Perde modelleri kumaş türlerine ve yapılarına göre farklı şekillerde yıkanır. Bundan dolayı perde alırken dikkat etmek gerekmektedir.

Perde Çeşitlerinin Yıkanması

Perdeler ev aksesuarları içinde en önemlisidir. Şekilleri, renkleri ve desenleri ile evin tüm atmosferini değiştirecek olan öğelerdir. Bundan dolayı da ev için ve bayanlar için oldukça önemlidir. Detayları, güzellikleri, farklı modelleri ile evin görselliğini arttırmanın yanı sıra dışarıdan gelecek olan zararlı ışınlara karşı da insanları korumaktadır.

Beyaz ve temiz perdeler

Evlerde bulunan perdelerin nasıl temizleneceği hem sıkıntılı hem de önemli bir konudur. Perde temizliğine dikkat edilmezse ve yanlış bir yol izlenirse evdeki perdeden de olma imkânı bulunur. Bundan dolayı evde olan perdelerin cinsini bilmek, nasıl bir teknik ile temizleneceğini bilmek ve kullanılacak olan deterjanı da bilmek gerekir.

Bunun için perde seçimlerinde perde detaylarını öğrenmek gerekmektedir. Kendinize uygun olan temizleme yöntemine sahip olan perdeler işlerinizin daha kolay hale gelmesine de olanak sağlar.

Perdeler artık birçok modeli içinde barındırmaktadır.  Stor, zebra, tül, jaluzi, kumaş, ahşap, keten bunlardan sadece ama sadece birkaçıdır. Bundan dolayı da yıkması ve temizlenmesi de farklı şekillerde yapılır. İşte perde yıkama ile alakalı detaylar;

Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Zebra ve stor perdeler genelde % 100 polyester olan ipliklerden üretilir. Bu modellerin içinde fantezi olanları ise keten ve pamuk karışımı olabilir. Bu perde modelleri genelde APRE adı verilen kaplama ile kaplanır. APRE çift taraflı kaplandığı için hava almayı tamamen keser. Bu perde kumaşları bu sayede dayanıklı bir hal alır. Zebra ve storlar 3 ile 5 yıl arasında perde yıkamak için gerekli olan detayları istemez. İsterseniz bu tarz perdeleri yıkayan perdecilerde bulunmaktadır. Bunun için perde yıkama fiyatları konusunda önceden araştırma yapmalısınız.

Zebra Perde ve Stor Perde Temizlemek İçin;

 • Zebra veya stor perdenizi yıkamak adına kullanacağınız alanın temiz olmasını sağlayın. Önemli olan perdenin hiç katlanmaması ve kırışmamasıdır.
 • Zebra ve stor perdeleri yıkanın püf noktaları arasında deterjan yer alır. Şampuan ya da beyaz sabunla köpürtülen temiz ve ılık su ile beraber yumuşak bir sünger ile perde yıkama işlemi yapmalısınız.
 • Yanda bulunan montaj ayaklarını ve borusunu tamamen çıkartmalısınız.
 • Borudan katlayarak perdeyi yıkadıkça üste doğru toplamanız gerekir.
 • Yıkama işlemi hem arka hem de ön yüze yapılmalıdır.
 • Perde yıkama ve durulama işlemi bittikten sonra perdeyi yukarıya toplamalı ve tekrar sudan geçirmelisiniz. Sonrasında perdeyi iyice aşağıya kadar indirmeli ve kurumaya bırakmalısınız.

Tül Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

 • Tül perde yıkaması için çamaşır makinelerin mutlaka perde yıkama programı olması gerekir.
 • Çamaşır makinesinde yıkanacak olan tül perdelerin ılık suda yıkanması ve 30 dereceyi geçmeyen programda yıkanması gerekir. Yüksek sıcaklıklar perdelerin zarar görmesine sebebiyet verecektir.
 • Makinede bulunan perde yıkama ayarı dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesidir.
 • Yıkama suyuna katılacak olan 2 kaşık toz şeker beyazlık sağlayacak olan bir etkendir.
 • Tül perdenin beyazlaması için 1 gece deterjanlı suda bekletilmesi gerekir.
 • Tül perdelerin alımı esnasında çamaşır makinesinde yıkanıp yıkanmadığı öğrenilmelidir. Bazı tül perdeler sadece perde yıkama makinesi gibi özel makinelerde yıkanır.

Jalûzi Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Alüminyum ve stor olan jalûzilerin şeritlerini kapatarak toz alıcı olan tüylerin yardımı ile temizlik yapabilirsiniz. Ayriyeten jaluzileri düz bir zemine serip sabunlu su püskürterek temizlikte yapılabilir.

Keten Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Keten perde kumaşları narin olan kumaşlar içinde yer alır ve çekme yapma riski olan perdelerdir. Keten perde nasıl yıkanır ile alakalı en önemli detay perde yıkama programı ile alakalı işlemin tam olarak yapılmasıdır. Ayrıca sıkma programını da düşük devirde ayarlamak gerekir. Yıkanan keten perdelerin hemen asılması, ütü gerektiriyorsa yukarıdan aşağıya doğru ütülenmesi gerekir.

Çamaşır Makinesinde Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Çamaşır makinesinde en kolay ve rahat yıkanabilecek olan perde türü tül perdelerdir ama hangi perde olursa oldun perde yıkama programı olan bir makinede yıkanması gerekir. Sıcak su ile yıkanacak olan her perde kırışma ve çekme yapabilir. Çamaşır makinesinde perde yıkamak için narin programı olması gerekmektedir. Kırışmanın önüne geçmek için perdenin camdan alınır alınmaz yıkanması gerekmektedir. Ayrıca yıkma biter bitmez de hemen cama asılması gerekir.

Yıkama Fiyatları

Perde yıkama fiyatları perdede kullanılan kumaşa, stor olmasına, zebra olmasına ve perdenin diğer özelliklerine göre değişmektedir. Özel kumaşlardan hazırlanmış olan bir perdenin fiyatı ile tül perde yıkma fiyatları aynı değildir. Bunun için perde yıkama yaptıracak olan kişilerin perde yıkama firmalarından detay alarak yıkamaya vermesi gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz