Perdelerinizin orantılı ve güzel görünmesi için ölçüsüne de dikkat etmelisiniz. Bu sayede belirli bir orantı yakalayabilecek ve ev dekorasyonlarınızı tamamlayıcı ürünler olan perdelerinizin de uzun süreli kullanımını sağlayabileceksiniz.

Stor Perde Ölçüleri

5 1İlk olarak yerin müsaitlik durumuna göre pencerenin en ölçüsünün duvara yakın kısımlarından dışarıya doğru 15 cm taşırmanız gerekiyor.

Perdenin boyunu korniş ya da tavandan mermere kadar ölçmeniz tavsiye ediliyor. Çünkü zebra ve stor perdeler en az 200 cm boyunda üretiliyor.

Açılır kanatların olduğu pencerelerde ise, en ölçülerinizi dikey kayıtları ortalayarak almanız tavsiye edilmektedir.

Tül perde tercih edecekseniz; tül perde alırken kornişin eni ve tavandan yere kadar olan mesafeler ölçülmektedir. Tülünüzü az pileli olarak kullanmak istiyorsanız, korniş enini 2,5 katıyla çarparak kullanabilir ya da daha çok pileli olsun istiyorsanız 3 katı ile çarpmanız yeterlidir.

Bu detaylara dikkat ederek perde ölçülerinizi alabilirsiniz. Ayrıca her perdenin kendine göre ölçü alım uygulamaları da mevcuttur. Fiyat bakımından da farklı olan bu seçenekler arasında ev ya da iş dekorasyonunuza uyumlu olan perdeleri seçebilirsiniz.

Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

5 4Stor perde ölçüsü alırken ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey, stor perde uygulanacak olan pencerenin yan duvarlar ile tavana ve zemine olan mesafelerinin iyi hesaplanmasıdır. Bu şekilde ölçeklendirilmesi gereken stor perdeler, takıldığı yerde her türlü amaç uygun olarak kullanım sağlar.

Stor perde ölçüsü almada ikinci kural ise, perdenin uygulanacak pencerenin önünde herhangi bir kalorifer peteğinin olup olmadığıdır. Ayrıca pencerenin açılan ve açılmayan bölümleriyle bu parçaların kumanda kolları ve pencere altındaki mermer çıkıntılarına dikkat edilmelidir.

Mekanizmalı perdeler düşey ya da yatay olarak aynı doğrultuda hareket edeceği için, farklı bir engelle karşılaşmamalıdır. Stor perdelerin görünümünü ve kullanım rahatlığını bu sayede daha uygun bir hale getirebilirsiniz.

Stor perdenin eni için geçerli bir konu olan teknik özelliklere de dikkat edilmesi gerekiyor. Montajı yapacağınız yere göre üst mekanizma ölçüsü ilk olarak alınır. Bu alınan ölçünün sağından ve solundan yaklaşık 2’şer cm daha içerde kalması gerekiyor.

Stor perdenin yüksekliği ile ilgili de teknik bir durum söz konusudur. Perdenin boy ölçüsü, monte işlemi yapılacak en üst noktayla stor perdenin kapamasını istediğiniz en düşük noktasının da ölçüsünü alacak ve buna ilave olarak sarım payı bırakmanız gerekecektir.

Stor perdelerde en küçük ölçü olarak en 100 cm ve boy 200 cm olarak 2 metrekarelik ölçüler kullanabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz