Sahne perdesi modelleri için en kaliteli kadife kumaşların kullanımı yapılmalıdır. Ayrıca sahne perdesi modelleri montajının kaliteli şekilde yapılması şarttır.

Sahne Perdeleri

Sahne perdeleri konferans salonlarında ve tiyatro salonlarında kullanılan perde çeşitleridir. Açılma şekline göre 2 çeşide ayrılır. Bunlar balon perde sistemi ile ortadan açılır katlamalı perde sistemleridir.  Çalışma şekline göre sahne perdesi sistemleri 4 ana başlıkta incelenir. Motorlu sahne perdesi, manuel sahne perdeleri, motorlu uzaktan kumandalı olan sahne perdeleri ve hem motorlu hem de manuel sahne perdeleri modelleridir. Sahne perdesi genelde kadife kumaşı modelleri ile tasarlanır. Kadife kumaşın en önemli özelliği perdeler kapalı şekildeyken içeride bulunan oyuncuların seslerini seyircilerin olduğu alana iletmemesidir.

Az düzeyde ışık geçirimi sağlayan sahne perdesi kumaşlının tamamen ışık geçirmemesini isterseniz astar kullanımını kesinlikle yapmalısınız. Konferans, tiyatro ve profesyonel olan salonlarda yüksek düzeylerde oluşan ışıklar ve yüksek düzeydeki ısılar kullanıldığından dolayı sahne perdesi kumaşı kadifesi en kaliteli şekilde seçilmelidir. Aksi olan durumlarda kadife çok çabuk eskir. Sahne perdeleri fiyatları açısından yüksek meblağlar ile karşınıza çıkabilir. Kaliteli firmalar tarafında yapılması ve kalite kumaşlara sahip olması da fiyatların yükselmesini sağlar.

sahne-perdesi-1

sahne-perdesi-2

sahne-perdesi-3

sahne-perdesi-4

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTV61CJbiKsQ6dmrCYCGcMjgMO-_uLxlcVzCw5D4Eqc5C17H73-

sahne-perdesi-5

sahne-perdesi-6

sahne-perdesi-7

Sahne Perdesi Modelleri

Yukarı açılan sahne perdeleri; yukarı aşılan sahne perdesi modelleri isminden de anlaşıldığı gibi balon tarzında toplanan perde türleridir. Sema perdesi ismi ile de bilinir. Sahnenin görselliğini ön planda tutmak için kullanılır. Manuel ve motorlu sistemleri bulunur. Kadife kumaş ile tasarlandığında ses ile alakalı olan akustiğinde düzenlenmesini sağlar.

 

sahne-perdesi-9

Valans perde modelleri; sahne perdesi modellerinin ön kısmında bulunan ve taç görevi üstlenen valans perde modelleri sahne perdesine görsellik katacak olan modellere sahiptir. Sahne perdesi için kullanılan kumaşlar ile aynı özelliklere sahip olması gerekir. Dekoratif şekiller ile tasarlandığı için görselliği önemlidir.

sahne-perdesi-10

sahne-perdesi-11

sahne-perdesi-12

sahne-perdesi-13

sahne-perdesi-14

sahne-perdesi-15

sahne-perdesi-16

sahne-perdesi-17

sahne-perdesi-18

sahne-perdesi-19

Fon perdesi modelleri; sahne perdesinin açılmasından sonra sahne arkasında dekor oluşturmak için kullanılacak olan fonlardır. Kullanılacak olan fon perde modelleri sahnelere boyut ve derinlik kazandıracaktır. Ayrıca dekorları ve sahne arkasındaki duvarı gizlemek adına da kullanılır.

Sahne rayı seçenekleri; tiyatro sahne perdeleri için kullanılacak olan ray sistemleri raya asılacak olan kumaşların genişliğine, yüksekliğine ve ağırlıklarına göre belirlenir. Sahne perdesi modellerinin eksiksiz ve kesintisiz olarak hareket ettirebilmesi için önemli olan bir detaydır.

Sahne Perdesi Montaj İşlemleri

Motorlu sahne perdesi ve manuel sahne perdesi montaj işlemleri uzun dönem kullanım için ve düzgün şekilde çalışma bakımından büyük ölçüde önem taşır. Gelişi güzel şekilde ölçülere montajlanan perdeler kullanıcısına hoş olmayan sonuçları ortaya çıkartır. Bundan dolayı sahne perdesi modellerinin montaj aşamasında özenli ve dikkatli şekilde çalışma yapmak gerekir. Montaj işlemlerini yapacak olan kişilerin eğitimli ve tecrübeli olması gerekir. Perde montaj işlemleri kesinlikle hafife alınmamalıdır.  Montajı yapılacak olan sahne perdesi modellerinin tavan ile zemin arasının en iyi şekilde ölçülmesi, üstünde düşünülmesi ve çevresinde bulunan tüm etmenler göz önüne alınması gerekir. Bundan dolayı montaj işlemlerindeki kriterler göz önüne alınmalıdır. Montaj esnasında;

  • Sahne perdesi montajı için kullanılacak olan malzemelerin ve aletlerin kaliteli olması gerekir.
  • Manuel ve motorlu sahne perdesi modellerinin kaliteli üretim yapan tedarikçilerden alınması gerekir.
  • Perdeyi montaj edecek olan ustaların düzgün şekilde çalıştığına emin olunmalıdır.
  • Bağlantıların yapılması esnasında uygun olan bağlantı sistemlerinin kullanılması gerekir.
  • Bağlantının sağlamlığı her yönden kontrol edilmelidir.
  • Sahne perdesi montajı için yapılacak olan çalışmalar sırasında iş güvenliğine dikkat edilmelidir.
  • Sahne perdesi temizliği ve yıkama konusunda profesyonel olan firmalardan hizmet almak gerekir. Profesyonel olan firmalar yıkama, montaj, tamirat ve ütüleme konusunda en iyi hizmeti sunarlar.

 

sahne-perdesi-20

sahne-perdesi-5

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz