Projeksiyon perdeleri, görüntülerin daha net ve pürüzsüz bir şekilde alınmasın ı sağlayan ve yansıtma yüzeyi optik malzeme ile kaplanmış sinema ve sunum sistemlerinin önemli parçalarından biridir. Peki projeksiyon perdesi alırken dikkat etmeniz gerekenler neler? Yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Projeksiyon Perdesi

42-1Kaliteli bir projeksiyon perdesi kesinlikle ışık geçirmez bir kumaştan yapılmalıdır. Kumaşın ön yüzeyi, ışık yansıtma özelliği kaliteli olan bir malzeme ile kaplanmalıdır.

Ön yüzey için yine gri ya da mat beyaz renk tonları seçilmeli. Perdenin arka yüzeyi ise siyah olmalıdır. Ayrıca dış siyah şeritlere sahip olan projeksiyon perdelerini seçmeniz de yarar var.

  • Projeksiyon perdesi ilk olarak ışık geçirmez bir kumaştan üretilmelidir. Bu konuda, perde üzerine gelen ışıklar aynı şekilde geri yansıma şansı bulmalıdır. Eğer ışığın sadece bir kısmı kumaşın arka tarafına geçiyorsa, optik verimlilik kaybı yaşanabilir.
  • Projeksiyon perdesinin dış yüzeyi siyah şeritlere sahip olmalıdır. Bu şeritler algısal etki yapmakta ve beynin de bu çizgilerden farklı bir noktaya odaklanmaması gerektiği bilgisi verilir. Bu sayede de algılarımızın bu çizgiler içinde olması gerektiğini düşünürüz.
  • Optik verimliliği iyi bir malzeme ile kaplı olması gereken ön yüzeyde ise, gelen ışık kumaş tarafından emilime uğramadan geri yansıyabilir.
  • Optik verimliliği iyi olan malzemeler; gümüş iyonları ve titanyum dioksittir. Titanyum dioksit çok iyi bir yansıtıcı ve boyadır ve kullanım alanı da oldukça geniştir.
  • Perdelerin yansıtma yüzeyi açık gri ve beyaz tonlarda olmalıdır. Mat beyaz perdeler aydınlık ortamlarda çok iyi bir performans sağlar. Açık gri perdeler ise yüksek kontrastlı cihazlar ve özel sinema odalarında kullanılır.
  • Projeksiyon perdelerinin kumaşı arka yüzey olarak da siyah olmalıdır. Yansıma oranı bu şekilde artırılabilir ve gelen görüntü aynı şekilde projeksiyona aktarılır.

Projeksiyon perde çeşitleri de kullanım alanlarına göre farklılık gösterebilir. Motorlu perdeler, storlu perdeler, tavan ya da duvara monte edilebilir projeksiyon perdeleri ve tripod perdelerdir. Ayaklı ve montaj gerektirmeyen bu perdeler rahatlıkla da taşınabilir.

Portable perdeler daha çok okullarda kullanılır. Bunun yanında rear perde adı verilen projeksiyon perdeleri de sinevizyonlarda, tanıtım ve reklam işlerinde yaygındır. Boyutları da birbirinden farklı olarak üretilmektedir.

En iyi projeksiyon perdesi sabit çerçeveli ve yüksek kontrast projeksiyon perdesi kumaşlarından seçilmelidir. Sabit çerçeveli bir projeksiyon perdesinin gergin yüzeyi sayesinde potlaşma ve dalgalanma görülmez. Bu sayede de film izlerken gölgelenmeler görülmez.

Bu tip perdeleri kumaşları ise yine yüksek kontrast perdesinden seçilir ve cihazın kontrast değerleri ile birlikte korunması sağlanır. Bu tür perde kumaşı daha çok açık gri tonlarındadır.

Projeksiyon perdelerinin fiyatları da boyut ve kumaş kalitesine göre 69 TL ile 41.000 TL arasında kullanım alanlarına göre değişkenlik göstermektedir.

3D perdesi

3D perdesiGünümüzde artık 3D gümüş projeksiyon perdelerinin de kullanım oranı artmaktadır. En özel ve kaliteli görüntüleri sağlayan bu ürün gurupları, gri renkteki kumaşlarla yapılmaktadır.

Uzaktan kumandalı bir şekilde de kullanılabilen bu perdeler manuel olarak da kullanılabilir.

Sabit ve kurulu bir şekilde kullanmak istiyorsanız yine bu perdeleri tercih edebilirsiniz. İzlediğiniz filmden fazlasıyla zevk almanızı sağlayacak ve çok güzel bir şekilde 3D görüntü sunan bu perdeleri de tercih edebilirsiniz.

4 çeşit kumaş türü ile üretilen bu perdeler; mat beyaz (arka yüzey siyah), kontrast gray (arka yüzey siyah) transparan (back perde çift taraflı) 3D silver gümüş (3 boyutlu) olarak üretilmektedir. Toplantı sunum odalarında ve evlerin yanı sıra sinemalarda da kullanılan bu perdeler, mağaza vitrinlerini de süslemektedir.

Reklam kullanımı için de tercih edildikleri için kullanım alanlarının bir hayli fazla olduğunu söylemek mümkündür. Pasif bir projeksiyon cihazında 3 boyutlu filmler izlemek için de gümüş perdelerden yararlanabilirsiniz.

Projeksiyon perdelerin özellikleri ve kullanım alanları bu şekildedir. Sizler de bu perdelerden almaya karar verdiyseniz özelliklerini ve ne şekilde kullanılacaklarını önceden bilmeniz de fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz