade ve düz renklere sahip olan odalarda yine koltuk renginden perde seçimleri yapılabilir ama burada önemli olan perdelerin farklı demirlere ya da rustik modellere geçirilmesidir. Koltuk rengine göre perde seçimi konusunda bilinmesi gereken diğer bir yolda desenli olan koltukların içindeki desen renklerinden perde seçimi yapmaktır ya da aynı deseni sadece fonlarda kullanmak en doğru seçim olacaktır. Bu şekilde odalarda gerekli olan bütünlük yakalanır ve şık bir görüntü ortaya çıkar. Seçilecek olan renkte küçüklü büyüklü aksesuar ve tablo kullanımları da yapılabilir. Koltuk ve perde uyumu konusunda desenli koltuklar ile beraber düz renk halı ve perde kullanımı yapılabilir. Düz renk koltuklar ile de desenli olan perde modelleri kullanılabilir. Koltuklar düz modele sahip olsa bile alçak tavanlı olan odalarda kesinlikle düz renk perde seçimleri yapılmalıdır. Bu şekilde tavan daha yüksek ve oda daha geniş gözükür. Halı perde koltuk uyumu da birbirleri ile uyumlu ve ahenkli bir hava yaratmalıdır.

perde-koltuk-renk-uyumu-9

perde-koltuk-renk-uyumu-10

perde-koltuk-renk-uyumu-11

perde-koltuk-renk-uyumu-12

perde-koltuk-renk-uyumu-13

perde-koltuk-renk-uyumu-14

perde-koltuk-renk-uyumu-15

Perdelerde Renk Seçimi

Koltuk perde uyumu konusunda dikkat edilecek olan diğer bir nokta da aynı olan renk paleti içinden mobilyanızı uygun olan kontrast bir perde seçimi yapmak olacaktır. Kahve olan koltuk takımı ile turkuaz perde seçimi, mor olan koltuklar ile krem veya sarı olan perdelerin seçi buna örnek olabilir.

perde-koltuk-renk-uyumu-16

perde-koltuk-renk-uyumu-17

perde-koltuk-renk-uyumu-18

perde-koltuk-renk-uyumu-19

perde-koltuk-renk-uyumu-20

Kahverengi, bej ve beyaz gibi nört olan renklere sahip olan perde modelleri hemen hemen her türlü mobilya ile kullanılabilir ve her türlü renk ile kolay bir şekilde uyum sağlayabilir. Koltuk perde uyumu konusunda kumaş uyumu atlanmaması gereken bir noktadır. Koltuklarda kullanılmış olan kumaş ile perde kumaşlarının var olan dokularının örtüşmesi gerekmektedir. Örneğin; parlak kumaşlara sahip olan koltuklar ile keten olan perde kullanımı yapmak oldukça alakasız bir durumu ortaya çıkartır ve dengesiz bir durum ortaya çıkartır. Saten kumaşlara sahip olduğunuz koltuklarınız bulunuyorsa perde kumaşlarınızın da parlak olması gerekmektedir.

perde-koltuk-renk-uyumu-21

perde-koltuk-renk-uyumu-22

perde-koltuk-renk-uyumu-23

perde-koltuk-renk-uyumu-24

perde-koltuk-renk-uyumu-25

perde-koltuk-renk-uyumu-26

perde-koltuk-renk-uyumu-27

perde-koltuk-renk-uyumu-28

perde-koltuk-renk-uyumu-29

perde-koltuk-renk-uyumu-30

perde-koltuk-renk-uyumu-31

perde-koltuk-renk-uyumu-32

perde-koltuk-renk-uyumu-33

perde-koltuk-renk-uyumu-34

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz