Evlerimizi süsleyen, stor perdeleri taktık kullandık şimdi sıra çıkarıp yıkamada. Zorlukta burada başlıyor stor perdeyi nasıl sökeceğiz.

Çıkarma işleminde neler bilmeliyiz?

19-1Hanımlar artık evlerinde klasik tül perdeleri kullanmaktan vazgeçti. Çünkü perdeler artık sadece güneşten korunmak için ya da evimizin içini gizlemek için kullanılmıyor. Onlar artık evlerimizin odalarımızın birer aksesuarı olarak görülüyor.

Şık ve yeni tarz stor perdelerde son zamanlarda oldukça tercih edilir hale geldiler. Şık durması yanı sıra kullanım kolaylığı da sağlaması tercih edilme sebebi oluyor.

Stor perde, zebra stor perde, katlamalı perde genellikle aynı tarzda kullanılan perdeler. Takılıp çıkarılmaları da benzer ve oldukça kolay.

Stor perdeyi temizlemek için kornişinden ayırmak için önce perde mekanizmasını tanımamız gerekir.

Genelde iki çeşit olarak monte edilmiş olurlar. Ya çelik ayak denilen klemensler ile ya da çiviler yardımı ile montajı yapılmıştır.

Klemens denilen aparat perde ile korniş bağlantısını kurmaya yarar. Porselen plastik ya da metal olabilir. Ya da stor perdelerde en çok çelik aparatlar kullanılır.

Öncelikle bir merdiven yardımı ile perde ile aynı hizaya çıkıyoruz. Perde ile göz hizamız aynı olursa daha rahat sökme işlemi yapabiliriz.

Daha sonra stor perdelerin bağlandığı demir ya da çelik aparatların bir taraflarında bastırma yeri vardır. Oraya güç kullanarak bastırdığınızda aparatlar yerinden çıkar. Bir aparat çıktığında zaten diğerleri de daha kolay yerinden çıkacaktır.

Bu işlem için perdeciden ya da başka birinden yardım almanıza gerek yok, el gücü ile çok rahat yapabilirsiniz.

Bu aparatlar stor perdenizin genişliğine göre sayıca artar ya da azalır. Genellikle geniş stor perdelerde üç dar stor perdelerde iki aparat kullanılır.

Ya da bazen böyle klemens tarzı aparatlar yerine farklı bir sistem ile stor perdeleri tutturabiliyorlar.

Onlarında genellikle iki yanlarında vidalar bulunur. Bu vidalar yine stor perdenin genişliğine göre dört ya da beş adet olabilir.

İstediğiniz taraftaki vidaları tornavida yardımı ile sökmeniz yeterli olacaktır. Vidalar kolayca gevşer. Bir taraftaki vidaları çıkarmanız yeterli olur iki tarafı birden sökmenize gerek yoktur.

Hangi problemlerle karşılaşabiliriz?

Stor perdeleri çıkarma işlemi yaparken çok dikkatli davranmak gerekir. Yüksek yerlere erişmek için kullandığımız merdivenlerin sağlam olmasına özen gösterelim.

Gerekli önlemleri almadan merdiven kullanmamak gerek. Çünkü işlem sırasında iki elimizi de kullanmamız gerekeceğinden dengemiz bozulsa tekrar denge sağlamakta zorluk çekebiliriz.

Onun dışında stor perdelerin kornişe tutturulan yerlerindeki aparatların sıkılığında karşımız çıkacak zorluklardan biridir. El gücü kullanarak aparatın bir kenarına bastırma işlemi uygulamak gerekir.

Zaman zaman bu uygulama esnasında ufak tefek kazalar olabilir. Bu kazalara mahal vermemek adına daha dikkatli davranmak gereklidir. Gerekirse aparatlara bastırmak için bir bez yardımı ile elimizi sararak destek olabiliriz.

İlk birkaç seferinde zorluk yaşansa da daha sonra el pratikliği gelişir. Ve daha bilinçli daha çabuk söküp takma işlemi yapılabilir. Birinci aparattan sonra diğerlerinin daha kolay geldiğini göreceksiniz.

Vidalı stor perdelerde ise tornavida kazalarına dikkat etmeliyiz. Varsa çocuklarımızı ortamdan uzaklaştırmalıyız ki olası kazalar önlenmiş olsun.

Tornavida kullanımında yeni isek yavaş yavaş döndürerek kullanmak işe yarayacaktır. Birkaç kullanmadan sonra zor bir işlem olmadığını göreceksiniz.

Ücretli servis

Çalışan hanımlar ya da stor perdesine zarar vermekten çekinen hanımlar için ücretli temizlik servisleri kullanılabilir.

İnternet aracılığı ile her bütçeye uygun temizlik servisleri bulunabilir.Bu tarz servisler evlerden alıp evlere teslim yaparlar. Hem takıp çıkarma hizmeti verenlerde mevcut.

Bu yöntemle risk almadan perdelerinizin şeklini koruyarak temizliği sağlanmış olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz