Sakallı ip perde modelleri konusunda ilk olarak kullanılacak olan pencere seçimine karar verilmelidir. Karardan sonra hemen öre işlemine başlanabilir.

Sakallı İpten Perde Yapımı

Sakallı ip yaşamımıza girdiğinden bu yana birçok amaç için kullanılmaya başlandı. Özellikle pencerelerde kullanılmaya başlayan sakallı ipten perdeler ve farklı modelleri konusunda birçok örneği bulabilirsiniz. Sakallı ipin renkli yapısı sayesinde evler için rengârenk perdeler örülmeye başlanmıştır. Sakallı ipten perde modelleri için yapılan örnekler birçok kişiyi şaşırtmaktadır. Evlerine farklı dokunuşlar arayan bayanların ilgi göstermeye başladığı sakallı ip çeşitleri ipten örgü yaparak yapım aşamaları online ortamda yayınlanmaya başlanmıştır.

Sakallı ipten perde örgü modelleri yapılışları zor değildir ama gerekli olan sabırlı olmaktır. Bayanlar evlerini güzelleştirmek adına her daim kendi hünerlerini gösterirken ekonomik açıdan da kendilerine uygun olan bütçeler ile güzellikler yaratmaya çalışırlar. Uygun bütçeler ile perde yapma konusunda yardımcı olacak olan en önemli unsur sakallı iplerdir.  Sakallı ipten perde modelleri için ilk olarak hangi pencerede ve hangi odada kullanım yapılacağı düşünülmelidir.

Sakallı ipten perde yapımı perde modellerinin şık olması adına aksesuar kullanımları ile takviye edilmesi gerekir. Sakallı ip temizlik açısından yıkanma özelliğine sahip olduğu için kullanımı oldukça kolaydır.

sakalli-ipten-perde-1

sakalli-ipten-perde-2

sakalli-ipten-perde-3

sakalli-ipten-perde-4

sakalli-ipten-perde-5

sakalli-ipten-perde-6

Sakallı İp İle Perdeler Nasıl Yapılır?

Sakallı ipten perde yapımı anlatım olarak aşağıdaki detaylar dâhilinde yapılmaktadır.

  • Sakallı ipten perde modelleri için ilk olarak hangi pencerede kullanım yapılacağına karar verilir.
  • Sonrasında pencerenin ölçüsü tam olarak alınmalıdır. Gerekli olursa ölçüyü teyitleşmek için tekrar alınabilir.
  • Alınan ölçü kadar sakallı ip ile zincir çeki yapılır. Zincir çekim işleminin uygun olan tığ ile yapılması gerekir. 3 numaralı tığ görsel açıdan da ipe uygun olan bir tığdır.

sakalli-ipten-perde-7

  • Çekilen zincire kutucuklar yapılır. 3 zincir çekileli ve 3’lü tırabzanlar halinde sıranın sonuna kadar örmek gerekir.

sakalli-ipten-perde-8

sakalli-ipten-perde-9

  • 4 sıraya kadar örülen kutucuklar yine bu sırada bitirilmelidir.
  • Atkılara saçak takma misali her kutucuğa ister tek renk ister rengârenk sakallı ip takı işlemi yapılır.

sakalli-ipten-perde-10

  • Takılan saçakların bitmesinden sonra en alt kısmın düzlemek amacı ile kesilmesi gerekmektedir. Kesilecek olan ip perdeler çok fazla kırpık oluşturduğundan dolayı yere örtü sermeniz gerekir. Yahut sakallı perdenizi halı olmayan bir zemin üzerinde kesebilirsiniz.
  • Sonrasın kornişe takmanıza yardımcı olacak olan düğmeler sakallı ipe en düzgün şekilde dikilir. Bu sayede kullanıma hemen başlanabilmektedir.

sakalli-ipten-perde-11

sakalli-ipten-perde-12

sakalli-ipten-perde-13

sakalli-ipten-perde-14

sakalli-ipten-perde-15

Sakallı İp Perdeler Nerede Kullanılır?

Sakallı ipten perdeler ve çeşitlerinin kullanılması gerekli olan alanlar için mekân ve yer söylenmesi doğru olmaz. Çünkü sakallı ipten perdeler evin her alanında rahatlıkla kullanılabilir. Sakallı ip ile yapılan perde modelleri bulundukları her alana zarafet ve zenginlik katmaktadır. Sakallı ip perde modelleri konusunda yaratıcılık ise tamamen kişilerin kendilerine kalmıştır. Aksesuar, takı, boncuk, pul gibi eklemeler yapılarak farklı bir tarz oluşturulabilir. Sakallı ipten perde yapımı özellikle çocuk odalarında ve mutfaklarda kullanılır. Bu alanlara sevimlilik katmaktadır. Çocuk odaları için yapılacak olan sakallı ip perde modelleri için rengârenk tasarımlar yapabilirsiniz. Renkli tasarımlar çocuk odalarına neşe katacaktır. Ayrıca renkler çocuk dünyasında önemli olan unsurlar içinde yer alır, renkler çocukların hayal dünyasının genişlemesine olanak sağlar. Bundan dolayı da renkli sakallı ip perde modelleri daha çok tercih edilmelidir.

sakalli-ipten-perde-16

sakalli-ipten-perde-17

sakalli-ipten-perde-18

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz