Retro perde modelleri seçimlerinde çiçekler, şeritler, geometrik desenler, ışıklı desenler ve zıt tonlar kullanımı yapılmalıdır. Bunların uyumlu olması gerekir.

Retro Tarzı Perdeler

Retro tarzı perde modelleri 20. Yüzyılın ikinci yarısında İngiltere’de oluşmaya ve kullanılmaya başlanmıştır. 20. Yüzyılın Avrupa’sında kullanılan bu perdeler ve dekorasyon şekli iç vurgularını yansıtan stilleri ile ortaya çıkar. Hayal dünyasının genişlemesini sağlayan Retro tarzı perde dekorasyonu karakteristik özellikle ve çizim özellikleri dikkat çekmektedir.  Retro perde modellerinde direk olarak ilk dikkat çeken detay yaprak dokularıdır. Retro tarzı perde modelleri için kullanılacak olan korniş modellerinde kelepçe ve kanca tarzı çeşitler kullanmak gerekmektedir. Ayrıca dantellerin kullanımı, saçakların kullanımı ve perde dekorasyonu konusunda diğer aksesuarların kullanımı da sık şekilde yapılır. Retro perde modelleri için kumaş seçimlerinde organze, keten, veil, pamuk, atlas ve jakarlı olanlar tercih edilmelidir. Bu kumaşlar sizleri dışarıda bulunan meraklı gözlerden de koruyacaktır. Retro perde modellerinde çiçekler, şeritler, geometrik desenler, ışıklı desenler ve zıt tonlar olmalıdır. Bu desenlerin seçiminde renklerin uyumunun olması gerekmektedir.  Retro perde modelleri ile uyumlu olan duvar kâğıtlarının kullanılması hoş ve şık alanların yaratılmasını olanak sağlayacak olan etkendir.

retro-perde-modelleri-1

retro-perde-modelleri-2

retro-perde-modelleri-3

retro-perde-modelleri-4

retro-perde-modelleri-5

retro-perde-modelleri-6

retro-perde-modelleri-7

retro-perde-modelleri-8

retro-perde-modelleri-9

retro-perde-modelleri-1

retro-perde-modelleri-11

retro-perde-modelleri-12

retro-perde-modelleri-13

Retro Perdelerin İç mekâna Uygulanması

retro-perde-modelleri-14

retro-perde-modelleri-15

Oturma odaları; salon ve oturma odaları için en başarılı olan perde çeşitleri içinde Retro tarzı modeller yer almaktadır. Özellikle lambrequins ve düz perde modelleri oldukça şık alanların yaratılmasını sağlar. Renk konusunda oluşturulacak olan çözümler ise odanın temel dekorasyonuna ve renklerine bağlıdır. Salon ve oturma odalarında kullanılacak olan Retro perde modelleri pamuk, keten ve atlas kumaştan tasarlanırsa doğal olan ortamlar kolay şekilde yaratılır. Retro tarzı perdelerin korniş kısımların perde kumaşından yapılacak olan dekorasyonlarda ortama uyum sağlayacak olan aksesuarlar içinde yer alır. Ayrıca perde modelleri düz renkli koltuklar ile kullanılacaksa kesinlikle çiçek desenli olan kumaşların tercih edilmesi gerekir. Küçük olan oturma odalarında ve salonlarında kullanılacak olan Retro perde modelleri içinden küçük desenli olanların seçilmesi gerekmektedir. Çiçek, geometrik ya da farklı desenlere sahip olan perde modellerinin kullanılacağı alanların duvarların düz renge sahip olması gerekir. Desenli duvarlara ya da duvar kâğıtlarına sahip olan oturma odaları ve salonlarda düz renk fonların kullanımı yapılması gerekir. Bu alanlarda tüller kendinden desenli şekilde tercih edilebilir ama önemli olan desenlerin büyük boyutlara sahip olmamasıdır.

Retro Perdelerin Yatak Odalarına ve Çocuk Odalarında Uygulanması

retro-perde-modelleri-16

retro-perde-modelleri-16

retro-perde-modelleri-18

retro-perde-modelleri-19

retro-perde-modelleri-20

retro-perde-modelleri-21

Yatak odaları; yatak odalarında kullanılacak olan perde seçimlerinde önemli olan yoğun, romantik, sevimli, doğal ve hoş ortamların yaratılmasını sağlayacak olan kumaşların seçilmesidir. Soluk olarak kullanılacak olan tüller yatak odalarında kesinlikle desenli ya da canlı fonlar ile desteklenmelidir. Ayrıca tül seçimlerinde tek rengin seçilmesi önemlidir. Yatak odaları dekorasyonunda eski dönem çizgileri mevcut ise Retro tarzı perde seçimin kesinlikle düz modellerden oluşması gerekir. Burada önemli olan kumaşın doğal yapıya sahip olmasıdır. Klasik mobilyalara sahip olan ve duvarların duvar kâğıdı kullanılmış olan yatak odaları için seçilecek olan Retro perde modelleri düz ve dantelli olmalıdır. Bu seçim odanın desen konusundaki yoğunluğunun sakinleşmesine yardımcı olur.

retro-perde-modelleri-22

retro-perde-modelleri-23

retro-perde-modelleri-24

retro-perde-modelleri-25

retro-perde-modelleri-26

retro-perde-modelleri-27

Çocuk odaları; çocuk odalarında kullanılacak perde tasarımı her ne olursa olsun parlak renklere ve desenlere sahip olmalıdır. Bu kural Retro stili içinde geçerlidir. Renkler çocukların hayal dünyalarının genişlemesini ve gelişmesini sağlar. Çocuk odaları için kullanılacak olan Retro perde modelleri için uygun olan yastık, minder ve aksesuar kullanımı kesinlikle yapılmalıdır. Ayrıca çocuk odalarında kullanılacak olan modeller duvar kâğıdı ile aynı deseni taşıyabilir.
Çalışma Alanlarında Retro Perde Kullanımı

retro-perde-modelleri-28

retro-perde-modelleri-29

Ofisler; ofisler için Retro perde tasarımında renkli seçimler ve sıkı desenler kullanılmamalıdır. İdeal olan seçim az desendir. Desenli uygulamalarda geometrik desenler, pileli modeller, Japon tarzı tercih edilmelidir. Ofislerde kullanılacak olan perde modellerinin kotu renklerde olması özellikle koyu kahverengi seçilmesi gerekir.

retro-perde-modelleri-30

retro-perde-modelleri-31

Restoran ve kafeterya; bu alanlar için özel üretin Retro perde modelleri tercih edilmelidir. Güvenlik açısından gerekli olan gereksinimler karşılaması gerekir. Önemli olan düz modellerin ya da küçük desenli modellerin kullanılmasıdır. Özellikle beyaz olan alanlarda pastel tonların tercih edilmesi gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz