Farklı perdeler farklı tarz kumaşlardan imal edilmektedir. Her bir kumaş türünün çamaşır makinesinde yıkanma programı farklıdır. Bu programlar hakkında detaylar

Temizleme kuralları

Perdeler dekorasyona uygun olması amacıyla farklı kumaşlardan imal edilebilmektedir. Farklı kumaşlardan imalatı yapılan her bir perde çeşidinin birbirinden farklı çamaşır yıkama programları bulunmaktadır. Bazı perde kumaşlarının çamaşır makinelerin yıkanması tercih edilirken bazılarının ise elde yıkanması gerekmektedir. O yüzden perdeler hangi programda yıkanır sorusunun cevabı tek bir cümleyle kurulamaz.

im001837

Tül perdelerin, stor perdelerin, güneşiliklerin farklı çamaşır makinesi yıkama programları mevcuttur. Bunun en önemli sebebi aslında kumaş türlerinin farklı sıcaklıklarda yıkanmasının perdelerin kolay deformasyon olmasını engellemek amacıyladır. Yanlış makine programında yıkanan perdelerin kolay deforme olmaları onların ev ekonomisine ekstra maliyet doğurmasına neden olacağından bu konuda yeterince bilgi edinmeden makine programlamasının yapılmaması tavsiye edilmektedir.

Tüller Hangi Programda Yıkanır?

Tüller ve güneşlikler geçmiş yıllardan beri evimizin, iş yerimizin dekorasyonunda yaygın olarak kullanılan ve günümüzde de perde çeşitleri artmasına rağmen hala yoğun şekilde tercih edilen perde kumaş çeşitleri arasında yer almaktadır. Tüller yapı olarak narin kumaşlardan elde edildikleri için deformasyona uğrama ihtimalleri her zaman için yüksektir. Bu nedenle tüllerin temizlenmesi için perde imalatçılarının veya perde satıcılarının ilk verdikleri talimatlara harfiyen uyulması gerekmektedir.

Tüller narin kumaşlara sahip perde çeşitleri oldukları için kolay ve sık kirlenmektedirler. Özellikle sigara dumanı, çeşitli nedenlere bağlı olarak evlere giren tozlar ve mevsimin kış olduğu dönemlerde ısıtma yöntemi olarak kullanılan ısıtma aracının isi tüllerin çok hızlı bir şekilde kirlenmesine neden olacağı için sık yıkanması, sık temizlenmesi tercih edilmektedir. Tüllerin sararmış ve tozlu olması evin diğer bölümlerinin ne kadar temizlenmiş olduğunun bir anlamını bırakmaz. Tüller eve gelen misafirlerin ilk dikkat ettikleri noktalar arasında yer almaktadır.

Tül perde kumaşları da kendi aralarında farklı olabildiği için tül perdelerin yıkanmasında üretici ve satıcı firmaların tavsiyelerine dikkat edilmelidir. Bazı tül perdeler makinelerde yıkanabilirken bazılarının elde yıkanması gerekmektedir. Tül perdeler hangi programda yıkanır sorusunun cevabı elbette elde yıkanması gereken tül perde çeşitleri için verilemez. Tül perdelerin sık kirlenmesine bağlı olarak diğer perde çeşitlerinden daha sık yıkanması gerekmektedir. Bu da yılda ortalama olarak 4 sefere denk gelmektedir. Toz alan, sigara içilen ve soba kullanılan evlerde bu durum saytı daha da aratabilmektedir. Tül perde kumaşları narin oldukları için tül perdeler hangi programda yıkanmalıdır sorusunun cevabı narin yıkama fonksiyonu olacaktır. Çamaşır makinesinin yıkama esnasında gerçekleştireceği devir sayısı mümkün olduğunca azaltılmalı ve kurutma amacıyla yaptığı sıktırma işlemi tül perde kumaşlarının zarar görmemesi amacıyla en aza indirilmelidir. Tül perdelerin kumaş yapısı nedeniyle ılık suda yıkanması gerekmektedir. 30 derecenin üstündeki sıcaklıkların tercih edilmesi tül kumaşa zarar verebilir. Bu sayede tül perdeler çamaşır makinasında nasıl yıkanır sorusunun cevabı verilmiş olmaktadır.

Güneşlikler Hangi Programda Yıkanır?

Güneşliklerin hem kalın olması hem de saten olması bayanların güneşlikler hangi programda yıkanır tarzı sorular sormasına neden olmaktadır. Öncelikle üreticinin veya satıcının ilgili güneşlikle ilgili yıkama talimatlarının incelenmesi gerekmektedir. Arçelik çamaşır makinesi perde yıkama programı olarak güneşlikler için farklı bir uygulama gerçekleştirmiştir. Bu uygulama ile çamaşır makinesinde yıkanabilir olan perde kumaşları için ilgili sıcaklık ayarlanarak yıkama işlemi gerçekleştirilebilir.

Farklı tasarıma sahip perde kumaşlarının kolay yıkanabilmesi için bosch çamaşır makinesinde perde yıkama seçeneği değerlendirilebilir. Bunda en önemli etken bosch çamaşır makinesi perde yıkama program seçeneklerinin olmasından kaynaklanmaktadır. Güneşlikler kalın olmasına rağmen saten kumaşlardan elde edildikleri için çok kirli olmaları halinde dahi maksimum 40 derece makine programıyla yıkanmalıdır. Normal kirde olan saten güneşliklerin ise tül perde yıkama programlarında olduğu gibi 30 derecede yıkanması gerekmektedir. Samsung çamaşır makinesi perde yıkama programı konusunda farklı tarz opsiyonlar sunabilmektedir.

Stor perde gibi mekanizması olan ve çıkarılması zor veya mümkün olmayan perde çeşitleri için çamaşır makinesinde perde yıkama durumu geçerli değildir. Bu tarz perdeler küvet gibi geniş alanlara mümkünse ılık su doldurularak çamaşır makinesi perde yıkama programlarında kulanılan deterjan miktarından daha fazla deterjan kullanılarak temizlenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz