Mandallı, zincirli, ipli, mıknatıslı perde tokaları nasıl takılır? Takmadan önce hangi önemli nokta ve ayrıntılara dikkat göstermek gerekir? Perde tokası modell

Modeline Göre Perde Tokası Nasıl Takılır?

Perdelere dekoratif açıdan zenginlik katmak için en kestirme yollardan biri de perdelerin albenisini yükseltmek amacıyla kendi emeğimiz ile yaptığımız ya da hazır üretimleri de olan perde tokalarıdır. Perde tokası nasıl takılır sorusu aslında yalnızca bir iş gücü değil, aynı zamanda bir metottur. Salt bir tokayı alıp takmak dışında, rengi, boyutu nereye asılacağı, perdeye uyumu da önemlidir. Bunun dışında oldukça basit takılabilen tokalar, taşınabilir olmaları nedeniyle perdenizde zevkinize güvenerek uygun gördüğünüz her noktaya asılabilir. Mandallı, mıknatıslı, ipli ve zincirli olmaları da pratik şekilde perde üzerinde dilediğiniz değişimi yaşamak için uygundur. Büyüklü küçüklü olan perde tokaları sadece kanatlar için değil, perde üzerinde de kullanılmaktadır.

im001911

Perdeye zarar vermeyen ve hafifliği ile sarkma yaratmayan bu aksesuarlar ile sadece perdelerde şıklık değil, perdelerin bulunduğu ortamda da yeni bir hava yaratabilirsiniz. Hayvan, çiçek, böcek ve alternatif modelleri bulunan bu ürünlerin takılması da son derece kolaydır. Peki, perde tokaları nasıl takılır, bunun cevabını da hemen verelim.

im001912

Mıknatıslı olanlarda, ürünün arka kısmı perdeye denk gelirken, perde gerisine ise diğer mıknatıslı parçayı yerleştirmek kafidir. Mıknatıs destekli perde tokaları ile tülünüzü ya da perdenizi bozmadan pratik bir şekilde değişim yaratabilirsiniz.

Mandallı olanlarda perdeye küçük bir kıvrım yapmak yeterlidir. Ancak kıvrım kesin olursa perdede iz bırakabilir, bu nedenle biraz bolluk bırakmak mandalın iz yapmasını engelleyecektir. Kanatlara kullanacaksanız, sarkma mesafesini her iki taraf için ayarlamanız gerkecektir.

im001913

İpli modeller genelde tül perdeler için kullanılıyor. İpin ucunda bulunan çengel ile tülünüze zarar vermeyecek yerleştirmeyi yapabilirsiniz. Perde kumaş kalitesine göre ipli modelleri yine tül perdeler dışındaki perdelerinize de çengel marifeti ile takmak sizin zevkinize kalmıştır. kanatlarda kullanırken ise çok sıkmadan hafif gevşetmek idealdir.

Zincirli modeller ise perde kanatlarının toplu durmasında daha çok tercih ediliyor. Kanatlara dilediğiniz şekli vermek ve fark yaratmak istiyorsanız, perde kanadını taşımaya sağlamlığı ile müsait olan bu modelleri kullanabilirsiniz, zincirin uzunluğu ise size inisiyatifinizdedir.

im001914

Zevke Uygun Perde Tokaları Nasıl Takılır?

Perde tokaları, kullanım özelliğine uygun olarak kâğıt, plastik, hafif metal ve kumaşlardan yapılır. Perde içlerine olduğu gibi pencere tarafına gelecek yönde de kullanabileceğiniz bu aksesuarlarda güneş ışınlarından olumsuz etkilenmeyecek ve rengi solmayacak seçimleri yapabilirsiniz. Tokaların şekline göre hem tülünüzde hem de perdenizde kullanabilirsiniz, fakat bu noktada perdelerin açılma durumunda birbirlerine dolanmasını engelleyecek modelleri seçmeniz daha yerinde olacaktır.

im001915

Perde tokalarının ebatları da değişkendir. Minimal boyutlardan başlayan çeşitli modelleri mevcuttur. Seçim yaparken oda giriş kapısını mesafe alarak göz zevkine doğrudan hitap edecek, iğreti durmayacak modelleri takmanız gerekir. Çok büyük ebatlarda olanları takmanız halinde ise perdenin kendi gösterişi de bozulacaktır.

im001916 im001917

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz