Günümüzde bayanların en çok merak ettiği konulardan biri de perdelerin ne şekilde temizlenebileceğidir. Bu yazımızda sizlere stor perdeler ve bu perde modellerinin aşamalı olarak yapılacak temizlik uygulamalarından bahsedeceğiz.

Stor Perde Temizliği

17 1Ham kumaştan üretilmeyen stor perdelerin üst kısmında daha çok işlemlerde kullanılan kolanın sanayi tipi ürünü olan ‘apre’ adı verilen bir ürün bulunuyor. Bu aprenin amacı ise perdeyi sertleştirici özelliği ile korumaktır.

Leke tutması da oldukça zor olan stor perdelerin kullanım süresi ortalama olarak 4 yıldır. Tozsuz ve rutubetsiz ortamlarda yapılacak temizlikler ile bu süre 6 yıla kadar çıkarılabilir. Evlerde ve iş yerlerinde son zamanlarda oldukça kullanılan bu perdelerin renk ve kumaş seçenekleri de oldukça farklıdır.

Bu tip perdelerde birçok kumaş çeşidi yer alıyor. Polyester, pamuk, şantuk ve keten olarak sunulmaktadır. Pamuklu kumaşlardan elde edilen stor perdelerin tozsuz alanlarda kullanılması öneriliyor. Bu tip perdeler yıkanmadığı için dikkat edilmelidir.

Polyester kumaşlı perdeler de aprelidir ve kalitelidir. Temizliği de oldukça kolaydır. Bu tip kumaşın ömrü ise 3 ile 5 yıl arasında değişiyor. Keten tipi stor perdeler ise dayanıksızdır. Güneş ışınlarına dayanıksız oldukları için tercih edilmemektedir. Şantuk denilen kumaş çeşitleri de polyester kumaşlar gibi oldukça dayanıklı ve kalitelidir. Fakat güneş ışınlarının etkisiyle bir süre sonra kemikleşebilmektedir.

Stor perdelerin temizliği de oldukça kolaydır. Yapısında bulunan apre sayesinde toz ve kir tutmazlar. Temizliği konusunda farklı yöntemler de tercih edilmektedir. Bunlardan ilki haftalık olarak nemli bez ile silmektir. Diğer bir yöntem ise perdenin sökülerek temizlenmesidir. Şimdi sizlere aşamalı bir şekilde bu işlemleri anlatıyoruz;

%100 polyester iplikten üretilen stor perdeler oldukça kullanışlıdır ve ortamın şartlarına göre özel bir temizlik gerektirmeyebilir.

Yapmanız Gerekenler

17 2İlk olarak stor perdenizin alanı kadar temiz bir zemin hazırlamalısınız. Çünkü kumaşın katlanmaması ve kırışmaması gerekiyor. Aprenin kat izi yapmaması için bu duruma dikkat etmelisiniz.

Stor perde temizliği için kullanacağınız beyaz sabun ya da şampuanla köpürtülmüş temiz ve ılık su ile beraber yumuşak bir temizleme süngeri hazırlamanız gerekecek.

Daha sonra stor perdenizi tamamen toplayabilir ve borusu ile birlikte de montaj ayaklarından çıkarmanız uygun olacaktır.

Temizlik için hazırladığınız zemine perdeyi yatırarak borusunu da bir oklava gibi çekerek perdenizi zeminde açabilirsiniz.

Temizleme süngerinizi hazırladığınız bol köpüklü ılık suda ıslatmanız gerekiyor. Daha sonra iyice sıkarak nemli bırakmanız önemlidir. Bu bez sulu olursa perdeyi kurulama işlemlerinde zorluklar yaşayabilirsiniz.

Perde kenarlarına paralel olarak silme işlemlerini fazla güç harcamadan başlatabilirsiniz. Ön yüzü sonrasında aynı uygulamayı arka yüzü için de yapınız ve yumuşak bir havlu yardımıyla perdenizi kurulayınız.

Perdeyi zemine yatırdığınızda açtığınız gibi, toplamak için tekrar aynı işlemi yapabilirsiniz. Daha sonra rahatlıkla perdenizi monte edebilir ve kullanıma uygun hale getirebilirsiniz.

Anlattığımız bu uygulamayı evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Yine de bu temizliği evde yapmak istemeyen hanımlar stor perde temizleme fiyatlarını araştırarak ilgili firmalar ile görüşebilir. Günümüzde bu ücretler 50 TL ile 200 TL arasında değişen fiyatlarla yapılmaktadır.

Tül Stor perdelerinizi temizlemek için de bir takım kurallara uymak durumundasınız. İlk gün ki gibi olması ve ömrünün uzaması adına dikkatli bir şekilde tül stor perdelerinizi yıkamanız gerekecek. Tül stor perdelerin ayrıca yıl içerisinde 4 kez yıkanması önerilmektedir.

Çamaşır makinasında yıkanacak olan tül stor perdeler için yumuşak yıkama fonksiyonunda işlem yapılmalıdır ve devir sayısı da azaltılmalıdır. Ilık suda yıkanması gereken tül stor perdeler için yıkama suyuna ayrıca 2 kaşık toz şeker de katabilir ve beyazlık sağlayabilirsiniz.

Tül perdenizin daha da beyazlaması adına bir gece deterjanlı suda bekletilebilir. Günümüzde hazır olarak satılan tül stor perdeler için üretilmiş ürünleri de kullanabilirsiniz. Yıkama işlemlerinden sonra perde hızlı bir şekilde kornişe asılmalıdır.

Yıkadığınız tül stor perdeyi ütülememelisiniz. Çünkü bu durum, perdenin sararmasına neden olacaktır. Sararmış tül stor perdelerin beyazlaması için de 1 çay bardağı amonyak ile uygulama yapabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda stor perde temizliğinin ne şekilde yapılması gerektiğini ve stor tül perdelerin de temizlik aşamalarından bahsettik. Sizler de evinizde rahatlıkla stor perde temizliği yapabilir ya da dilerseniz bu konuda hizmet veren firmaları tavsiye ederek perdelerinizi yıkatabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz