Sararmış olan perdelerin beyazlatılma işlemleri için en doğru şekilde ıslatma işleminin yapılması ve en doğru şekilde çamaşır makinesinde yıkanması gerekir.

Tüller mi sarardı?

Perdeler ve tüller evlerin en önemli olan aksesuarları içinde yer alır. Şekilleri, renkleri ve desenleri ile evlerin hem dekorasyonunu hem de havasını değiştirme konusunda büyük bir etkiye sahiptirler. Yani tüller ve perdeler evleri güzelleştirme konusunda vazgeçilmez olan öğeler içindedir.

Sararmış tül perdeler yıkama teknikleri
Sararmış tül perdeler yıkama teknikleri

Binlerce çeşidi bulunan perdelerin bakımları ve temizlikleri de farklı şekillerde yapılmaktadır. Özellikle sararan tüller nasıl beyazlatılır konusunda dikkatli olmak ve belli başlı detaylara dikkat etmek gerekir. Sararmış tülleri beyazlatma işlemleri için;

 • Çivit
 • 1 yemek kaşığı toz şeker
 • Tülbent
 • Ilık su
 • Yumurta kabukları
 • Leğen

Sararmış perdeleri beyazlatma işlemleri içim çamaşır makinesinde yıkama işlemine geçmeden önce leğene sıcak su koymanız gerekir. Sıcak suyun içerisine arap sabunu ve çamaşır sodası eklemesi yapıp tülleri bastırmanız gerekir.  Sararmış perdeleri beyazlatmak için bu şekilde 30 dakika bekletilmelidir. Daha sonra tüllerin ya da perdelerin çamaşır makinesine alınması gerekir. Hazırlanan tülbenttin içine haşlanmış olan yumurtanın kabukları koyulmalı ve ağzı sıkıca bağlanarak çamaşır makinesinin içine atılır. Yıkanmaya başlayan tüllerin ya da perdelerin durulama işlemi esnasında 1 çay kaşığı çivit ve 1 yemek kaşığı toz şeker deterjan gözüne eklenir. Çivit, toz şeker ve yumurta kabukları perdelerin ilk günkü kadar beyaz olmasına olanak sağlayacak olan etkenlerdir. Sararmış tülleri beyazlatma konusunda yapılacak olan diğer bir işlemler arasında;

 • Tül perdeler söküldükten sonra bekletilmeden tül deterjanı ile hazırlanmış olan soğuk suyun içinde yarım saat boyunca bekletilmeli ve çamaşır makinesinde uygun olan programda yıkanmalıdır.
 • Temiz olan bir tülbenttin içine koyulacak olan yumurta kabukları ile tülleri 2 ila 3 saat boyunca ıslı şekilde beklemek gerekir. Bu sürenin ardından tüller çamaşır makinesinde uygun olan programda yıkanmalı ve bekletilmeden hemen asılmalıdır.
 • Tül perdelerin çok sık yıkanması sararmamasına ve yıpranmasına sebep olarak ömrünü kısaltır. Çok uzun süre yıkanmayan perdelerinde beyazlatılması oldukça zor olur. Bundan dolayı perdeleri ve tülleri 3 ayda bir kez yıkamak oldukça idealdir.
 • Tüller ütüye ihtiyaç duymayan ürünlerdir. En doğru programda ve en düzgün şekilde yıkanan tüllerin bekletilmeden asılması gerekir. Hemen asmak kırışmasının önüne geçer. Ütü yapmak sararmış tülleri beyazlatma kapsamında da oldukça yanlış bir harekettir.
 • Sararmış olan perdelerin üzerinde boncuk ya da işleme tarzında detaylar bulunuyorsa kesinlikle içinde kalacak şekilde ıslatılmalı ve yine içinde kalacak şekilde çamaşır makinesinde uygun olan programda yıkanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz