Perde toplama modelleri kullanılacak olan perde tokalarına göre değişmektedir. Dekorasyonunuza en uygun toka ve toplama modeli seçilmelidir.

Perde Tokaları Takma Teknikleri

Perdelere dekoratif bakımdan farklılık katmak adına ve perdelerin görsel anlamdaki gücünü yükseltmek adına perde toplama modelleri kullanılmaktadır. Bu modellerin ortaya çıkartabilmesi adına perde tokaları kullanılır. Perde toplama teknikleri perde tokaları ile yapılan ve ortaya çıkartılan metotlardan oluşturulur. Satılan bir tokayı alarak takmak yerine nereye asılacağı, rengi, nasıl asılacağı, boyutu ve perdeler ile uyumu oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra basit ve kullanımı kolay olan tokları taşınabilme özelliklerinden dolayı perdelerinizde kendi zevkinize uygun şekilde istediğiniz noktadan takabilirsiniz. Perde toklarının zincirli, ipli, mıknatıslı ve mandallı olmaları perde toplama modellerini ortaya çıkartmanıza da yardımcı olur. Bu tokalar büyüklü ve küçüklü olarak karşımıza çıkar ve sadece fon perdeler için değil tüller içinde kolay şekilde kullanılabilir. Perde tokaları perdelere zarar vermeyecek şekilde ve hafif olmalıdır. Bu aksesuarlar perdelerde şıklık dışında farklı bir hava yaratmaya da etki katar.

perde-toplama-modelleri-1

perde-toplama-modelleri-2

Perde Tokalarının Perde Toplama Teknikleri İle Kullanılması

perde-toplama-modelleri-3

perde-toplama-modelleri-4

perde-toplama-modelleri-5

Perde toplama modelleri kapsamında kullanılacak olan mıknatıslı perde tokların arka kısımları perdeye denk getirilir ve perdenin geri kalanına mıktanıslı parçanın geri kalan kısmı yerleştirilir. Mıknatıs bazlı olan tokalar perdelerin bozulmadan kalmasına olanak sağlar. Perde toplama modelleri kapsamında sık şekilde tercih edilir ve kullanılır. Mandallı olan modellerinde perdelerde minik bir kıvrım yapmak yeterli olur. Perde toplama modelleri kapsamında yapılacak olan kıvrımın biraz bol bırakılması gerekir. Yoksa mandal iz bırakabilir. Bu tokalar kanat perdelerinde kullanılacaksa sarkma mesafeleri her iki kanat içinde aynı seviyede ayarlanmalıdır.

perde-toplama-modelleri-6

perde-toplama-modelleri-7

perde-toplama-modelleri-8

perde-toplama-modelleri-9

perde-toplama-modelleri-10

perde-toplama-modelleri-11

perde-toplama-modelleri-12

perde-toplama-modelleri-13

perde-toplama-modelleri-14

perde-toplama-modelleri-15

perde-toplama-modelleri-16

İp modeller ile yapılan perde toplama modelleri genelde tül perdeler için kullanılır. İplerin uç kısımlarında bulunan çengeller yardımı ile tül perdelerinize zarar vermeden toplama yapabilirsiniz. Bazı ipli modellerde çengel kullanımı yapılmaz. Sadece sizin zevkinize kalmış şekilde bağlamanız gerekir. Bu modeller genelde kanat kısımlarında daha sık kullanılır. Bu tarz iplerin takılmasında perdeler orta kısımdan toplanır ve bollukları eşit düzeyde verilir. Zincir ipli perde toplama tokaları perde toplama modelleri kapsamında genelde kanatların toplu halde durması amacı ile kullanılır. Bu ipleri kanatların orta kısmından geçirebilir, tek kanat toplaması yapabilir, kanatların üst kısmından bağlayabilir, kanatların birkaç yerinden geçirerek farklı görüntüler çıkartabilir ve zincirli ipler ile tüm kanatları tek bir yerde toplayabilirsiniz. Zincir iplerde püskül ve boncuk olması perdeye görsel açıdan şıklık katacaktır.

Kumaşlarla Perde Toplama

perde-toplama-modelleri-17

Perde toplama modelleri kapsamında perde kumaşından yapılan toplama tokaları oldukça pratik bir çözüm sunarken görsel açıdan bütünlük yaratılmasına da olanak sağlar. Özellikle fon perde kumaşlarından yapılan bu tokalar duvara monte edilecek olan çengel yardımı ile kullanılır. Fon perdeleri toplama konusunda yardımcı olan bu tokaların takılması aşamasında perdenin orta kısmından toplanması ve gerekli bolluğun bırakılması gerekmektedir. perde-toplama-modelleri-18

Perde toplama modelleri kapsamında özellikle çocuk odalarında figürlü olan kumaş modelleri ile kanat toplamaları yapılır. Zaten kısa olan kanatlar alt kısımdan kumaş yardımı ile duvara takılan çengele tutturulmalıdır.

perde-toplama-modelleri-19

perde-toplama-modelleri-20

perde-toplama-modelleri-21

perde-toplama-modelleri-22

perde-toplama-modelleri-23

perde-toplama-modelleri-24

Kumaşlardan tasarlanan perde tokaları tamamen sizlerin hayal gücü ile şekillenebilir. Bunun için dikkat edilmesi gereken perde ile uyumlu olan ürünlerin ortaya çıkartılmasıdır. Ayrıca perde toplama modelleri konusunda yardımcı olacak uzunlukta ve kalınlıkta olması gerekmektedir. Perde toplama açısında gerekli bolluğu ve perdelerin toplanması için gerekli uzunluğu bulunması gerekir. Bunun için kumaş perde tokalarını yapmadan önce gerekli ölçü alınmalıdır.

Dekoratif Toka Modelleri

perde-toplama-modelleri-25

perde-toplama-modelleri-26

perde-toplama-modelleri-27

perde-toplama-modelleri-28

Perde toplama modellerinin ortaya çıkartılabilmesi adına geliştirilmiş olan dekoratif toplama tokalarını seçerken ortamın dekorasyonuna dikkat etmeniz gerekir.  Klasik ortamlarda klasik ve parlak tokalar tercih edilirken, kır evinde küçük ağaç dalı şeklinde tokalar tercih etmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz