Renkli perde modelleri konusunda odanın duvar rengi, halı, mobilya ve aksesuarlar dikkate alınarak seçim yapılmalıdır.

Renkli perde Modelleri

Perde evlerin ve odaların en belirleyici ve ortamı en farklılaştırıcı olan aksesuarları içinde yer alır. Odalar, ofisler ve diğer kullanım alanları dekorasyonu ile doğru şekilde eşleşebilen renkli perde modelleri ile tamamlanmalıdır. Doğru şekilde eşleşen renkli stor perde, zebra perde, tül perde ve fon perdeler ortamın hoş, zarif, uyumlu ve dekoratif olmasına olanak sağlar. Renkli perde modelleri seçiminde kullanılacak olan renk paleti önem taşır. Renkli ortamlar yaratmak ve farklı sonuçlar elde etmek isterseniz kesinlikle renk paletinden yardım almanız gerekmektedir. Renk paleti renklerin geçişini gösterecek olan en önemli detayları size sunar. Renkli perdeler sadece görsel açıdan uyumanın yanı sıra işlevsel olarak da kullanım kolaylığı sağlamalıdır. Ayrıca mobilyalar ile uyumu, aksesuarlar ile uyumu ve halı ile uyumu da önemli olan bir detaydır. Sadece perdenin renklerinin uyumlu olmadı yaşam alanlarına hoş görüntüler katmayabilir. Bunun için renkli perdeler konusunda seçim yapılacağı zaman her türlü detay incelenmeli ve düşünülerek tasarım yapılmalıdır. Bu ortamın şık, zarif, farklı ve uyumlu olmasına olanak sağlar.

renkli-perde-modelleri-1

renkli-perde-modelleri-2

Renkli perde modelleri konusunda kullanılacak olan her renk ve desen yaşam alanını algılamamızı etkilemektedir. Renklerin kullanılmasında dikkat edilecek olan detaylar arasında;

  • Sıcak renk paleti; sarı gölge yarattığından mor ise yumuşak bir renk olduğundan dolayı küçük olan pencerelerde kullanılmalıdır. Bu sıcak renkler pencerelere görsel açıdan yakınlık sağlayacağı için bulunduğu mekânda vurgu yapma etkisi sağlar.
  • Soğuk renk paleti; sıcak olan renk paletinin tam aksi şekilde yaşam alanının uzunluğunu etkilemektedir. Yeşil, turkuaz, mavi renkler uzunluğa etki gösteren renklerdir. Soğuk renk paletinde yer alan açık renklerde yaşam alanının daha geniş ve ferah görünmesine olanak sağlar.

renkli-perde-modelleri-3

renkli-perde-modelleri-4

Odaların iç dekorasyonuna uygun olarak seçilen renkli stor perde, renkli zebra perde ve renkli perde modelleri uygun şekilde gözükecektir. Maviden bordoya, zümrüt rengine ve daha birçok renge kadar klasik ve spor olan tasarımlar yaşam alanları için kullanılabilir. Özellikle yeniçağın modern tarzları ile uyum sağlamak isterseniz gri ve pastel tonların kullanımını yapmanız gerekmektedir.

renkli-perde-modelleri-5

Renkli perde modelleri dekorasyonu için doğru olan kombinasyonların seçilmesi gerekmektedir. Bunun için belli başlı kurallara dikkat etmek gerekir. Bu kurallar içinde;

  • Perdeler duvar yüzey alanları ile kombine edilmelidir. Ayrıca mobilya, halı ve aksesuarlarda dikkate alınmalıdır.
  • Renkli perde modellerinin üstünde desen ve resim bulunması oda duvarlarında kullanılacak olan duvar kâğıdı ile ilişkilidir. Eğer oda duvarlarında desenli olan duvar kâğıtları tercih edilmişse kesinlikle perdelerde desen olmamalıdır. Desenli olan duvar kâğıtları ile kullanılacak olan renkli perde modelleri vurgulayıcı etkide olmalıdır.
  • Kullanılacak olan renkli perde modelleri kesinlikle kişilerin ruh halini mutlu edecek olan renklerden seçilmelidir. Özellikle koyu tonlardan kaçınmak önemlidir.

renkli-perde-modelleri-6

Renkli perde modelleri konusunda kullanılacak olan turkuaz perdeler parlak ve canlı renklerden seçilmesi gerekmektedir. turkuaz olan perdeler bej, bordo, gri, turuncu ve beyaz renkler ile desteklenebilir.

renkli-perde-modelleri-7

Seçilecek olan renkli perde ve desenli perde modellerinin işlevselliği göz önüne alınmalıdır. Sade olan bir odanın desenli ve renkli perde modelleri ile dekore edilmesi uygundur. Hatta perde desenlerinde yastık ve tablo yapılabilir.

renkli-perde-modelleri-8

 

Yatak odalarında bulunan mobilyalar koyu renklere sahipse renkli perde seçimi ruhen ferahlamanızı ve mutlu olmanızı sağlar.

renkli-perde-modelleri-9

 

Renkli perde modelleri özellikle çocuk odaları için sık şekilde tercih edilir. Özellikle doygun olan renklerin kullanımı bu alanlar için uygundur.

renkli-perde-modelleri-10

Renkli perde modelleri mutfaklarda kullanılacaksa neşeli bir atmosfer yaratması gerekir. Kırmızı, yeşil, mavi, turuncu ve pembe gibi renkler neşeyi ve mutluluğu tetikler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz